Loading...
CiążaLeczenie

5 sposobów na zwiększenie płodności

Kobieta i mężczyzna z testem ciązowym

Pary, które starają się o dziecko, przede wszystkim powinny zadbać o zdrowy tryb życia i prawidłową dietę. Niekiedy na płodność mogą mieć też wpływ istniejące choroby u jednego lub obojga przyszłych rodziców. Jak zwiększyć płodność? Co można zrobić, aby szybciej doszło do zapłodnienia? Z jakich ogólnodostępnych specyfików warto skorzystać? O tym można przeczytać poniżej!

Zależności między dietą a płodnością

Zdrowe i świadome odżywianie powinno być domeną każdego człowieka. Przyjmowane pokarmy i ich wartości odżywcze mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. W trakcie starań o dziecko dieta również odgrywa kluczową rolę. Mimo że oboje rodziców musi się dobrze odżywiać, to najwięcej zależy oczywiście od stylu życia przyszłej mamy. W końcu to w niej będzie rozwijało się dziecko.

Natomiast problemy z wagą zarówno zbyt niską, jak i zbyt wysoką zmniejszają szanse na zajście w ciążę, ponieważ zachwiana równowaga energetyczna zaburza prawidłową pracę jajników. Są one przecież odpowiedzialne za produkcję hormonów, głównie w pierwszym trymestrze.

Dieta dla płodności powinna być zbilansowana, bogata w witaminy i minerały odżywcze. Poza tym pokarmy należy przygotowywać z pewnymi zasadami. Oto kilka istotnych czynników mających wpływ na to, jak zwiększyć płodność u kobiety:

 • Kupowanie produktów jak najmniej przetworzonych.
 • Jedzenie sporej ilości warzyw i owoców.
 • Zwiększenie ilości białka roślinnego w diecie.
 • Wprowadzenie do jadłospisu jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.
 • Wzbogacenie diety o ryby.
 • Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik.

Poza samą dietą niezaprzeczalnie istotnym czynnikiem jest też aktywność fizyczna. Większość osób zdaje sobie sprawę, że uprawianie sportu pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Natomiast przeprowadzone badania potwierdziły, że podczas starań o dziecko aktywność jest wskazana, ponieważ przyspiesza proces zajścia w ciążę. Codzienna dawka ruchu nie tylko pozwoli pozbyć się zbędnych kilogramów, ale też utrzymać szczupłą sylwetkę i zredukować stres.

Odpowiednia dieta znacząco wpływa na płodność
Źródło: Pexels

Dieta na płodność dla mężczyzn

Nie można zapominać też o mężczyznach. Jaka dieta poprawi parametry nasienia? W sumie bardzo podobna do tej, którą powinna zastosować przyszła mama.Planując dziecko, panowie zmuszeni są zadbać o siebie i wyeliminować wszelkie, złe nawyki. To, czy sperma będzie dobrej jakości i w jakiej ilości będzie produkowana, zależne jest od trybu życia. Zresztą nadwaga lub otyłość mogą nie tylko mieć wpływ na samą spermę, ale też plemniki, czy poziom hormonów.

Nierzadko pojawiają się też zaburzenia erekcji. Na poprawę parametrów nasienia w diecie powinny przeważać tłuste ryby morskie, chude mięso, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa oraz nabiał. Obowiązkowo przyszły tata musi pić dużo wody i wyeliminować z jadłospisu pokarmy typu fast food i słodycze.

Nie może też zapomnieć o aktywności fizycznej. Oczywiście nie chodzi o natychmiastowy udział w maratonie, ale spacer, krótkie przebieżki, czy pływanie na basenie na pewno nie zaszkodzą. Być może nawet wspólnie z partnerką.

Płodność a niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, z którym zmaga się coraz więcej osób. Niestety, jak na razie jest to choroba nieuleczalne i jedyne co można robić, to przyjmować leki, które zahamują jej postęp. Niedoczynność tarczycy polega na tym, że gruczoł nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów. Chorobie towarzyszą następujące objawy:

 • Problemy z koncentracją.
 • Zwiększona masa ciała.
 • Bardziej odczuwalne zimno.
 • Chroniczne zmęczenie.
 • Większa potrzeba snu.
 • Stany depresyjne.
 • W przypadku kobiet silniejsze i bardziej obfite miesiączki.
Zmęczenie i stres źle wpływają na płodność
Źródło: Pexels

Przyczyną niedoczynności tarczycy najczęściej jest hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy. Niski poziom hormonów u kobiet może mieć wpływ na jej płodność. Bardzo często choroba przyczynia się do nieregularnych miesiączek i zaburzonego cyklu owulacji. Nie oznacza to jednak, że kobieta z niedoczynnością tarczycy nie może zajść w ciążę. Jest to możliwe, ale niestety zwiększone jest ryzyko poronienia i przyjściem na świat dziecka przed wyznaczonym terminem.

Zresztą samo hashimoto również może zmniejszać szanse na zapłodnienie. Nie tylko przez zaburzoną owulację, ale też odrzucenie zarodka. Organizm matki może go bowiem potraktować jako ciało obce!

W przypadku mężczyzn niedoczynność tarczycy także stanowi zagrożenie. Jakość nasienia może być zbyt słaba, obniżać się będzie popęd seksualny lub zaburzona zostanie funkcja jąder. Może też dojść do opóźnionego wytrysku lub spadku ruchliwości plemników.

Przy niedoczynności tarczycy stosowane są leki, które uzupełniają niedobory hormonów. Z całą pewnością odpowiednio wdrożone leczenie skutecznie działa na zwiększenie płodności. Natomiast, jeśli chodzi o hashimoto to poza spadkiem libido i trudnościami z uprawianiem seksu może pojawić się nawet niepłodność. Z tym że najczęściej są to skrajne przypadki, kiedy hashimoto u mężczyzn jest nieleczone.

Jak zwiększyć płodność, czyli zioła na zajście w ciążę

Ziołolecznictwo dawniej wykorzystywane było w leczeniu wielu schorzeń i to naprawdę skutecznie. Zresztą obecnie wiele dostępnych ziół na rynku nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. Również w przypadku płodności niektóre z nich mogą zwiększyć szansę na ciążę. Mimo że dziś możliwe jest farmakologiczne wspieranie płodności, to jednak zioła są naturalne i nie dostarczają do organizmu niepotrzebnej chemii. Jakie zioła pić na płodność?

 • Niepokalanek mnisi. Powinny stosować przede wszystkim kobiety. Napar z tej rośliny pomaga wyregulować gospodarkę hormonalną i cykl miesiączkowy.
 • Pluskwica groniasta ma działanie podobne do niepokalanka. W medycynie naturalnej wykorzystywany jest korzeń rośliny. Poza regulacją hormonów i cyklu, picie naparu łagodzi bóle miesiączkowe, stan napięcia przedmiesiączkowego i pomaga stymulować pracę jajników.
 • Wiesiołka można stosować wyłącznie, kiedy kobieta ma pewność, że nie jest w ciąży. Mimo że napar zwiększa szanse na zapłodnienie, to pity przez dłuższy czas może doprowadzić do poronienia, ponieważ stymuluje skurcze macicy.
 • Lukrecja ma swoich zwolenników i przeciwników, choć stosowana w ziołolecznictwie jest już od wieków. Z jednej strony może pomóc wyregulować gospodarkę hormonalną, ale z drugiej zaburzyć owulację, miesiączkę, zmniejszyć popęd seksualny, a nawet doprowadzić do niepłodności. Dlatego korzystanie z tego zioła powinno być skonsultowane z lekarzem.
Różnego rodzaju zioła pozytywnie wpływają na zwiększenie płodności
Źródło: Pexels

Co ciekawe, niektóre kobiety starające się o dziecko jako zioło na płodność stosują sok z malin. Choć nie jest on typowym naparem wspomagającym zajście w ciążę, to nie zaszkodzi go spróbować. Sok z malin jest bogatym źródłem witaminy C, flawonoidów, soli mineralnych i polifenoli. Mogą go spożywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Czy warto pić zioła na płodność? Pewnie, że tak. Pod warunkiem, że będą one stosowane rozsądnie i zgodnie z przeznaczeniem. Jednak najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem. Nigdy nie wiadomo, czy jakieś zioła nie zaszkodzą bardziej, niż miały pomóc. Poza tym niektórych nie można pić, w przypadku konkretnych chorób, ponieważ mogą zaburzać działanie leków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.