Loading...
Sport

5 powodów, dla których warto rozpocząć przygodę z nurkowaniem

Kobieta jest na nauce nurkowania w basenie

Pierwsze nurkowanie? Na to nigdy nie jest za późno! To może być jednorazowa przygoda lub… pasja na całe życie! Naukę nurkowania możesz rozpocząć w każdym wieku. Dolną granicą jest ukończony 10. rok życia. Górna granica? Brak! Nurkować mogą zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe oraz seniorzy. Co więcej, baseny do nurkowania dostępne są także dla osób z niepełnosprawnościami.

Czy musisz w wodzie czuć się jak ryba? Nie! Wystarczy, że posiadasz podstawowe umiejętności pływackie i minimum średnią kondycję fizyczną, a Twój lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań do uprawnia tego rodzaju aktywności.

Odczuwasz lekki niepokój przed pierwszym zanurzeniem? To zupełnie normalne! Podobnie czułeś/aś się przecież przed pierwszym wejściem na lodowisko, przed pierwszą próbą wspinaczkową czy moszcząc się na krzesełku rollercoastera…

Zastanawiasz się właśnie, czy nurkowanie to coś dla Ciebie? Jesteś we właściwym miejscu! Poznaj pięć powodów, dla których naprawdę warto spróbować!

1. Nurkowanie daje unikatowe doświadczenia

Podwodny świat rządzi się swoimi prawami, a jego podziwianie odbywa się na innych zasadach niż te, które obowiązują na powierzchni. Zejście pod wodę jest niezwykłym wyzwaniem dla Twoich zmysłów, a woda to inny wymiar.

Podwodnego świata nie jesteś w stanie oglądać gołym okiem. Podziwiasz go więc przez maskę, która sprawia, że obiekty pod wodą wydają się o 33% większe i 25% bliższe. Fauna i flora zachwycają różnorodnością i intensywnością barw, ale… tylko do około 6 metrów głębokości.

Kiedy schodzisz niżej, Twoje oko nie wychwytuje już koloru czerwonego, na głębokości 20 metrów pomarańcz zmienia się w brąz, a na głębokości 50 metrów z Twojego pola widzenia znika żółć. Dźwięki pod wodą rozchodzą się cztery razy szybciej niż na powierzchni, więc nie jesteś w stanie zlokalizować ich źródła. Twój zmysł zapachu? Pod wodą staje się bezużyteczny!

Pozycja, w której znajdujesz się pod wodą, pozwala Ci poruszać się w trzech wymiarach. Dzięki podstawowym umiejętnościom pływackim możesz swobodnie zmieniać perspektywę, z której w danym momencie obserwujesz podwodne otoczenie. Tutaj jesteś wolniejszy/a i mniej mobilny/a, Twój ciężar nie ma większego znaczenia, a Ty grasz na nosie grawitacji!

Nurkowanie w basenie

2. Nurkowanie jest niezwykle relaksujące

Nurkowanie to zanurzenie się w wodzie, która delikatnie podpiera Twoje ciało. Pod wodą czujesz się lekko i swobodnie. Ale to nie wszystko! Nurkowanie to również zanurzenie się w ciszy i niezwykłym spokoju podwodnego świata. Tutaj czas płynie jakby wolniej, a Ty nigdzie nie musisz się spieszyć. Zastanów się, jakiego rodzaju relaksu potrzebujesz i dopasuj do niego rodzaj nurkowania.

Freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu, często porównywane jest do swego rodzaju medytacji. To rodzaj nurkowania wymagający maksymalnego skupienia na oddechu. Pod wodą spędzasz dokładnie tyle czasu, na ile potrafisz bezpiecznie i komfortowo wstrzymać oddech. To sprawia, że delektujesz się każdą sekundą spędzoną pod taflą wody i jesteś wyłącznie tu i teraz, skutecznie odcinając się od bolączek codzienności.

Scuba Diving, czyli nurkowanie z akwalungiem, to inny rodzaj relaksu. Spokój i odpoczynek znajdujesz tutaj w możliwości eksplorowania podwodnego świata, odkrywania tego, co wcześniej było dla Ciebie niedostępne. Obcowanie z podwodną fauną i florą jest kojące i niezwykle satysfakcjonujące.

Nurkowanie w basenie

3. Nurkowanie pozwala na poznanie niesamowitych podwodnych światów

Umiejętność nurkowania zapewnia Ci jeszcze więcej możliwości eksplorowania świata! Podczas wycieczek do Egiptu, Turcji lub Chorwacji próbowałeś/aś snorkelingu? To najprostsza forma nurkowania, która polega na unoszeniu się na wodzie lub pływaniu tuż pod jej powierzchnią i podziwiania podwodnego królestwa z użyciem podstawowego sprzętu ABC (maska, fajka i płetwy).

A teraz wyobraź sobie, że możesz zejść głębiej niż na długość rurki! Piękne rafy koralowe, niezwykłe podwodne rośliny i kolorowe rybki, które umykały przed Twoim wzrokiem – teraz będą na wyciągnięcie ręki! Inwestycja w kurs nurkowania Scuba Diving to inwestycja w głębsze (dosłownie i w przenośni!) przeżywanie każdej podróży do ciepłych krajów!

Podwójny świat

4. Nurkowanie i pływanie to jedne z najbezpieczniejszych sportów

Woda jest maksymalnie przyjemnym i bezpiecznym dla ciała człowieka środowiskiem. Nie bez powodu pływanie jest jedną z najczęściej zalecanych form ruchu, z której może korzystać maksymalnie szerokie grono osób – w różnym wieku i kondycji.

A co z nurkowaniem? Rekreacyjne nurkowanie, przeprowadzane z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, z instruktorem lub partnerem i w ramach posiadanych uprawnień, jest jednym z najbezpieczniejszych sportów świata. Nauka nurkowania podczas odpowiednio zaprojektowanego i profesjonalnie prowadzonego kursu przygotuje Cię w 100% do bezpiecznego schodzenia pod wodę.

5. Warto przezwyciężać swoje lęki – także te związane z wodą i nurkowaniem

Borykasz się z obniżoną samooceną? Brak Ci pewności siebie? Boisz się zmian? Z dystansem podchodzisz do nowych rzeczy i aktywności? Chcesz spróbować nurkowania, ale… no cóż, po prostu boisz się spróbować?

Zastanów się, co by się stało, gdybyś jednak przełamał/a swój lęk? Zmierzenie się z nim i pokonanie go najprawdopodobniej doda Ci sił i pewności siebie, podniesie Twoją samoocenę i przełoży się pozytywnie na inne sfery Twojego życia. Spróbuj!

Zmiany, mierzenie się z wyzwaniami różnego kalibru i pokonywanie barier są wpisane w nasze życie. Potraktuj lęk prze zanurzeniem się jako chwilową niedogodność. Nic przecież nie trwa wiecznie, a zatem również Twój strach wkrótce się ulotni. Będzie Ci łatwiej w towarzystwie bliskiej osoby? Zanurkujcie razem. A potem razem zapiszcie się na kur nurkowania! To scementuje Waszą przyjaźń lub związek.

Duży i głębki basen

Gdzie skutecznie, bezpiecznie i w komfortowych warunkach nauczyć się nurkowania?

Pierwsze nurkowanie to mnóstwo emocji i wrażeń, które będziesz pamiętać do końca życia. Zadbaj o to, by nauka nurkowania była maksymalnie bezpieczna i komfortowa. Gdzie warto zacząć przygodę ze schodzeniem pod wodę? Szkoła nurkowania Deepspot to najlepszy adres w Polsce i jeden z najlepszych na świecie!

Deepspot jest nowoczesnym symulatorem warunków nurkowych. Ma ponad 45 metrów głębokości i ponad 8 tysięcy m3 czystej i idealnie przejrzystej wody, o przyjemnej i stałej na każdym metrze temperaturze, oscylującej w granicach 32-34 st. C.

Nauka nurkowania odbywa się tutaj pod okiem doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych instruktorów, którzy z pasją i pełnym zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą z adeptami sztuki schodzenia pod wodę.

Interesuje Cię Freediving lub Scuba Diving? Tutaj możesz spróbować obu tych dyscyplin! Nie musisz martwić się o sprzęt do nurkowania. Najwyższej jakości maski, fajki, płetwy oraz butle ze sprężonym powietrzem dostępne są na miejscu, bez dodatkowych opłat.

Jesteś gotowy/a na kurs nurkowania? Szkoła nurkowania Deepspot nauczy Cię wszystkiego, co niezbędne, by nurkowanie było maksymalnie przyjemne, bezpieczne i satysfakcjonujące!

Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony deepspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.