Loading...
Choroby

Cukrzyca – jak ją rozpoznać?

Mężczyzna z cukrzycą mierzy sobie poziom cukru we krwi

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, w której podwyższony jest poziom glukozy we krwi. Wynika to z defektu działania lub produkcji insuliny. Przypadków cukrzycy jest coraz więcej. Między innymi ma na to wpływ coraz powszechniejsza otyłość, która bierze się z niewłaściwej diety. Dzięki merytorycznym artykułom i fachowej literaturze, dostępnej na przykład na stronie Diabetyk24, a także informacjom od lekarzy chorobę można poznać od podszewki. Z cukrzycą można żyć długie lata, pod warunkiem dokładnego stosowania się do zaleceń lekarza. Wiedza i samoleczenie też jest istotne, a niewłaściwe leczenie lub jego zaniechanie może mieć katastrofalne skutki dla chorego.

Rozpoznanie cukrzycy

Rozpoznanie cukrzycy nie należy do trudnych zadań i może zostać przeprowadzone w ośrodkach ambulatoryjnych po wcześniejszej rejestracji. Prowadzenie rutynowych kontroli i dopasowane leczenie może znacznie złagodzić przebieg choroby i ułatwić diabetykom codzienne funkcjonowanie.
Badania dla osób, które podejrzane są o zachorowanie na cukrzycę

  • Badanie moczu i osocza krwi pod kątem występowania ciał ketonowych;
  • Test na wykrycie glukozy w moczu;
  • Oznaczenie poziomu glukozy we krwi na czczo oraz po posiłku;
  • Oznaczenie stężenia hemoglobiny glikowanej;
  • Krzywa glikemiczna;
  • Reakcja pacjenta na podanie insuliny.

Cukrzyca, i co dalej?

Jeśli badania wykazały, że poziom glikemii we krwi jest nieprawidłowy, należy najszybciej szybciej, udać się do specjalisty, a więc do diabetologa. Od tej pory Twoje życie chorego nieco się zmienia.. Najprawdopodobniej, codziennie o ustalonych godzinach konieczne będzie mierzenie poziomu cukru, a być może także wykonywanie zastrzyku z insuliny tuż przed posiłkiem, a następnie ponowne mierzenie poziomu cukru już po jedzeniu. Jest to etap, który ułatwia dobranie prawidłowej ilości jednostek insuliny, które trzeba będzie wstrzyknąć sobie podskórnie przy pomocy pena oraz dzięki, któremu lekarz będzie mógł określić, czy dobrana dawka insuliny jest prawidłowa. Lekarza będziesz trzeba odwiedzać przynajmniej raz na pół roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.