Loading...
Hobby

Aerial silks. Jak dobrać szarfę akrobatyczną?

Kobieta ćwiczy na niebieskiej szarfie akrobatycznej

Taniec na szarfach wygląda zjawiskowo i daje świetne efekty. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rozważa przeniesienie treningów aerial silks do domu. Ale czy to dobry pomysł? Jak najbardziej, jednak na początek trzeba zadbać o podstawy, czyli o prawidłowe dobranie szarfy.

Jaką szarfę wybrać?

Sprzęt sportowy często kupujemy oczami – ze względu na wygląd, kolory, pożądany kształt. W aerial silks ma to swoje uzasadnienie, bo szarfa jest elementem pokazu, ale należy pamiętać, że to nie wszystko. Wybierając szarfę dla siebie, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jej jakość. Kolor i wykończenie materiału powinny być ostatnimi czynnikami wpływającymi na decyzję.

Najpierw należy upewnić się, czy brana pod uwagę szarfa akrobatyczna będzie bezpieczna w użytkowaniu. Materiał, z którego powstała, powinien być wytrzymały i przebadany zgodnie z odpowiednimi normami ISO. Informacje na ten temat można łatwo znaleźć na stronie sprzedawcy lub bezpośrednio u producenta. Poza tym warto sprawdzić maksymalne obciążenie szarfy (dynamiczne i statyczne). Z większości dobrych modeli mogą korzystać dwie osoby jednocześnie.

Dobór szarfy do wysokości pomieszczenia

Co ciekawe, wybierając szarfę dla siebie, nie trzeba przejmować się doświadczeniem, wagą czy wiekiem. Najważniejsza jest długość materiału, którą należy dobrać ze względu na wysokość pomieszczenia. Im wyższy pokój, tym dłuższą szarfę trzeba wybrać.

Instruktorzy aerial silks kierują się prostym równaniem: wysokość pomieszczenia x 2 + min. 0,5 m materiału na ziemi po obu końcach szarfy = odpowiednia długość szarfy. W praktyce oznacza to, że np. dla pokoju o wysokości 2,5 m trzeba zakupić materiał długości 6 m. Otrzymaną wartość zawsze zaokrąglamy do góry. Co istotne, długość materiału zostawionego na podłodze może być różna. Minimum to pół metra, ale niektórzy preferują ćwiczenie na dłuższych szarfach – nawet z dodatkowym metrem materiału po obu bokach.

Gdzie szukać dobrych szarf?

Szarfy aerial silks należy kupować w sklepach, które specjalizują się w tej branży. Niezbyt dobrym pomysłem jest zamawianie chust z niesprawdzonych źródeł lub wykorzystywanie alternatywnych, nieprzebadanych materiałów. Co ciekawe, istnieją polskie marki, które oferują szarfy produkowane w naszym kraju. Są to profesjonalne produkty, które można bez problemu kupić online.

Pamiętaj o montażu!

Prawidłowy dobór szarfy to połowa sukcesu. Wiele zależy również od montażu, który przeprowadzony nieprawidłowo może skutkować wypadkami. Pamiętaj więc, aby upewnić się, czy zawieszenie szarfy w danym pomieszczeniu jest w ogóle możliwe. Kwestię tę warto skonsultować ze specjalistą, który sprawdzi rodzaj sufitu i doradzi najlepsze rozwiązania.

Jeśli masz sufity podwieszane, na pewno musisz przygotować się na wiercenie otworów. Chusty można montować jedynie w suficie stałym lub wieszać na mocnych konstrukcjach – belkach stalowych, konstrukcyjnych czy drewnianych. Istnieją również specjalne stalowe stelaże aerial silks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.