Loading...
Ciąża

6 tydzień ciąży – cienie i blaski pierwszego trymestru

Kobieta w ciąży, mężczyzna trzyma ją za brzuch

W 6 tygodniu ciąży dziecko zaczyna dynamicznie się rozwijać – chociaż jego wielkość przypomina wtedy ziarno groszku, to jednak jest ono już dwukrotnie większe niż przed tygodniem.

Wiele kobiet dowiaduje się o tym że jest w ciąży właśnie około 6 tygodnia. Aby się tego dowiedzieć, można wykonać obliczenia w kalkulatorze ciąży, który można znaleźć on-line – dzięki niemu można w przybliżeniu określić dzień zapłodnienia, czas trwania ciąży, a także wyznaczyć prawdopodobną datę porodu.

Co dokładnie niesie ze sobą 6 tydzień ciąży? Jakie zmiany zachodzą wtedy w ciele matki? Jak przebiega ciąża z punktu widzenia dziecka?

6 tydzień ciąży – jak przebiega rozwój dziecka?

W  6 tygodniu ciąży dziecko intensywnie się rozwija. Chociaż nadal jest małe, to jednak zaczynają rozwijać się na nim zalążki kończyn, a także organów wewnętrznych, w tym między innymi płuc, wątroby, trzustki oraz żołądka. Zaczynają także pojawiać się niewielkie bruzdy, które w przyszłości przekształcą się w uszy i oczy.

Szybko rozwija się także układ nerwowy dziecka, w tym jego mózg. Właśnie dlatego kobieta powinna pamiętać także o tym, aby nadal suplementować ważny dla maluszka kwas foliowy.

W tym okresie łożysko nie jest jeszcze całkowicie wykształcone – rolę tę pełni worek żółtkowy, który zaopatruje płód w niezbędne dla niego składniki odżywcze oraz tlen.

6 tydzień ciąży – co u mamy?

Gdy ma miejsce 6 tydzień ciąży, wiele kobiet po raz pierwszy odwiedza gabinet lekarza. Na tym etapie rozwoju ciąży można ją już łatwo potwierdzić poprzez wykonanie dopochwowego USG. Na obrazie USG można zobaczyć wtedy serce dziecka w postaci pulsującego punktu.

Lekarz zaleci wtedy również wykonanie podstawowych badań. Wśród nich znajdują się badania mające na celu wykrycie określonych chorób, w tym takich jak różyczka, toksoplazmoza, kiła, zakażenie wirusem HIV.

W 6 tygodniu ciąży dziecko może dawać o sobie znać także przez poranne mdłości, które mogą przeradzać się w dokuczliwe nudności i wymioty. Jest to wynik zmian hormonalnych, które w tym czasie zachodzą w organizmie kobiety. To głównie wpływ hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) i estradiolu. Ponadto progesteron powoduje zwiększenie wydzielania kwasu żołądkowego, co także może dawać nieprzyjemne objawy w postaci zgagi.

U wielu kobiet dochodzi także do powiększenia piersi, które jednocześnie mogą stać się bardziej tkliwe, a nawet bolesne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.