Akcesoria niezbędne do higieny jamy ustnej

Prawidłowa, regularna higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko dla zachowania odpowiedniej estetyki uśmiechu, ale również w profilaktyce licznych, bardzo poważnych chorób zębów i dziąseł. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić z czasem do utraty zębów oraz dalszych komplikacji zdrowotnych. Aby zęby pozostały zdrowe i pięknie się prezentowały, należy korzystać z odpowiednich akcesoriów

Szczoteczka

Dobra szczoteczka to podstawa w dbaniu i higienę jamy ustnej. Co to jednak znaczy, że szczoteczka jest „dobra”? Przede wszystkim – powinna ona być dostosowana do stanu zębów. Chodzi tu w głównej mierze o twardość włosia, które decyduje o skuteczności mycia oraz ewentualnych podrażnieniach zębów i dziąseł – optymalnym wyborem są szczoteczki o włosiu średniej twardości, w przypadku nadwrażliwości zaleca się stosowanie szczoteczek z włosiem miękkim. Kolejne ważne kryterium to kształt szczoteczki oraz jej zastosowanie. Wartym uwagi akcesorium są szczoteczki soniczne. Działają one w oparciu o wykorzystanie fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które wprawiają w drgania cząsteczki wody zawarte w ślinie zmieszanej z pasta. Dzięki temu szczoteczka skutecznie usuwa płytkę nazębną nawet z miejsc niedostępnych dla szczoteczek ręcznych. Ponadto szczoteczki są wyjątkowo proste w użyciu, stosując je nie trzeba pilnować wykonywania odpowiednich ruchów. Wysokiej jakości szczoteczki soniczne znajdziemy w ofercie sklepu Stacja Zdrowia.

Pasty

To drugi z podstawowych produktów, bez których nawet szczoteczka soniczna będzie nieskuteczna w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Dzisiejszy rynek oferuje bardzo szeroki wybór past o różnym działaniu – wśród nich te wzmacniające szkliwo, zwalczające próchnice, odświeżające oddech i wybielające żeby. Pasta powinna być dobrana do potrzeb użytkownika i stosowana zgodnie z zaleceniami. Przykładem są tu pasty wybielające, których nie wolno stosować zbyt często i zbyt długo, gdyż mogą uszkadzać szkliwo.

Nici dentystyczne

Wiele osób nie stosuje ich w ogóle lub bardzo rzadko. Niemniej udowodniono, że regularne, staranne nitkowanie przestrzeni między zębowej pozwala znacznie zmniejszyć ilość bakterii oraz ograniczyć płytkę nazębną. Warto o niej pamiętać.

Płyny do płukania ust

Powszechnie nazywane płukankami, stanowią uzupełnienie codziennej higieny. Płyny są źródłami potrzebnych zębom substancji odżywczych, wzmacniają je i zabezpieczają przed chorobami, a także skutecznie usuwają pozostałości płytki nazębnej wraz z tkwiącymi w niej bakteriami.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.