Loading...
ChorobyPsychika

10 najdziwniejszych chorób psychicznych

Najdziwniejsze choroby śiwata - kobieta chorująca na depresję

Choroby psychiczne coraz częściej dotykają naszą populację. Jeszcze do niedawna mówiono o nich niewiele, a ich diagnozowanie było bardzo ograniczone. Wiele z występujących zaburzeń psychicznych związane jest z dzisiejszym światem, cywilizacją, problemami, z jakimi borykają się ludzie na co dzień i nieustanną gonitwą za dobrami materialnymi. Cierpiących na patologie umysłu przybywa, a o problemie tym wciąż za mało się mówi. Dzisiejszy artykuł ma na celu przybliżyć najczęściej występujące choroby psychiczne, z którymi się borykamy, a także po krotce je scharakteryzować.

Najdziwniejsze choroby psychiczne

Zaburzenia związane z psychiką interesują naukowców i lekarzy oraz pozostawiają im ogromne pole do działania, dlatego też aktualnie prowadzi się wiele badań na ten temat. Jeżeli chodzi o najciekawsze choroby psychiczne, można wymienić tutaj, na przykład znaną już powszechnie psychozę – to numer jeden na naszej liście.

1. Psychoza

Ten rodzaj zaburzenia psychicznego charakteryzuje się niewłaściwym postrzeganiem otaczającej rzeczywistości, a także bezkrytycznym podejściem do objawów choroby. Jest wiele typów psychozy, a każdy z nich wynika z odmiennych przyczyn i ma inny przebieg. Wspólnym ich mianownikiem są jednak urojenia i halucynacje, których występowanie łączy wszystkie zaburzenia zwane wspólnie właśnie psychozami. Co więcej, osoby posiadające psychozy wykazują bezkrytyczne podejście do objawów swojej choroby.

2. Schizofrenia – najdziwniejsza choroba świata?

Kolejną chorobą psychiczną, o której warto wspomnieć jest schizofrenia. Niektórzy twierdzą nawet, iż jest to najdziwniejsza choroba świata, a wszystko dlatego, iż może mieć ona niespodziewany przebieg. Schizofrenia może przyjmować wiele postaci, natomiast jej początek może być zarówno powolny, stopniowy, jak i natychmiastowy, dlatego też choroba ta jest w pewien sposób nieobliczalna i nigdy nie wiadomo, czego można się po niej spodziewać. Również jeżeli chodzi o osoby chorujące na schizofrenię nigdy nie wiadomo, jak będą ją przechodzić. Schizofrenia jest chorobą przewlekłą i najczęściej osoby cierpiące na schizofrenię są skazane na zupełną izolację, ze względu zarówno na swoje bezpieczeństwo, jak i innych. O opisywanej chorobie wciąż nie wiadomo zbyt wiele, natomiast z roku na rok pojawia się coraz to więcej metod terapii i sposobów jej leczenia, które przynoszą coraz lepsze rezultaty.

3. Zaburzenia paranoiczne osobowości

To poważne schorzenie związane z zaburzeniem całej struktury osobowościowej, co powoduje dysfunkcje chorego w dwóch sferach– sferze społecznej i indywidualnej. Skutkiem zaburzenia paranoicznego osobowości jest trudność życia codziennego i problem relacji z innymi ludźmi, przez co zarówno społeczeństwo odbiera chorego i jego zachowanie w spaczony sposób, a także chory, który boryka się z tego rodzaju zaburzeniami stopniowo staje się nieufny wobec innych oraz ma tendencje do ciągłego dostrzegania w otoczeniu jakiegoś podstępu, złych zamiarów, czy też chęci wykorzystania go.

4. Zaburzenia dysocjacyjne tożsamości

Innym rodzajem zaburzenia osobowości są zaburzenia dysocjacyjne tożsamości, które nazywa się także konwersyjnymi. Ten rodzaj zaburzeń stanowi odpowiedź ludzkiej psychiki na ciężkie życiowe doświadczenia i przeżyte już, wyjątkowo stresujące sytuacje. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Do grupy zaburzeń dysocjacyjnych zalicza się wyjątkowo dużo problemów. Stanowią one pewnego rodzaju odpowiedź ludzkiej psychiki na ciężkie i trudne doświadczenia życiowe oraz przeżyte sytuacje stresowe. Co ciekawe, tego rodzaju zaburzenia występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przebieg choroby może być różnoraki, ponieważ do grupy zaburzeń dysocjacyjnych można zaliczyć wiele problemów.

5. Fobia

Zaburzenia nerwicowe, zwane fobiami, także można zaliczyć do chorób psychicznych. Fobia objawia się nieuzasadnionym lękiem przed różnymi sytuacjami, przedmiotami oraz zjawiskami. Wbrew pozorom, na fobie cierpi bardzo duża część społeczeństwa. Rodzai fobii jest wiele, więc każdy może przeżywać je inaczej. Fobie dzieli się je na dwie podstawowe grupy. Pierwsza to fobie specyficzne, które dotyczą lęku przed różnymi obiektami, zwierzętami oraz zamkniętymi pomieszczeniami, jak na przykład winda. Z kolei druga grupa dotyczy fobii sytuacyjnych i związana jest z konkretnymi czynnościami na oczach innych osób oraz możliwą kompromitacją. Fobie to powszechne zjawisko i przy odpowiedniej terapii można z nimi normalnie żyć i funkcjonować.

6. Dwubiegunowość

Choroba afektywna dwubiegunowa jest grupą chorób na tle psychicznym, które związane są z występowaniem zespołu maniakalnego i depresyjnego.

Choroby na tle psychicznym. Mężczyzna chorujący na fobię - najdziwniejszą chorobę świata
Źródła: pexels.com

7. Depresja

Idąc dalej tym tropem, depresja wchodząca w skład dwubiegunowości, potocznie zwanej też dwubiegunówką jest chorobą związaną z zaburzeniami nastroju. Wśród jej objawów można wymienić między innymi:

  • obniżonym nastrojem;
  • smutkiem;
  • osłabieniem i spadkiem energii;
  • zaburzeniami snu;
  • myślami samobójczymi;
  • problemami z pamięcią;
  • poczuciem winy;
  • zmniejszeniem bądź zwiększeniem apetytu.

8. Anoreksja – problemy z jedzeniem

Jadłowstręt psychiczny to bardzo poważne schorzenie związane z zaburzeniem w przyjmowaniu pokarmów. Według lekarzy jest to poważne schorzenie związane z zaburzeniem przyjmowania pokarmów. Osoba chora na anoreksję chorobliwie dąży do zmniejszenia masy ciała. To staje się jej celem i głównym życiowym dominantem. Anoreksji bardzo często towarzyszy wycofanie ze społeczeństwa, a także depresja.

9. Bulimia

Innym zaburzeniem związanym z czynnością, jaką jest jedzenie jest bulimia. Jest to poważne zaburzenie odżywiania, Choroba ta wyniszcza organizm pacjenta w znacznym stopniu, a co najgorsze często rozwija się zupełnie niezauważona. Osoba chorująca na bulimię potajemnie obżera się tylko po to, aby następnie specjalnie wywołać wymioty. Chorzy stosują także specjalnie środki przeczyszczające oraz moczopędne, aby pozbyć się z organizmu spożytego jedzenia i tym sposobem nie przytyć. Najczęściej chorzy sięgają po pomoc dopiero w momencie widocznego wyniszczenia organizmu.

10. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Spośród wielu chorób psychicznych z grupy zaburzeń na tle nerwowym warto wymienić nerwicę natręctw.  Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń na tle nerwowym. Wyróżnia ją obsesja i kompulsja. Osoba chora może mieć obsesję dotyczące brudu albo agresji. Z kolei najczęściej występujące kompulsje związane są z liczeniem, ciągłym sprawdzaniem, myciem, potrzebą bycia zapewnianym o czymś przez inne osoby.

Te przypadłości, przez wielu uważane za najciekawsze choroby psychiczne, są bardzo niebezpieczne. Nieleczone mogą przynieść opłakane skutki. Co więcej, osoby z zaburzeniami psychicznymi to grupa najbardziej narażona na marginalizacje i wykluczenie społeczne. To problem, którego wielu z nas nie porusza, a może warto?

Źródło:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.