Loading...
ChorobyUzależnienia i używki

Alkoholizm – czym właściwie jest i jak go leczyć

Alkohol

Jedną z chorób, która może tak naprawdę dotknąć każdego z nas bez względu na wiek i płeć jest alkoholizm. Choroba ta – jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie – może doprowadzić nawet do śmierci. W społeczeństwie powszechnie panuje przekonanie, że osoby nadużywające alkoholu robią to, bo po prostu mają na to ochotę.

Tymczasem jest uzależnienie, które przebiega w określonych fazach i rządzi się swoimi prawami. Samodzielnie wyjście z tej choroby jest niezwykle trudne, a w wielu wypadkach w ogóle niemożliwe. Czym jest alkoholizm i na czym polega jego leczenie?

Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?

Specjaliści wskazują szereg objawów, które pozwalają na rozpoznanie uzależnienia od alkoholu. Przede wszystkim mówi się o przymusie picia. Oznacza to, że osoba, która jest uzależniona nie potrafi powstrzymać się od sięgania po napoje zawierające alkohol.

Co ważne, wraz z rozwojem uzależnienia robi to coraz częściej, a jej całe życie zaczyna kręcić się wokół alkoholu. To, co dotychczas sprawiało jej przyjemność i ją interesowało, przestaje mieć znaczenie. Pojawia się także głód alkoholowy, czyli ciągłe łaknienie alkoholu.

Każdy ośrodek terapii uzależnień jako jeden z objawów leczenia wskazuje także zmiany tolerancji na działanie alkoholu. Początkowo tolerancja ta rośnie, co oznacza, że osoba uzależniona musi przyjmować coraz większe dawki alkoholu, aby uzyskać satysfakcjonujący ją efekt. Wraz z rozwojem uzależnienia osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać kolejne sfery swojego funkcjonowania. Rezygnuje z hobby, zaniedbuje relacje z bliskimi, przestaje wywiązywać się z obowiązków, które na niej ciążą.

Osoba uzależniona może doświadczać luk w pamięci, a także wahań nastroju. Po alkohol sięga mimo posiadanej wiedzy, że szkodzi on zarówno zdrowiu, jak i negatywnie wpływa na poszczególne sfery życia. Alkoholik klinuje, czyli pije po to, aby usunąć negatywne objawy picia poprzedniego dnia. Do tego dochodzi brak świadomości uzależniona – osoba mająca problem z alkoholem twierdzi, że jest zupełnie inaczej, a picie ma całkowicie pod kontrolą.

Dłoń trzymająca szklankę z alkoholem
Źródło: Pixabay

Jakie są fazy uzależnienia od alkoholu?

Pytanie o to, jakie są fazy uzależnienia od alkoholu jest jednym z częściej zadawanych terapeutom uzależnień. Wiele osób próbuje w ten sposób negować posiadany w tym obszarze problem. Alkoholizm rozwija się w następujących fazach:

  • faza wstępna nazywana również prealkoholową;
  • ostrzegawcza;
  • krytyczna;
  • przewlekła.

Faza wstępna w przypadku wielu osób trwa nawet kilka. Bardzo często sposób spożywania alkoholu w tej fazie nie wzbudza żadnych podejrzeń u osób postronnych. Istotnym jest fakt, że zachowania związane z tą fazą są często bardzo podobne do zachowań osób, które po alkohol sięgają jedynie okazyjnie.

Tym, co jest charakterystyczne jest doświadczenie przyjemności i odprężenia w czasie picia. To powoduje, że osoba zaczyna sięgać po alkohol w momencie pogorszenia nastroju. Napoje alkoholowe stają się sposobem na lepsze samopoczucie. Na tym etapie na ogół nie ma jeszcze picia w samotności.

Pojawia się natomiast szukanie okazji do napicia się. Weekendowy model picia polegający na regularnych spotkaniach ze znajomymi po to, aby się napić jest charakterystyczny dla tej fazy.

Faza ostrzegawcza zaczyna się wraz z tym, jak osoba doświadcza pierwszej luki pamięciowej. Czyli tak zwanego urwanego filmu. Polega to na tym, że mimo braku utraty świadomości osoba pijąca nie pamięta co robiła i co mówiła pod wpływem alkoholu.

Oprócz tego obserwuje się szereg zachowań, do których zalicza się inicjowanie kolejnych kolejek na spotkaniach towarzyskich, picie w ukryciu, a także w samotności. Typowa jest również zmiana zachowania po spożyciu alkoholu. Osoba, która jest wycofana i nieśmiała, kiedy wypije, staje się prawdziwą duszą towarzystwa, znikają wszystkie jej zahamowania.

Na tym etapie pojawiają się pierwsze wyrzuty sumienia. Potencjalnie uzależniona osoba zaczyna zauważać, że być może ilość spożywanego przez nią alkoholu jest zbyt duża. Podejmuje jednak próby tłumaczenia i racjonalizowania swojego zachowania, na co zwracają uwagę wszyscy pracownicy poradni leczenia uzależnień.

Faza krytyczna identyfikowana jest z utratą kontroli nad piciem. Osoba sięga po alkohol nawet wtedy, kiedy obiecywała – czy to sobie, czy bliskim – że tego nie zrobi. Całe funkcjonowanie zaczyna być podporządkowanie napojom alkoholowym. Osoby głównie koncentruje się na planowaniu picia i kupowaniu alkoholu. Zaczyna zaniedbywać rodzinę, bliskich, obowiązki zawodowe.

Na tym etapie na ogół przestaje również troszczyć się o swój wygląd. Charakterystyczny dla tej fazy uzależnienia jest spadek popędu seksualnego. Pojawia się głód alkoholowy, a jednocześnie bardzo duże zaprzeczanie problemowi uzależnienia. Ośrodek terapii uzależnień jest miejscem, w którym osoba uzależniona znajdzie niezbędną pomoc.

W fazie przewlekłej picie odbywa się niemalże bez przerwy. Pojawia się sięganie po alkohol nawet rano. Osoby pracujące w poradni leczenia uzależnień podkreślają, że w tej fazie osoba uzależniona jest niemalże cały czas nietrzeźwa. Charakterystyczny jest bardzo gwałtowny spadek tolerancji na alkohol. Na tym etapie uzależnienia wystarczy już naprawdę niewielka porcja alkoholu, aby osoba całkowicie się upiła.

Alkoholik z butelką wina
Źródło: Pixabay

Jak rozpoznać alkoholika?

Wiele osób zadaje pytanie jak rozpoznać alkoholika. Okazuje się, że możliwe jest rozpoznanie alkoholika po twarzy. Dobry ośrodek terapii uzależnień to miejsce, w którym dowiemy się, że cechą charakterystyczną twarzy alkoholika są rozszerzone naczynia krwionośne. W efekcie na twarzy dostrzec można czerwone plamy. Do tego dochodzą podkrążone oczy.

Typowe dla osób uzależnionych są pajączki, które z czasem przybierają postać rozległych rumieńców lokujących się głównie na policzkach oraz w pobliżu nosa. Odpowiadając na pytanie jak rozpoznać alkoholika, należy pamiętać także o tym, że twarz osób uzależnionych jest często opuchnięta. Jest to konsekwencją nadmiernej produkcji limfy, co prowadzi do powstawania obrzęków.

Rozpoznanie alkoholika po twarzy jest więc możliwe, ale trzeba pamiętać, że opisane symptomy mogą być objawem również innych chorób. Co z rozpoznaniem trzeźwiejącego alkoholika? Kondycja cery poprawia się bardzo szybko. Wystarczy kilkutygodniowy detosk, aby cera odzyskała swoją dawną barwę.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku osób o długotrwającym uzależnieniu nigdy nie należy nagle samodzielnie odstawiać alkoholu. Może to bowiem wywołać szereg niekorzystnych objawów, a nawet doprowadzić do śmierci.

Alkoholik śpiący na ławce
Źródło: Pixabay

Czym jest alkoholizm weekendowy?

Mówiąc o uzależnieniu od alkoholu, należy wspomnieć o pewnej odmianie uzależnienia, jaką jest alkoholizm weekendowy. Osoba uzależniona w tym przypadku pija jedynie w weekendy. Na co dzień funkcjonuje normalnie, nie zaniedbując ani bliskich, ani pracy.

Jeśli jednak zbliża się weekend, weekendowy alkoholik potrafi upijać się nawet do nieprzytomności. Pojawiają się natrętne myśli o wypiciu alkoholu w weekend, brak pomysłów na to, jak spędzić wolny czas bez alkoholu. Alkoholizm weekendowy to często tak zwani wysoko funkcjonujący alkoholicy. Trzeba jednak pamiętać, że taki model uzależnienia również wymaga wsparcia. Bez profesjonalnej pomocy może przerodzić się w klasyczne uzależnienie.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od alkoholu?

Pierwszym krokiem jest zawsze odtrucie, które pozwala na usunięcie produktów metabolizmu alkoholu z organizmu. Należy je przeprowadzić w renomowanym ośrodku pod nadzorem doświadczonego personelu medycznego. Takie usługi oferuje dzisiaj niejeden prywatny ośrodek terapii ,który następnie gwarantuje profesjonalnie prowadzoną psychoterapię uzależnień.

Leczenie alkoholizmu i innych uzależnień jest możliwe, ale zawsze wymaga profesjonalnego wsparcia. W czasie terapii osoby uzależnione uczą się radzić jak odmawiać spożywania alkoholu, identyfikują sygnały wywołujące chęć sięgnięcia po kieliszek. Co ważne, obecnie coraz częściej mówi się nie tylko o całkowitej abstynencji, ale także o piciu ograniczającym.

Podejście do uzależnienia zmienia się. Porady dotyczące walki z uzależnieniem można znaleźć w sieci. Blog leczenia uzależnień to miejscem, do którego mogą sięgnąć między innymi bliscy osoby uzależnionej.

Leczenie alkoholizmu i innych uzależnień oferują profesjonalne ośrodki terapii. Z ich pomocy mogą skorzystać zarówno wysoko funkcjonujący alkoholicy przejawiający alkoholizm weekendowy, jak i osoby pijące w tradycyjnym modelu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.