Loading...
ChorobyZdrowie

Alergia – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Kobieta z alergią

Alergia to patologiczna reakcja układu odpornościowego, związana z nadwrażliwością na pewne substancje — alergeny. Do wystąpienia alergii nie wystarczy napotkanie jej prowokatora w środowisku.  Organizm musi być bardzo wrażliwy na tego prowokatora, którym będzie alergen: pokarm, sierść zwierząt, kurz, kwiaty i inne.

W kontakcie z alergenem organizm wytwarza specjalne przeciwciała (IgE). Znajdują się one na powierzchni komórek zapalnych. Te z kolei znajdują się na błonie śluzowej dróg oddechowych i we krwi. Kiedy alergen i przeciwciała spotykają się ponownie, dochodzi do reakcji. Prowokuje katar, zatkany nos, kichanie, kaszel, zaczerwienione oczy i problemy z oddychaniem. Z czasem alergia może pojawić się w ciągu kilku minut. Może też trwać przez kilka dni lub tygodni.

Alergeny mogą dostać się do organizmu z zewnątrz i są nazywane egzoalergenami. Natomiast alergeny produkowane przez sam organizm nazywane są endoalergenami lub alergenami autoimmunologicznymi.

WHO podaje, że prawie 90% ludności świata przynajmniej raz w życiu doświadczyło reakcji alergicznej.

Przyczyny reakcji alergicznych

Współczesna medycyna nie jest w stanie definitywnie określić przyczyn alergii. Wiadomo jednak na pewno, że są one powiązane genetycznie. Jeśli oboje rodzice są alergikami, jest bardzo prawdopodobne, że dziecko urodzi się ze skłonnościami do alergii. Jeśli tylko jedno z rodziców ma problemy, szanse na urodzenie dziecka z alergią maleją do 30%.

Istnieją czynniki, które powodują wystąpienie reakcji alergicznej:

  • Niekorzystna sytuacja środowiskowa w regionie, w którym żyjemy;
  • Częste sytuacje stresowe;
  • Niekontrolowana nadmedykacja;
  • Wysoki poziom alergenów domowych, takich jak dywany, zbieracze kurzu,
  • Miękkie zabawki, rośliny kwitnące lub zwierzęta;
  • Nieregularna i niezrównoważona dieta;
  • Niedożywienie matki w czasie ciąży;
  • Wczesne przejście dziecka na karmienie sztuczne;
  • Choroby pasożytnicze;
  • Praca w szkodliwych gałęziach przemysłu.
Kobieta cierpiąca na alergię
Źródło: Pexels

Rodzaje alergii

Alergie można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od tego, co je wywołuje:

  • Postać układu oddechowego. Alergiczny nieżyt nosa, zapalenie błony śluzowej nosa i astma oskrzelowa. Astma jest uznawana za najbardziej niebezpieczny rodzaj alergii oddechowej.
  • Postacie kontaktowe (skórne). Pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, egzema, choroba Quincke’go (obrzęk naczynioruchowy), plamy na skórze. Ze względu na jej szybki rozwój, zwłaszcza w krtani, jest bardzo niebezpieczna, gdyż utrudnia oddychanie i bez fachowej pomocy medycznej może być śmiertelna.
  • Alergia pokarmowa. Alergia pokarmowa to uczulenie na pokarm lub jego specyficzny składnik. Do najczęstszych alergenów należą ryby, mleko, białko kurze i orzechy. Dodatki do żywności, konserwanty i barwniki również mogą wywoływać reakcje alergiczne. Objawia się to ostrym stanem zapalnym skóry i układu oddechowego.
  • Alergia na ukąszenia owadów. Reakcja na jad owadów, który dostaje się do organizmu po użądleniu lub kontakcie z produktami owadów, takich jak osy i pszczoły. Obszar dotknięty chorobą staje się swędzący, czerwony i opuchnięty. Niektóre użądlenia mogą spuchnąć do wielkości piłki golfowej po 2-3 dniach.
  • Alergia na leki. Pojawia się bardzo szybko po rozpoczęciu leczenia lub terapii. Jest to szczególnie częste po zażyciu antybiotyków. Aby uniknąć ciężkich reakcji alergicznych, wprowadzanie nowego leku należy rozpocząć od małych dawek, stopniowo je zwiększając, stale monitorując reakcję organizmu, szczególnie u dzieci.
  • Alergia poszczepienna. Składniki szczepionki są katalizatorem i trafiają bezpośrednio do krwi, dlatego reakcja jest opóźniona, ale może być dość ciężka.
  • Wstrząs anafilaktyczny. Jest to najcięższy rodzaj reakcji alergicznej. Rozwija się szybko i występuje, gdy katalizator alergii, taki jak leki, żywność, substancje chemiczne lub jad owadów, ponownie przedostaje się do organizmu.
  • Alergie w czasie ciąży. Są spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Ponieważ w tym okresie nie wolno przyjmować leków antyhistaminowych, więc bez konsultacji z lekarzem, leczenie alergii jest zabronione, aby nie zaszkodzić zdrowiu dziecka.
Kobiet cierpiąca na alergię
Źródło: Pixabay

Objawy alergii

Kichanie jest jednym z najczęstszych objawów alergii. Pozwala to organizmowi pozbyć się substancji drażniącej, przy jednoczesnej niewielkiej ilości płynu wydzielniczego. W przypadkach, gdy jest to atak alergii, kichanie staje się patologicznie częste, bez wyraźnej przyczyny.

Podczas ataku alergii błona śluzowa nosa ulega zapaleniu i pogrubieniu. Występuje przekrwienie nosa i katar. Normalny przepływ śluzu w nosie jest utrudniony, a przekrwienie nosa zwiększa się przy próbie wydmuchania nosa. Z nosa stale wypływa przezroczysty płyn, nieprzypominający wydzieliny przy przeziębieniu.

Zaczerwienienie oczu, łzawienie. Podrażnienie błony śluzowej oka jest jednym z najczęstszych objawów alergii. Oczy swędzą, stają się bardzo czerwone, a ta symptomatologia może trwać do kilku tygodni.

Kaszel. W przypadku alergii jest suchy, drapiący gardło, tak silny, że może wywoływać wymioty. Wynika to z obrzęku dróg oddechowych, ich zwężenia. Jest on spowodowany obrzękiem i zwężeniem dróg oddechowych.

Duszność. Trudności ze wdechem i wydechem nie są rzadkością w przypadku alergii. Mają one taki sam charakter jak kaszel, oddychaniu towarzyszy świszczący oddech.

Zaczerwienienie skóry, wysypka alergia, podrażnienie, plamy na skórze. Podrażnienie skóry, wysypka alergiczna i swędzenie są charakterystyczne dla alergii kontaktowej. Może również wystąpić opuchlizna twarzy i innych części ciała.

Domowe sposoby leczenia alergii

Kiedy atakują alergie, możesz zwrócić się do prostych i skutecznych domowych sposobów radzenia sobie z nimi. Ważne jest jednak, aby pamiętać o niebezpieczeństwach związanych z samoleczeniem i nie dać się ponieść emocjom.

W przypadku, gdy alergie objawiły się swędzeniem, czerwonymi plamami na skórze, lub innymi reakcjami skórnymi, możesz złagodzić swój stan, biorąc zimny prysznic. Pomoże to zwęzić naczynia krwionośne i w rezultacie przez skórę będzie się przedostawać mniej substancji drażniących. Chłodna kąpiel z dodatkiem rumianku, sukcesji lub pokrzywy może złagodzić swędzenie i zaczerwienienie. Mają one kojący wpływ na skórę i pomagają jej szybciej się zregenerować. Podobnie korzystne działanie ma aloes (czysty lub w postaci żelu).

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej w postaci kataru, duszności nosa i kichania, pomocne może okazać się płukanie jamy nosowo-gardłowej i gardła. Pomaga to zmniejszyć ilość wydzielanego śluzu. Możesz skorzystać z gotowego roztworu aptecznego lub przygotować go samodzielnie.

Do 1 litra czystej wody dodaj 1 łyżeczkę soli morskiej i gotuj mieszankę przez 3 minuty. Następnie trzeba ostudzić i wstrzyknąć mieszankę do każdego nozdrza za pomocą strzykawki bez igły. Powtarzać 3-5 razy dziennie. Strzykawka powinna być dezynfekowana każdorazowo po użyciu.

Chłodny okład może pomóc w walce z zapaleniem spojówek. Może to być ręcznik namoczony w zimnej wodzie lub łyżki pozostawione w zamrażarce do schłodzenia. O ile nie masz uczulenia na rumianek, możesz również stosować napar z rumianku na płatki kosmetyczne nasączone odwarem.

Zioła w walce z alergią
Źródło: Pixabay

Aby zapobiec alergii, warto stosować się do poniższych zaleceń:

  • Regularnie czyść mieszkanie na mokro i wycieraj kurz.
  • Miękkie zabawki również należy regularnie prać, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci.
  • Wymień kołdry i poduszki z piór na syntetyczne, ponieważ są one hipoalergiczne.
  • Aby zapobiec powstawaniu pleśni w Twoim domu, zainstaluj osuszacze powietrza, szczególnie w łazience i kuchni.
  • Utrzymuj temperaturę powietrza w domu poniżej 22 stopni Celsjusza.
  • Osuszacze powietrza pomagają pozbyć się alergenów i są doskonałym środkiem zapobiegawczym przeciwko chorobom.
  • Ważne jest, aby po powrocie do domu wypłukać gardło (wystarczy nawet zwykła przegotowana woda). Częsta zmiana odzieży, prysznice 1-2 razy dziennie i profilaktyczne wietrzenie są niezbędne dla osób z problemami alergicznymi.

Ważne jest, aby pamiętać, że powyższe środki nie wyleczą alergii, a jedynie złagodzą objawy, tak abyś można było odwiedzić alergologa, który przepisze odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.