Loading...
Kręgosłup

Słabo zarysowane lordozy i kyfozy

Pytanie:
Mój kręgosłup ma słabo zarysowane lordozy i kyfozy. Z tego powodu, mimo młodego wieku, czasami miewam bóle kręgosłupa. Co mogę zrobić w tej sprawie? Z jaką placówką się skontaktować?
——————————
Do mojego poprzedniego problemu (zbyt słabej krzywizny „S” kręgosłupa) dochodzi jeszcze obniżenie prawej łopatki. Co mogę zrobić, aby ją „wyprostować”, nie krzywiąc przy tym kręgosłupa, przy jednoczesnym przywróceniu kształtu „S” kręgosłupa? Z kim się skontaktować? Jakie wykonywać ćwiczenia?

Odpowiedź:
Najważniejsze jest ustalenie jaką ma Pani wadę postawy. Z przedstawionego opisu może wynikać, że przyczyną dolegliwości są tzw. plecy płaskie, wada polegająca na spłyceniu fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Za genezę deformacji uważa się nieprawidłowe ustawienia miednicy, która powinna być lekko pochylona do przodu. Kręgosłup u osób z tą niedoskonałością postawy łatwiej ulega przeciążeniom (zarówno w okolicy lędźwiowej, jak i szyjnej). Do częstych skarg należą bóle głowy. Spłycenie krzywizn kręgosłupa redukuje zdolności amortyzacyjne tego narządu, w wyniku czego głowa w czasie codziennych czynności, przy marszu, skokach jest bardziej narażona na wstrząsy. Ćwiczenia przy plecach płaskich powinny być indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjenta. Warunkiem prawidłowego ich doboru jest badanie przez lekarza lub fizjoterapeutę. Korzystny efekt wywiera m.in. pływanie. Celem ćwiczeń jest wyrównanie położenia miednicy, rozciągnięcie przykurczonych mięśni, mobilizacja kręgosłupa i klatki piersiowej, usprawnienie stereotypów ruchowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.