Loading...
Dom i rodzinaJedzenieUroda

10 przykazań zdrowego mężczyzny po 30-stce

Zdrowy mężczyzna po 30stce

Upływającego czasu nie da się zatrzymać, a niestety coraz bardziej zaawansowany wiek sprawia, że ciało zaczyna się zmienia. Wraz z wiekiem i zmieniającym się ciałem, ulegają zmianie także sposoby utrzymania witalności, zdrowia i dobrej kondycji. Szczególnie ważnym punktem jest przekroczenie 30 roku życia – to ostatni moment, aby podjąć działania mające na celu wzmocnienie organizmu i zapewnienie sobie spokojnej przyszłości, bez niepotrzebnego bólu i pogarszającej się kondycji. Poniżej podpowiadamy, co powinni zmienić w swoim życiu 30-letni Panowie, którzy chcą poprawić swój styl życia.

Co zmienia się w organizmie po trzydziestce?

Zacznijmy od prześledzenia tego, co zmienia się w ludzkim organizmie po przekroczeniu trzydziestego roku życia. Niezależnie od tego, jak młodo się czujesz, biologii nie oszukasz i wszelkie procesy zachodzące w męskim organizmie znacząco wpłyną na jego funkcjonowanie.

  • Spadek produkcji  testosteronu – organizm mężczyzny po trzydziestce zaczyna produkować mniej testosteronu – jego wytwarzanie zmniejsza się o około 1 % co roku. Możliwe jest wystąpienie w związku z tym tzw. Zespołu Niedoboru Testosteronu. Ten zaś powoduje takie objawy, jak zmniejszenie potencji oraz libido, pogorszenie samopoczucia, nerwowość i chroniczne zmęczenie;
  • Spadek masy mięśniowej, wzrost tkanki tłuszczowej – nie da się ukryć, że wraz z postępującym wiekiem zmniejsza się sprawność fizyczna, łatwiej o przyrost tkanki tłuszczowej, natomiast o wiele trudniej o przyrost mięśni;
  • Epizody depresyjne – bardzo często po trzydziestce dochodzi do spadku nastroju, co może także doprowadzić do stanów depresyjnych.

Powyższe problemy to tylko kilka z wielu, które mogą zacząć objawiać się po trzydziestce. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które mogą wspomóc pracę organizmu, poprawić jego funkcjonowanie i przyczynić się do jego lepszego funkcjonowania w późniejszych latach.

Mężczyzna po 30 – regularne badania

Po 30-stce warto robić regularne badania!

Znajdź lekarza

Jedną z pierwszych czynności, jakich należy się podjąć, jest znalezienie zaufanego specjalisty. Powierzenie swojego zdrowia komuś, kto odpowiednio o nie zadba, jest kluczowe w późniejszym regularnym monitorowaniu swojego stanu. Nawet tak wydawałoby się prozaiczne testy jak badania na cholesterol, poziom cukru czy ciśnienie krwi, wykonywane systematycznie, mogą sprawić, że zwiększa się nasza kontrola nad swoim stanem zdrowia, a to z kolei prowadzi do zwiększenia szans na wykrycie potencjalnych chorób. Posiadanie zaufanego lekarza zachęci zaś do owych regularnych wizyt.

Badaj prostatę

Chociaż jest to kwestia dla wielu mężczyzn wstydliwa, którą starają się odkładać w czasie – badanie prostaty powinno należeć do regularnych i niebagatelizowanych badań. Warto wiedzieć, że wszelkie problemy z gruczołem krokowym mogą mieć swój początek tuż po trzydziestce, dlatego nawet jeżeli nie występują żadne nietypowe objawy, warto pokusić się o poddanie się testom.

Rzuć palenie

Nie da się ukryć, że palenie papierosów należy do jednego z bardziej wyniszczających nałogów. Dane CBOS-u wskazują jednoznacznie, że w każdej grupie wiekowej mężczyźni palą zdecydowanie częściej niż kobiety, a co za tym idzie, częściej cierpią z powodu jego dramatycznych skutków, jak:

  • Astma oskrzelowa;
  • Przewlekłe zapalenie oskrzeli;
  • Wystąpienie chorób sercowo-naczyniowych;
  • Podwyższenie poziomu cholesterolu;
  • Paradontoza, problemy z próchnicą i dziąsłami.

Zmiana żywienia

Mężczyzna po 30stce preferujący zdrowy styl życia
Źródło: Pexels.com

Mężczyźni po 30-stce powinni pamiętać o odpowiednim żywieniu!

Mniej soli

WHO zaleca spożywanie jednej płaskiej łyżeczki soli na dzień. Jeżeli w diecie pojawia się jej więcej, a wskazuje się, że w przypadku diety większości mężczyzn rzeczywiście tak jest, może ona doprowadzić do wielu negatywnych zmian zdrowotnych.

  • Zatrzymanie wody w organizmie;
  • Zwiększenie nadciśnienia tętniczego;
  • Zmiany miażdżycowe;
  • Uszkodzenie tętnic;
  • Udar mózgu;
  • Niewydolność nerek.

Pij mniej alkoholu

Niestety bardzo wiele mężczyzn regularnie nadużywa alkoholu. Do szczególnie popularnych trunków należy piwo. Napój posiada niezwykle wysoką kaloryczność, a ponadto zwiększa apetyt. Ograniczenie piwa w diecie może przyczynić się do obniżenia ryzyka otyłości i związanych z nią schorzeń.

Wprowadź warzywa do diety

Panowie często ograniczają swoje jadłospisy do dużych ilości mięsnych potraw. Jednakże dopiero po wprowadzeniu do diety dużych ilości warzyw i owoców można liczyć na zdecydowaną poprawę zdrowia i  dłuższe, lepsze życie.

Aktywność fizyczna

Aktywność i ruch dla mężczyzn po 30-stce jest wskazana!

Ruch na co dzień

Celem zwiększenia codziennej aktywności fizycznej, warto postawić na zmianę niektórych nawyków. Wybieranie schodów zamiast windy, spacerów, w sytuacji, w której można uniknąć jazdy samochodem, odbywanie regularnych przechadzek – wszystko to jest w stanie znacząco poprawić kondycję i zredukować bóle spowodowane np. siedzącą pracą.

Regularne rozciąganie

Uelastycznianie mięśni, poprzez regularne ich rozciąganie, może znacząco przyczynić się do zwiększenia zakresu ruchów oraz zniwelowania urazów, mogących występować podczas uprawiania innych, różnorodnych sportów. Bardzo dobrze sprawdza się np. joga.

Zdrowy sen

Przeciętnie sen dorosłej osoby powinien trwać około 7-8 godzin. W przypadku chronicznego niewysypiania się, zwiększa się m.in. prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z pamięcią, utratą koncentracji oraz zaburzeniami hormonalnymi.

Zdrowie psychiczne

Prawdopodobnie najważniejszy punkt w naszym artykule. Zdrowie psychiczne mężczyzn często jest bagatelizowane, a przyznanie się do jakichkolwiek problemów wiąże się ze wstydem i spychaniem ich na dalszy plan; jednakże zdrowa głowa to jeden z czynników, który pozwala na długie i szczęśliwe życie. Ukończenie 30 lat to najwyższy czas, aby wziąć sprawę zdrowia psychicznego w swoje ręce.

Artykuł napisała:
Joanna Kot – doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego

Źródło:

  • https://cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_104_19.PDF
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.