Loading...
Jedzenie

Alkohol uszkadza mózg kobiet tak samo jak mężczyzn

Mimo że kobiety rzadziej piją alkohol jak i rzadziej się od niego uzależniają, to liczba zgonów wśród alkoholiczek przewyższa dwukrotnie liczbę zgonów wśród alkoholików.

Dzieje się tak prawdopodobnie z powodu częstszych zaburzeń psychicznych u kobiet, a także z powodu odmiennego od mężczyzn rozkładu alkoholu w organizmie (więcej tkanki tłuszczowej i mniejsza aktywność enzymów wątrobowych). Do tej pory jednak sądzono, że funkcje mózgu kobiet ulegają znacznie mniejszym zaburzeniom. Nowe wyniki grupy z Uniwersytetu Stanforda dowodzą, że kobiety potrafią jedynie lepiej niż mężczyźni ukrywać pojawiające się zmiany.

Oceniając płynność wykonywanych czynności, pamięć krótkoterminową, koordynację przestrzenną jak i precyzję ruchów ręki naukowcy dowiedli, że zmiany neurologiczne pojawiają się równie często u kobiet jak i u mężczyzn lecz u kobiet utrzymują się dłużej po zaprzestaniu picia. Rehabilitacja potrzebna do pełnego powrotu do zdrowia musi trwać zatem kilka, a nieraz nawet kilkanaście miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.