Loading...
Choroby

Alergiczne zapalenie spojówek – jakie są jego objawy? Jak sobie z nim poradzić?

kobieta z zapaleniem spojówek

Zapalenie spojówek to proces zapalny w obrębie oka, który swoimi objawami potrafi bardzo uprzykrzyć życie. W zależności od przyczyny wyróżnia się bakteryjne zapalenie spojówek, wirusowe zapalenie spojówek oraz alergiczne, które dotyka w ostatnim czasie coraz więcej osób, nie tylko zresztą tych cierpiących na inne formy alergii. Podstawową różnicą w przebiegu alergicznego zapalenia spojówek, a infekcjami o podłożu wirusowym i bakteryjnym, jest występowanie w alergii świądu. Swędzenie oczu to symptom, który najczęściej wskazuje właśnie na stan zapalny wywołany nieprawidłową reakcją organizmu na alergen. Jakie inne objawy wywołuje alergiczne zapalenie spojówek?

Typowe objawy alergii oczu w sezonie pylenia i poza nim

Alergiczne zapalenie spojówek może mieć przebieg ostry, wówczas dokuczliwe objawy pojawiają się nagle, po kontakcie z wywołującym uczulenie alergenem, np. sierścią czy kosmetykiem i są bardzo przykre: oczy swędzą, pieką, są zaczerwienione, a powieki stają się opuchnięte i tkliwe. Na szczęście jednak nieprzyjemne objawy ostrego alergicznego zapalenia spojówek szybko mijają, oczywiście pod warunkiem, że kontakt z alergenem został zerwany. Trudniej natomiast uporać się z sezonowym alergicznym zapaleniem spojówek, gdyż sezonowa alergia oczu występuje w okresie pylenia roślin, a ten trwa w praktyce wiele miesięcy i zupełna izolacja od wywołujących uczulenie pyłków nie jest możliwa. Niektóre alergeny, np.: kurz, pleśń, sierść zwierzęca, towarzyszą nam przez cały czas, bez względu na porę roku, a wówczas u osób na nie wrażliwych może rozwinąć się przewlekła, czyli całoroczna postać alergicznego zapalenia spojówek. Nie jest ona zazwyczaj tak dokuczliwa dla naszych oczu, jak ta ostra, ale za to trwa nieprzerwanie. Alergeny powodują nadprodukcję histaminy i wielu innych substancji odpowiedzialnych za stan zapalny, który objawia się nie tylko świądem oczu, ale także ich zaczerwienieniem czy obrzękiem powiek. Alergia oczu może też manifestować się  uciążliwym łzawieniem oczu, czasem pieczeniem, a niekiedy może pojawić się u alergika światłowstręt. Często objawom towarzyszy katar czy swędzenie w nosie i uszach.

Alergia oczu – co robić, aby załagodzić jej objawy?

W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek podstawą jest ograniczenie kontaktu ze wszystkim, co może potencjalnie wywołać reakcję alergiczną. Specjaliści z serwisu Dbam o oczy podpowiadają, że kluczowe znaczenie w leczeniu alergii ma także higiena oczu. Najlepiej, gdy do oczyszczania użyjemy specjalistycznych płynów lub chusteczek do higieny okolic oczu, które dodatkowo zawierają substancje przeciwzapalne i regenerujące, dzięki czemu łagodzą podrażnienia. Warto po ekspozycji na alergeny dokładnie umyć ręce, twarz i włosy, a na zewnątrz chronić oczy okularami. Szczególnie pomocny w walce z objawami alergicznego zapalenia oka będzie dooczny preparat przeciwhistaminowy oraz lek obkurczający naczynia spojówek. Najskuteczniejsze na alergiczne zapalenie spojówek krople bez recepty to te preparaty, które w swoim składzie zawierają substancje działające przeciwhistaminowo i stabilizująco w stosunku do komórek tucznych, np. ketotifen. Ponadto krople do oczu na alergię powinny być pozbawione wszelkich substancji konserwujących, gdyż te mogą dodatkowo uczulać, podrażniać i wysuszać oko. Na opuchnięte powieki można stosować chłodne kompresy. O alergiczne oczy należy także dbać, stosując nawilżające krople do oczu oraz unikając np. długotrwałej pracy przed monitorem, klimatyzowanych pomieszczeń, zanieczyszczenia czy dymu papierosowego. Warto pamiętać o częstym i dokładnym sprzątaniu mieszkania, by pozbyć się z otoczenia alergenów, zwłaszcza kurzu. Przydatny również może się okazać oczyszczacz powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.