Loading...
Sport

Aktywność fizyczna mężczyzn w starszym wieku – dlaczego jest ważna?

Starszy mężczyzna na siłowni.

Aktywność fizyczna ma podstawowe znaczenie dla utrzymania zdrowia w każdym wieku. U osób starszych, kiedy wraz z wiekiem stopniowo obniża się ogólna kondycja organizmu, aktywność fizyczna jeszcze bardziej przybiera na znaczeniu. Warunkuje sprawność ruchową oraz dobre samopoczucie.

Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna?

Nie od dziś wiadomo, że starzejemy się z różną szybkością. Sześćdziesięciolatek często może wyglądem przypominać czterdziestolatka i odwrotnie. Wpływa na to wiele czynników, takich jak: przebyte choroby, zawód, czynniki genetyczne czy styl życia, czyli nałogi, spożywane jedzenie i aktywność fizyczna.

Regularna aktywność fizyczna, zarówno codzienna, która obejmuje wchodzenie po schodach czy spacery, jak i planowa, składająca się z zamierzonych ćwiczeń, pozytywnie wpływa na ogólną kondycję organizmu. Wydłuża okres niezależności i samodzielności. Pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, która odgrywa kluczową rolę w przebiegu wielu chorób. Po 50. roku życia spada nasza aktywność zarówno zawodowa, jak i fizyczna. Jeśli w tym czasie nie podejmiemy zamierzonych działań w celu podtrzymania codziennej aktywności, możemy spodziewać się gwałtownego spadku sprawności fizycznej, a tym samym pogorszenia stanu zdrowia.

Lecz się ruchem!

Wiele chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze) może być z powodzeniem leczone poprzez regularną aktywność fizyczną. Jednak wiele osób woli wybrać łatwiejszą drogę i sięgnąć po farmakoterapię. Jednak tabletki najczęściej pomagają na jedno schorzenie, natomiast ruch wspiera funkcjonowanie wszystkich układów: oddechowego, krążeniowego, nerwowego czy kostnego. Ma również szczególne znaczenie w profilaktyczne nowotworów. Jest to szczególnie ważne u mężczyzn, którzy często cierpią z powodu łagodnego rozrostu prostaty, nasilającego się z wiekiem. Szacuje się, że nawet 50% panów po 50. roku życia jest dotknięta tym problemem. Jedną z metod leczenia tego schorzenia jest regularna aktywność fizyczna i zapobieganie rozwinięciu się otyłości. Aktywność fizyczna wspomagana lekami dostępnymi bez recepty, takimi jak Prostamol Uno, skutecznie pozwala łagodzić objawy we wczesnych stadiach choroby.

Jak ćwiczyć?

Nie muszą to być wielogodzinne treningi. Najważniejsze, aby aktywność fizyczna była regularna. Zamiast samochodu – spacer, zamiast windy – schody. Można wspomóc się nowoczesnymi zegarkami, które mierzą ilość kroków i spalone kalorie. Minimum dziennej aktywności fizycznej według WHO to 8 tysięcy kroków. Do tego można dołączyć ćwiczenia wytrzymałościowe 2-3 razy w tygodniu przez 20 minut. Najlepiej kierować się zasadą: mniej, a częściej. W wielu miastach organizowane są grupowe zajęcia dla osób starszych, w których uczestnictwo może stanowić dodatkową motywację oraz być okazją do spotkań z osobami w podobnym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.