Loading...
Dom i rodzinaHobby

Ogród dla leniwych

Roślina w ogrodzie

Nie od dziś wiadomo, że ogród jest wizytówką całego domu. Początkowo, pielęgnacja podwórza może okazać się zbyt trudna dla kogoś, kto nie ma pojęcia o roślinach, a także brakuje mu czasu w codziennym pędzie. W tym poradniku dowiesz się, jak stworzyć piękny ogród, który jest wprost dla leniwych. Dla leniwych to może niedopowiedzenie określenie. Chodzi raczej stworzenie ogrodu, który będzie łatwy w pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że ucierpi na tym jego wygląd. Raczej będzie niestandardowy. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną małego zaczarowanego ogrodu, swojej dżungli i oazy spokoju, a nie wiedzą jak się do tego zabrać.

Jaką mamy glebę w ogrodzie?

Tworząc ogród łatwy w utrzymaniu, pierwszą zawsze rzeczą przed zakupem jakiejkolwiek rośliny jest sprawdzenie jakie ma ona wymagania i czy jesteśmy w stanie zapewnić jej optymalne warunki w miejscu, gdzie chcemy posadzić.

Dlatego pierwszym krokiem przed przystąpieniem do planowania ogrodu będzie określenie warunków w nim panujących. Istotą każdego podwórza jest gleba, w której będzie sadzić się wszelkie krzewy, czy też kwiaty. Jest to otoczenie, w którym rozrastają się korzenie, a to prowadzi do lepszego nawodnienia oraz dostarczania niezbędnych składników, takich jak pokarm, czy też powietrze. Priorytetem powinno być sprawdzenie czynników wymienionych poniżej:

  1. Rodzaj gleby  – Wyróżnia się kilka rodzajów gleby, a to od nich zależne jest jakie rośliny w ogrodzie będą rozkwitać. Pierwszymi z nich są gleby: piaszczysta i żwirowata, które charakteryzują się przystępnością w kwestii przepuszczania wody, a także nie zatrzymywaniem jej, na co mają wpływ cząsteczki, z których są stworzone. Wynikiem tych działań jest błyskawiczny rozkład materii organicznej. Ten rodzaj gleby nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy i jest jednym z lepszych pod uprawę dla początkujących. Kolejnym rodzajem jest gleba gliniasta, której cząsteczki są drobniejsze, przez co łatwiej jej zatrzymywać wodę, jednakże rośliny jej nie otrzymują. Gleba ta charakteryzuje się słabym podsiąkaniem, bowiem woda dociera tylko do kilku metrów, a dodatkowo spływa bardzo powoli. Uprawa jej jest zalecana jedynie w odpowiednich porach roku, ze względu na to, że od wilgoci się maże, a od suszy pęka, przez co nie wpływa korzystnie na rozrost roślin. Warto wspomnieć również o glebie torfowej, która określana jest za niezwykle żyzną. Wpływ ma na to jej skład, a dokładniej ogrom substancji organicznych. Należy jednak pamiętać, iż przez jej kleistość i ciężkość woda ma utrudniony dostęp do korzeni roślin. Bardzo rzadko można ją spotkać w polskim ogrodzie, nie oznacza to jednak, że nie nadaje się do uprawy.
  2. pH gleby – Aby określić możliwość dostosowania gleby do upragnionych roślin, należy najpierw poznać odczyn gleby, tzw. pH. Istnieje pięć rodzajów pH, a dokładniej: bardzo kwaśne; kwaśne; lekko kwaśne; obojętne; zasadowe. Na podstawie obserwacji ustalono, iż najmniej korzystne rodzaje gleby są te o odczynie kwaśnym, a najlepiej wpływające są te o zbliżonym odczynie do obojętnego.
  3. Żyzność gleby – Stan gleby może się zmieniać na bieżąco pod wpływem odpowiednich działań człowieka. Najlepszy wpływ na nią ma uprawa, odpowiednie nawożenie, a także stosowanie nawozów i kompostu. Regularne i należyte użytkowanie zabiegów ogrotechnicznych skutkować może zwiększeniem żyzności gleby, a co za tym idzie – bardziej obfitym urodzajem roślin.
  4. Zasobność w wodę (podmokła, szybko wysychająca, wysoko położone lustro wody gruntowej albo nisko)

Takie parametry jak żyzność czy pH można łatwo dość zmienić poprzez odpowiednie zabiegi. Jednak zwiększenie retencji wodnej to już bardziej skomplikowana rzecz, wymagająca albo wieloletniej pracy albo założenia instalacji nawadniającej.

Ogród dla leniwych: wybór roślin

Rośliny mają to do siebie, że posiadają pewien zakres tolerancji, jeśli chodzi o warunki w jakich lubią rosnąć. Wynika to z przystosowania się gatunku na przestrzeni lat, dlatego należy pamiętać, aby dobrać ją odpowiednio do warunków, jakie posiada się w swoim ogrodzie. Stworzenie swojej małej dżungli najlepiej zacząć od roślin, które nie wymagają dużego nakładu pracy. Poniżej znajdziesz listę krzewów, oraz pnączy, które mogą nadać charakteru Twojemu podwórzu.

Łatwy ogród: Rośliny ozdobne i nie tylko

Przykładowe krzewy ozdobne o dużym potencjale dekoracyjnym:

  • Różaneczniki, które potrzebują do wzrostu kwaśnej gleby. Kwitną późną wiosną i wczesnym latem, a dokładniej w maju i w czerwcu. Mogą z nich wyrosnąć potężne krzewy, które mogą mieć nawet do 30m wysokości. Półcień jest dla nich najlepszym środowiskiem do kwitnięcia. Są łatwe w utrzymaniu – wystarczy raz w roku użyć nawozu do roślin kwasolubnych i w okresie kwitnienia należy pamiętać o regularnym usuwaniu przesuszonych liści, aby nie pobierały energii niezbędnej do rozrostu;
  • Azalie, które również potrzebują do wzrostu kwaśnej gleby oraz odpowiedniego dla niej miejsca w ogrodzie. Aby odpowiednio użyźnić glebę tuż przed sadzeniem azalii, należy zająć się odchwaszczeniem oraz należy zastosować nawóz z kompostu. Otoczenie, w którym sadzi się azalie, powinno być dość rozległe. Mają one dość płytki system korzeni, dlatego warto posadzić je pod drzewami, na przykład sosną;
Azalie w ogrodzie dla leniwych
Źródło: Pixabay.com
  • Lilaki, które są potocznie zwanym bzem, jednak nie mają z nim nic wspólnego. Odpowiednia dla nich gleba to żyzna, która ma dobrą przepuszczalność. Krzewy lubią kwitnąć w dobrym świetle, jednakże półcień nie będzie dla nich zły. Sadzi się je późną wiosną, bądź jesienią, tuż przed pierwszymi przymrozkami;
  • Tawuły, które rosną nawet do 2m wysokości. Ich ogromną zaletą jest odporność na występujące wszechobecne zanieczyszczenia, a także to, że rosną w każdym rodzaju gleby. Należy jedynie pamiętać, aby podciąć ją po kwitnieniu, aby obficie zaowocowała w kwiaty w następnym sezonie.

Na równą uwagę zasługują również łatwe w pielęgnacji pnącza:

  • Wisteria, która jest jednym z najpiękniejszych pnączy. Rozrasta się dość szybko, oplatając grubymi pędami mury, a nawet drzewa, które mogą szybko zadusić. Potrzebuje średnio użyźnionej gleby i dobrze nasłonecznionego miejsca, najlepiej z daleka od silnych wiatrów. Potrzebują podpory, np. muru, altanki, czy też mocnego rusztowania;
  • Wiciokrzewy, które potrzebują żyznej, a najlepiej bogatej w próchnicę gleby. W zależności od odmiany, preferują cień, bądź półcień, a nie przepadają za dużym nasłonecznieniem. Należy pamiętać, aby podcinać pędy co kilka lat;
Wiciokrzewy w ogrodzie dla leniwych
Źródło: Pixabay.com
  • Bluszcze, które są najczęściej wybieranymi pnączami, jeśli chodzi o polskie ogrody. Sadzi się go najlepiej w miejscach, gdzie nie ma wysokiego nasłonecznienia, a w pierwszych miesiącach od posadzenia, należy go regularnie podlewać. Nawozów w przypadku bluszczu nie trzeba stosować, ponieważ bardzo szybko się rozrasta, a nawet niekiedy bywa zbyt inwazyjny.
  • Winorośl, która również potrzebuje rusztowania, aby móc pięknie rozkwitać. Jest rośliną, która wielbi ponad wszystko ciepło, dlatego miejsce jej sadzenia powinno być dobrze nasłonecznione. Winorośle nie mają zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę, w której rosną, ponieważ posiadają odpowiednie predyspozycje, aby dostosować się do wszelkich warunków. Potrzebują jedynie dobrze rozgrzewającej się ziemi ogrodowej, która będzie przepuszczalna. Świetnie do tego sprawdzi się gleba piaszczysta.

Projektowanie ogrodu

Aby zaaranżować łatwy ogród na początek należy wytyczyć ścieżki oraz stałe elementy ogrodu. Najlepiej zaopatrzyć się w kalki. Każdą z nich przeznaczyć na inny rodzaj elementów ogrodu. Pierwsza zawsze powinna zawierać inwentaryzację, czyli naniesione istniejące drzewa, budynki i inne elementy ogrodu.

Na kolejnej kalce możemy zaznaczyć sobie miejsca nasłonecznione cały dzień, oraz te co są do południa i po południu. Będzie nam łatwiej dobrać odpowiednie rośliny. 

Planowanie ścieżek w ogrodzie dla leniwych

Ściwżki w ogrodzie dla leniwych
Źródło: Pixabay.com

Dopiero na trzecią kalkę nanosimy planowane altanki, ławki, place zabaw, oczko wodne, kompost na odpadki organiczne oraz łączące wszystko ścieżki. Możemy wprowadzić urozmaicenie planując je jako linie faliste, a nie proste kreski.  A na sam koniec planujemy gdzie posadzimy poszczególne gatunki wybranych roślin.

Planując ogród łatwy w pielęgnacji, priorytetem powinno być dla Ciebie ustalenie rodzaju gleby, tak aby rośliny mogły pięknie kwitnąć. Jeśli chodzi o wybór roślin to stawiajmy na takie, które są dostosowane do warunków jakie panują w naszym ogrodzie. Nie tylko będą dobrze rosły, ale też będą bardziej odporne na choroby. Jeśli planujemy drzewa to też miejsce pod nimi zaplanujmy dla bylin cieniolubnych czy pnączy np. bluszczu.

Nie można zapomnieć, że tworzenie niewymagającego ogrodu jest czystą przyjemnością, jeśli dobierze się rośliny, o które będzie można się w stanie zatroszczyć. Dlatego osobom, które nie mają zbyt wiele czasu poleca się te, które nie wymagają zbyt dużej ingerencji w ich pielęgnacje. Ogród dla leniwych może zaaranżować każdy!

Źródło:

  • Tadeusz Kęsika, „Zabiegi agrotechniczne w ogródku”, 1984.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.