Loading...
ChorobyDom i rodzina

10 domowych sposobów na suchy kaszel

Mężczyzna z suchym kaszlem

Gdy dopadnie Cię suchy kaszel, nie musisz od razu biec do apteki po zestaw leków i innych specyfików medycznych, aby poradzić sobie z dolegliwością. Poznaj 10 domowych sposobów na suchy kaszel, z którymi bez wątpienia uporasz się z bólem i chrypką.

 Rola kaszlu i jego przyczyny

 • Kaszel jako reakcja obronna organizmu

Kaszel odgrywa istotną rolę w pozbywaniu się czynników drażniących i infekcji z organizmu, ale uporczywy kaszel może być doskwierający. Najskuteczniejsze leczenie kaszlu będzie zależeć od jego przyczyny. Istnieje bardzo dużo możliwych przyczyn kaszlu, w tym alergie, infekcje i refluks żołądkowy. Niektóre naturalne środki mogą wspomóc walkę i złagodzić kaszel. Trzeba jednak pamiętać, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie kontroluje ziół i suplementów, więc osoby, które je zażywają, mogą być narażone na ryzyko używania produktów niskiej jakości i zawierających zanieczyszczenia. Osoby, które chcą stosować naturalne środki do leczenia kaszlu, powinny zbadać źródła ich pochodzenia. Trzeba również mieć świadomość, że niektóre zioła i suplementy mogą wchodzić w interakcje z lekami, co może powodować niepożądane skutki uboczne. Jeśli kaszel jest ciężki lub utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, należy zwrócić się do lekarza.

 • Przyczyny suchego kaszlu

Najczęściej suchy kaszel jest spowodowany obecnością w organizmie wirusa. Dosyć często suchy kaszel utrzymuje się przez tygodnie po przeziębieniu lub grypie. Sezon zimna i grypowy, a także domowe systemy grzewcze mogą powodować wysychanie powietrza. Oddychanie suchym powietrzem może podrażniać gardło i przedłużać czas gojenia.

Przyczyny kaszlu i domowe sposoby na suchy kaszel

Inne typowe przyczyny suchego kaszlu to:

 • Astma wywołuje obrzęk i zwężenie dróg oddechowych. Może powodować suchy kaszel oraz objawy, takie jak problemy z oddychaniem i świszczący oddech.
 • Choroba refluksowa przełyku (GERD) to rodzaj przewlekłego refluksu żołądkowo-przełykowego, który może spowodować uszkodzenie przełyku. Natomiast podrażnienie przełyku może wywołać odruch kaszlowy.
 • Kroplówka do nosa jest objawem przeziębienia i sezonowych alergii. Śluz spływa po tylnej części gardła, aktywując odruch kaszlowy.
 • Alergie i substancje drażniące w powietrzu mogą wywołać odruch kaszlowy, wydłużyć czas gojenia lub spowodować nadprodukcję śluzu. Typowe czynniki drażniące to dym, pyłki i sierść zwierząt.
 • Leki z grupy inhibitorów ACE, takie jak enalapril (Vasotec) i lizynopril (Prinivil, Zestril), to leki na receptę, które powodują uporczywy suchy kaszel u około 20 procent pacjentów.
 • Krztusiec to zaraźliwa infekcja dróg oddechowych, która powoduje charakterystyczny suchy kaszel z dźwiękiem „krztuśca” podczas wdychania powietrza.

Sprawdzone domowe sposoby na kaszel i katar

Poniżej znajdziesz 10 domowych sposobów na suchy kaszel:

1. Herbata z miodem jako jeden z domowych sposobów na kaszel suchy

Na podstawie niektórych wyników badań miód może łagodzić objawy związane z kaszlem. W badaniu dotyczącym terapii nocnego kaszlu u dzieci porównano ciemny miód z dekstrometorfanem, lekiem tłumiącym kaszel, bez leczenia. Naukowcy obwieścili, że miód zapewnił największą ulgę w kaszlu, a dopiero później dekstrometorfan. Pomimo że korzyści płynące z miodu w zestawieniu z dekstrometorfanem były niewielkie, rodzice ocenili miód najkorzystniej ze wszystkich trzech interwencji. W celu zastosowania miodu na kaszel trzeba wymieszać 2 łyżeczki z ciepłą wodą lub herbatą ziołową. Następnie należy pić tę mieszankę raz lub dwa razy dziennie. Nie wolno podawać miodu dzieciom poniżej 1 roku życia.

2. Imbir jako domowy sposób na suchy kaszel

Imbir jako sposób na suchy kaszel
Źródło: Pixabay.com

Imbir może złagodzić suchy lub astmatyczny kaszel, gdyż ma właściwości przeciwzapalne. Może również łagodzić nudności i ból. Jedno z badań sugeruje, że poszczególne związki przeciwzapalne w imbirze mogą rozluźniać błony dróg oddechowych, co może zmniejszyć kaszel. Naukowcy badali przede wszystkim wpływ imbiru na komórki ludzkie i zwierzęta, więc niezbędne są dalsze badania. Należy zaparzyć herbatę imbirową, dodając 20–40 gramów plasterków świeżego imbiru do filiżanki gorącej wody. Przed wypiciem pozostawić do zaparzenia na kilka minut. Można dodać miód lub sok z cytryny, aby poprawić smak i dodatkowo złagodzić kaszel. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach herbata imbirowa może doprowadzać do rozstroju żołądka lub zgagi.

3. Nawodnienie jako niezbędny domowy sposób na kaszel suchy

Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia jest konieczne dla osób z kaszlem lub przeziębieniem. Badania pokazują, że picie płynów w temperaturze pokojowej może złagodzić kaszel, katar i kichanie. Jednak osoby z dodatkowymi objawami przeziębienia lub grypy mogą skorzystać na podgrzaniu napojów. To samo badanie podaje, że gorące napoje łagodzą jeszcze więcej objawów, w tym ból gardła, dreszcze i zmęczenie. Złagodzenie objawów było niezwłoczne i utrzymywało się przez dalszy okres po wypiciu gorącego napoju. Gorące napoje, które mogą być pomocne, obejmują:

 • klarowne buliony,
 • ziołowe herbaty,
 • czarna herbata bezkofeinowa,
 • ciepła woda,
 • ciepłe soki owocowe.

4. Tymianek pospolity jako domowy sposób na kaszel suchy

Tymianek (łac. Thymus vulgaris) jest stosowany w medycynie od czasów czarnej zarazy w Europie. Zawiera związek zwany tymolem, o którym mówi się, że ma działanie przeciwskurczowe, które może pomóc rozluźnić mięśnie gładkie gardła. Spożywany jako herbata, tymianek jest prawdopodobnie bezpieczny do sporadycznego stosowania. Można zrobić herbatę tymiankową, zaparzając 3 do 4 łyżeczek suszonego zioła w 8 uncjach wrzącej wody. Posłodzić miodem, aby uzyskać dodatkowe korzyści uśmierzające kaszel. Olejek eteryczny z tymianku, zwykle używany w aromaterapii, nie powinien być przyjmowany wewnętrznie, ponieważ może doprowadzić potencjalnie do poważnego obniżenia ciśnienia krwi.

5. Kurkuma jako potencjalnie skuteczny domowy sposób na suchy kaszel

Kurkuma jako sposób na suchy kaszel
Źródło: Pixabay.com

Kurkuma (łac. Curcuma longa) zawiera związek zwany kurkuminą, który ma łagodne właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest używany od wieków w medycynie ajurwedyjskiej i mówi się, że leczy wszystko, od zapalenia stawów po choroby układu oddechowego. Większość z tych twierdzeń jest jednak niewystarczająco poparta badaniami. Niektórzy badacze sugerowali, że kurkuma przyjmowana doustnie może złagodzić kaszel i inne objawy astmy. Nie jest jasne, czy może wyleczyć ostry kaszel, biorąc pod uwagę, że wspomniane badanie obejmowało doustne dawki 500 miligramów przyjmowane przez okres 30 dni.

6. Czosnek jako domowy sposób na suchy kaszel

Czosnek (łac. Allium sativum), podobnie jak kurkuma, ma również łagodne właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Uważa się również, że regularne spożywanie czosnku obniża ciśnienie krwi i wspomaga układ odpornościowy. Uważa się, że czosnek łagodzi kaszel związany z przeziębieniem, chociaż większość badań dotyczących tego efektu była mieszana. W bazie danych przeglądów systematycznych nie przyniósł żadnych korzyści ze stosowania czosnku w zapobieganiu lub leczeniu objawów przeziębienia w żadnym z ośmiu przeanalizowanych badań. Mając to na uwadze, czosnek jest ogólnie traktowany za bezpieczny.

7. Mięta pieprzowa jako domowy sposób na kaszel suchy

Mięta jako domowy sposób na suchy kaszel
Źródło: Pixabay.com

Liście mięty pieprzowej są doskonale znane ze swoich właściwości leczniczych. Mentol z mięty pieprzowej łagodzi gardło i działa obkurczająco, pomagając rozbijać śluz. Można wykorzystać ten sposób, pijąc miętową herbatę lub wdychając miętowe opary z łaźni parowej. Aby zrobić łaźnię parową, trzeba dodać 3 lub 4 krople olejku miętowego na każde 5 uncji gorącej wody. Następnie nałożyć ręcznik na głowę i wziąć głęboki oddech bezpośrednio nad wodą.

8. Prawoślaz lekarski jako domowy sposób na suchy kaszel

Prawoślaz lekarski jest pozyskiwany z łac. Althaea officinalis, byliny kwitnącej latem. Liście i korzenie ziela były stosowane od czasów starożytnych do leczenia bólu gardła i tłumienia kaszlu. Nie ma dobrze kontrolowanych badań potwierdzających te twierdzenia, ale ta roślina lecznicza jest ogólnie uważana za bezpieczną. Ziele prawoślazu zawiera śluz, który pokrywa gardło i łagodzi podrażnienia. Dziś korzeń prawoślazu można dostać w postaci herbaty lub w postaci kapsułek. Ciepła herbata może łagodzić kaszel, któremu towarzyszy ból gardła. Korzeń prawoślazu nie jest zalecany dla dzieci.

9. Majeranek jako kolejny z domowych sposobów na suchy kaszel

Majeranek (łac. Origanum majorana) to rodzaj oregano, który od dawna jest stosowany w medycynie tradycyjnej w leczeniu wielu schorzeń. Zawiera duże ilości przeciwzapalnych związków pochodzenia roślinnego (fitochemikaliów), które mogą pomóc złagodzić kaszel związany z astmą, zapaleniem oskrzeli, przeziębieniem i krztuścem (koklusz). Aby zrobić herbatę majerankową, należy zaparzyć 3 do 4 łyżeczek suszonego majeranku w 8 uncjach gorącej wody i popijać trzy razy dziennie. Majeranek jest ogólnie uważany za bezpieczny, ale może spowolnić krzepnięcie krwi i zwiększyć ryzyko siniaków i krwawień z nosa u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew).

10. Słona woda jako jeden ze sposobów na suchy kaszel

Płukanie słoną wodą to sposób na suchy kaszel, który lekarze często zalecają, aby złagodzić ból gardła i kaszel spowodowany przeziębieniem. Słona woda jest osmotyczna, co oznacza, że zmienia kierunek ruchu płynu. W gardle słona woda odprowadza wilgoć z obszaru bólu, pomagając w ten sposób zmniejszyć obrzęk i podrażnienie.

Suchy kaszel u dziecka domowe sposoby

Kaszel u dziecka domowe sposoby:

 • Picie ciepłych płynów. Trzeba zachęcać dziecko do picia dużej ilości płynów. Ciepłe płyny, takie jak herbata bez kofeiny, bulion lub gorąca woda z cytryną, mogą wesprzeć rozluźnić śluz, złagodzić ból gardła i kaszel.
 • Można przemyśleć użycie nawilżacza. Suche powietrze może pogorszyć kaszel dziecka. Umieszczenie nawilżacza z zimną mgiełką w pokoju dziecka, w pobliżu miejsca, w którym śpi ułatwi mu oddychanie.
 • Wdychanie oparów ciepłej wody. Dziecko powinno wdychać opary wody z ciepłej kąpieli lub prysznica. Może to pomóc rozluźnić śluz i dodatkowo uspokoić dziecko przed snem.
 • Sól fizjologiczna. Roztwór soli fizjologicznej, taki jak spray do nosa lub mgiełka, może pomóc rozluźnić śluz w nosie. Dziecko powinno dosyć często wydmuchiwać nos, a jeśli jest małe, można użyć gruszki ssącej, aby zapobiec drenażowi.
 • Podaj łyżkę miodu (powyżej 1 roku życia): Łyżeczka miodu może pomóc w walce z kaszlem, ale należy ją podawać tylko dzieciom powyżej 1 roku życia.
 • Należy pamiętać, że zanim dziecko wyzdrowieje po przeziębieniu, może minąć kilka tygodni. Jeśli jednak kaszel dziecka wciąż się utrzymuje, towarzyszą mu objawy, takie jak wysoka gorączka lub trudności w oddychaniu, lub jeśli istnieje obawa, że może to być oznaką poważniejszej choroby, należy udać się do pediatry tak szybko, jak to możliwe.

Duszący kaszel w nocy domowe sposoby

Niektórzy ludzie mogą zechcieć rozważyć przyjmowanie leków dostępnych bez recepty, gdy kaszel praktycznie uniemożliwia zasypianie. Leki na kaszel są zwykle klasyfikowane jako jedne z następujących:

 1. Leki przeciwkaszlowe: blokują odruch kaszlu. Dostępne są również leki przeciwkaszlowe na receptę, które zawierają kodeinę.
 2. Środki wykrztuśne: środek wykrztuśny rozrzedza śluz w płucach, co ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Pomagając w odkrztuszaniu śluzu, środek wykrztuśny może skrócić czas trwania kaszlu.

Sposoby na suchy kaszel – czy od razu należy sięgać po leki?

Kobieta borykająca się z problemem bólu gardła i suchym kaszlem
Źródło: Freepik.com

Leki na kaszel mogą powodować działania niepożądane i wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego najlepiej najpierw porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. Warto przestrzegać paru zasad dotyczących stosowania leków na kaszel. Po pierwsze nie należy łączyć leków przeciwkaszlowych z lekami wykrztuśnymi, gdyż mają one przeciwstawne działania. Najlepiej lek przeciwkaszlowy zastosować wieczorem, przed snem. Z kolei lek wykrztuśny rekomenduje się stosować rano.

Kolejnym domowym sposobem na suchy kaszel dokuczający w nocy to podniesienie głowy wyżej niż zazwyczaj. Kaszel często nasila się w nocy, ponieważ osoba leży płasko w łóżku. Śluz może gromadzić się w tylnej części gardła i wywoływać kaszel. Spanie z podniesioną głową może zmniejszyć wyciek wydzieliny z nosa i objawy GERD, które powodują kaszel w nocy. Osoba może podeprzeć głowę za pomocą kilku poduszek. Zmiana pozycji podczas snu może umożliwić przepływ śluzu bez wywoływania kaszlu. Następny sposób na zwalczanie kaszlu w nocy to płukanie gardła ciepłą, słoną wodą przed snem. Słona woda może złagodzić ból lub podrażnienie gardła. Może również pomóc pozbyć się śluzu z tylnej części gardła. Aby zmniejszyć kaszel, osoba może wymieszać łyżeczkę soli z około 6 uncjami ciepłej wody i kilka razy przepłukać gardło przed snem. Słoną wodę należy wypluć po płukaniu gardła i nie połykać. 

Artykuł napisała:
Budziosz – studentka  farmacji

Źródła:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322394#_noHeaderPrefixedContent,
 2. https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-dry-cough#causes,
 3. https://www.verywellhealth.com/remedies-for-dry-cough-200667,
 4. https://www.healthline.com/health/allergies/best-natural-cough-remedies#peppermint.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.