Szczęście to Zdrowy Styl Życia
Drukuj
 

Co to są suplementy diety? 
Wpierw należy powiedzieć, iż popularność i zadowolenie wśród konsumentów suplementami diety oraz wzbogaconą żywnością z dnia na dzień nieustannie wzrasta. Znaleźć je możemy w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością oraz supermarketach.
Warto zadać sobie pytanie, czym właściwie są suplementy diety? Do czego służą i jak wielkie mam z nich korzyści?

W dzisiejszych czasach większość osób jest „zabiegana”. Ten brak czasu objawia się tym, że poświęcamy mniej uwagi na to, w jaki sposób przyrządzamy posiłki, oczywiście z założeniem, że w ogóle je przyrządzamy. Chodzi tu rzecz jasna o korzystanie z barów szybkiej obsługi, typu fast food. Tym w naszym organizmie wzrasta zapotrzebowanie na suplementy diety.
Suplementy diety stanowią skoncentrowane źródło składników odżywczych lub innych substancji o żywieniowym lub fizjologicznym efekcie działania.
Ich stosowanie pomaga uzupełnić nasza codzienną dietę, która i tak jest ograniczona przez nasz tryb życia, w niektóre składniki mineralne, roślinne czy witaminy.
Są one produkowane w formie tabletek, kapsułek lub w postaci płynów. Wszystko wytwarzane jest w najwyższej dbałością oraz sterylnością.

Dotychczas suplementy diety w poszczególnych krajach Unii Europejskiej podlegały różnym regulacjom prawnym. Jednak od 31 lipca 2003 Członkowie państw UE zostali zobowiązani do implementacji w swoim ustawodawstwie prawa unijnego określającego, które witaminy i składniki mineralne mogą być stosowane w produkcji suplementów oraz w jakiej postaci i formie będzie można owe suplementy wytwarzać. Lista limitująca ilość dozwolonych do stosowania w produkcji suplementów witamin i składników mineralnych jest autoryzowana przez Komisję Europejską, co pozwala na harmonizację norm dotyczących znakowania suplementów w poszczególnych krajach. 

 

O czym powinna informować etykieta?


Jednym z priorytetowych celów ustawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego suplementów diety jest stworzenie wspólnego rynku europejskiego.
Innymi słowy, producenci będą traktowani na równi. Będą mieć równe prawa w zakresie wytwarzania suplementów, konsumenci zaś pewność, że produkty tego typu występujące na rynku w każdym państwie UE, będą w porównywalnej jakości.
 

„Produkt porównywalny”, czyli stosowanie również podobnych oznaczeń na etykietach.
Producent zobowiązany jest do etykietowania produktów jako „suplementy diety” oraz umieszczeniu na każdym z produktów informacji dotyczącej jego zawartości, czyli składników odżywczych. Etykieta musi również zawierać informacje odnośnie dawkowania oraz ostrzeżenie o skutkach przedawkowania, jaki i możliwości przedawkowania. Niezbędne jest też umieszczenie informacji o odpowiednim przechowywaniu produktu w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Niedopuszczalna jest natomiast informacja umieszczona na produkcie, która mówi o tym, że suplement leczy lub zapobiega występowaniu określonej choroby bądź zastąpi zróżnicowaną, zbilansowaną dietę.
Suplementy diety są bardzo wygodnym sposobem uzupełniania pewnych substancji odżywczych brakujących w codziennej diecie, ale nie są one jedynym źródłem dodatkowych witamin i składników mineralnych. 
Twoja wyszukiwarka

Linki

System reklamy Test
Na naszej stronie znajdziesz dużo ciekawych informacji na temat zdrowia. Proszę pamiętać, że chociaż rady zamieszczone na stronie są często profesjonalne i bardzo dobrze działają, jednak nie zastąpią one wizyty u lekarze. Jeśli zatem borykasz się z poważnymi problemami zdrowotnymi, udaj się koniecznie do lekarza w celu uzyskania profesjonalnej diagnozy i wybrania drogi leczenia. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi na stronie. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
Szczęście to Zdrowy Styl Życia