Loading...
ChorobyKręgosłupZdrowie

Akupunktura – na czym polega i co leczy

Akupunktura

Akupunktura jako najstarsza metoda w medycynie niekonwencjonalnej ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Szczególnie dużo emocji budzi sposób jej wykonywania- nakłuwanie igłami. W ostatnich latach można jednak zauważyć wzrost jej popularności. Coraz częstsze decydowanie się na spróbowanie tej metody w walce ze swoimi dolegliwościami. Na czym zatem polega akupunktura? Jakie dolegliwości dzięki niej możemy wyleczyć? 

Skąd wywodzi się akupunktura i na czym polega?

Akupunktura wchodzi w skład tradycyjnej metody chińskiej. Zgodnie z nią należy połączyć ściśle ciało i umysł, wywierając tym pozytywny wpływ na organizm. Zakłada ona bowiem, że ciało ludzkie jest elementem kosmosu, przez co poddawane jest prawom harmonii energetycznej i jedności przeciwieństw.

Jej historia sięga czasów przed naszą erą. W literaturze przedmiotu znajdujemy informacje wskazujące, że była wykorzystywana w okresie między 10.000-4.000 lat p.n.e. Według naukowców badających tę dziedzinę, wywodzi się ona ze spostrzeżeń chińskich wojowników. Propagowali oni pogląd, iż ich różnorodne bóle znikały po zranieniu bronią kłutą. Ich obserwacje zaczęto sprawdzać. Stopniowo rozwijano tę myśl poprzez praktykę. Szukano związku pomiędzy punktami na ciele z narządami wewnętrznymi. Spowodowało to zrodzenie się nowej metody leczenia — akupunktury.

Metoda ta należąca do medycyny wschodniej przetrwała kilka tysięcy lat. W ciągu ostatnich jeszcze bardziej zyskała na popularności. Wielu naukowców i badaczy potwierdza jej prozdrowotne właściwości. Zachęca do wypróbowania przy łagodzeniu dolegliwości bólowych.

Akupunktura polega na nakłuwaniu specjalnymi igłami wybranego obszaru ciała. Nazywamy je punktami akupunkturowymi (skóry i tkanki podskórnej). Dzięki temu możliwe jest usprawnienie przepływu prawidłowej energii w organizmie i przywrócenie wymaganej równowagi. Jest ona niezbędna do ustąpienia dolegliwości bólowych.

Punkty akupunkturowe to inaczej aktywne punkty działania, które w metodzie tej muszą być odpowiednio stymulowane. Możliwe jest to dzięki:

  • wkłuwaniu igieł,
  • manipulowaniu igłami,
  • podgrzewaniu igieł.

Akupunktura przywraca równowagę, która potrzebna jest do ustąpienia przykrych objawów, np. spadku nastroju. 

Aby jej wykonanie było możliwe, konieczny jest zakup odpowiedniego sprzętu. Akcesoria do akupunktury możemy znaleźć w sklepach temu dedykowanym. Są również na stronach internetowych.

Zabieg akupunktury
Źródło: Pixabay

Punkty akupunkturowe

Wg medycyny chińskiej kanałem odpowiadającym za prawidłowy przepływ energii jest meridian. Określany jest również jako droga przepływu. Wzdłuż meridianów znajdują się punkty akupunkturowe, które jednocześnie występują według określonych struktur anatomicznych. Zdrowy człowiek, posiadający wszystkie części ciała ma 365 punktów akupunkturowych. W każdym z nich znajduje się energia. Odpowiednie jego nakłucie przywraca równowagę i pobudza organizm do regeneracji.

W zależności od tego, z jakimi dolegliwościami się zmagamy, wybierany jest obszar nakłucia. Wyróżnia się 15 meridianów, z czego każdy posiada swoje literowe oznaczenie. Np. N- meridian nerki, GRT- merdian głównego regulatora tylnego. Specjaliści w tej dziedzinie wiedzą, jakie punktu odpowiadają za dane jednostki chorobowe.

Można przykładowo wskazać, że do łagodzenia dolegliwości związanych z astmą wykorzystuje się: EX20 (punkty dodatkowe nr 20), PM13 (meridian pęcherza moczowego, punkt 13) oraz P7 (meridian płuc, punkt 7). Aby działania akupunktury przyniosły zamierzone rezultaty, nakłucie musi nastąpić w odpowiednim miejscu.

Co można wyleczyć dzięki akupunkturze?

Kultowa chińska kuracja – akupunktura, dzięki prawidłowemu przepływowi energii, ma za zadanie poprawiać nasze samopoczucie i pomagać w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Dominuje pogląd, że nakłuwanie igłami przyczynia się do poprawy stylu życia. Z większym naciskiem na zdrowy styl życia.

Analizując specjalistyczne artykuły i literaturę przedmiotu można wskazać, że dzięki niej możliwe jest łagodzenie wielu rodzajów bólu. Wśród których najczęściej wymienia się:

  • grypy, przeziębienia i inne infekcje,
  • impotencję, tracenie nasienia, prostatę,
  • bóle: serca, brzucha, zębów, karku i szyi, stawów,
  • astmę,
  • chorobę lokomocyjną,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • paraliż połowy ciała,
  • łuszczycę,
  • zapalenie „korzonków”.

Ponadto zabiegi te mają na celu ogólne wzmocnienie organizmu i przywrócenie równowagi. Zachęcają tym samym do wprowadzenia zdrowego stylu życia. Oprócz wyżej wskazanych zalet, jej zabiegi przyczyniają się do obniżenia stężenia hormonu stresu. Działają relaksująco i wyciszają oraz pozytywnie wpływają na układ odpornościowy.

Szczególnych zalet upatruje się także w stosunku do kobiet planujących powiększenie rodziny. Nie tylko w sposób naturalny, ale również przy pomocy metody in vitro. Dotychczasowe badania pozwoliły na ustalenie, że zabiegi akupunktury przygotowują ciało kobiety do tej zmiany, a w stosunku do mężczyzn poprawiają parametry jakości nasienia.

Lista stref, na które pozytywnie oddziaływuje akupunktura jest imponująca. Powyżej wymienione są tylko nielicznymi. Prowadzi to do stwierdzenia, że z pewnością jeszcze wiele jej możliwości nie zostało odkrytych, a to wszystko przed nami.

Akupunktura leczy wiele schorzeń
Źródło: Pixabay

Akupunktura a elektroakupunktura i akupresura

Tak jak to omówiliśmy powyżej, akupunktura polega na nakłuwaniu odpowiednich miejsc na ciele. Po to, aby możliwe było „udrożnienie” kanałów odpowiadających za prawidłowy przepływ energii. Z kolei elektroakupunktura, jak sama nazwa wskazuje, jest związana z prądem elektrycznym. A dokładniej z jego połączeniem z zabiegiem akupunkturowym.

Zabieg jest bardzo zbliżony do jego tradycyjnej formy. Ponieważ tutaj również używa się igieł, które umieszczone są w odpowiednich, konkretnych punktach na ciele pacjenta. Igły te są połączone z urządzeniem przesyłającym impulsy, co stanowi właśnie tę różnicę. Natężenie i częstotliwość przesyłanych impulsów należy uzależnić od konkretnego pacjenta. Elektroakupunktura zyskuje coraz bardziej na znaczeniu przez co podstawowa forma tej medycyny wschodniej stopniowo jest wypierana.

Wg medycyny chińskiej zmiana na zdrowy styl życia może odbywać się również dzięki akupresurze, stanowiącej łagodniejszą jej odmianę. Podobnie jak w przypadku akupunktury, tak i tutaj występuje pogląd, że żaden narząd w ciele człowieka nie działa w pojedynkę. Współpracują ze sobą, dzięki czemu ich nakłuwanie, naciskanie, uciskanie czy masowanie przywraca równowagę.

Przyjmuje się, że zdrowy styl życia uzależniony jest od ich prawidłowego wykonania. Akupresura jest również jedną z matod medycyny wschodniej, polegająca na uciskaniu konkretnych miejsc na ciele, tzw. punktów akupunkturowych. Doprowadza to do łagodzenia dolegliwości bólowych różnorodnych schorzeń i poprawy ogólnego nastroju.

Wg medycyny chińskiej wszystkie podejmowane działania wykonujemy w pełnej zgodzie ciała i duszy. Pozytywna energia jest kluczem do prowadzenia zdrowego stylu życia. Wymienione metody mają przywracać tę równowagę, przynosząc naszemu ciału wiele wymiernych korzyści. Jak chociażby poprawiać samopoczucia, a w przypadku wystąpienia schorzeń i bólów przynosić ukojenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.