Każda kobieta zdaje sobie sprawę jak ważne są wizyty u ginekologa i monitorowanie stanu układu płciowego. Jednak co może zrobić płeć męska? Otóż panowie z powodzeniem mogą udać się do męskiego lekarza, którym jest androlog. Jest to specjalista – lekarz dla mężczyzn, który zajmuje się układem rozrodczym panów. Można więc z powodzeniem nazwa go ginekologiem dla mężczyzny. Nie mniej jednak andrologia jest interdyscyplinarną dziedziną medycyny, która skupia się głównie na narządach płciowych panów. Diagnozuje wady rozwojowe, a także zaburzenia w obrębie ich funkcjonowania. Odpowiedzmy zatem na pytania – jakie badania wykonuje lekarz dla mężczyzn od spraw intymnych? Kiedy warto się do męskiego ginekologa? Jaka jest profesjonalna nazywa lekarza od męskich spraw płciowych?
Męski ginekolog jak się nazywa?
Jak już wspomnieliśmy na samym początku artykułu, lekarzem zajmującym się męskim układem rozrodczym jest Androlog. Bardzo często andrologiem jest specjalista urolog, na którego temat przeczytać można w innym naszym artykule na https://www.zdrowy-styl-zycia.pl/czym-zajmuje-sie-urolog-i-kiedy-nalezy-sie-do-niego-udac/.
Czym zajmuje się androlog?
Androlog jest lekarzem od spraw męskich. Można śmiało nazwać go lekarzem ginekologiem dla mężczyzn. Czym jednak dokładnie zajmuje się androlog i z jakimi problemami zdrowotnymi możemy się zwrócić do niego o pomoc?
Androlog pomaga diagnozować nieprawidłowości i problemy, na każdy etapie życia mężczyzny, rozumiemy przez to przedział od wieku dziecięcego, aż po starość. Jak wiadomo, panowie niechętnie mówią o swoich dolegliwościach, a wizyta u lekarza dla mężczyzn, zwykle powoduje u nich przerażenie. Nie ma jednak nic złego czy peszącego podczas wizyty u androloga. Udają się do niego mężczyźni w każdym wieku – zarówno mali chłopcy, jak i osiemdziesięciolatkowie.
Często panowie spotykają się z objawami andropauzy, czyli odpowiednikiem damskiej menopauzy, co wiąże się z zanikiem hormonów płciowych. Mężczyźni odczuwają wówczas ból jąder i wiele innych dyskomfortów fizycznych. W takiej sytuacji śmiało możemy powiedzieć, że lekarz od jąder męskich – androlog – rozwiąże powstałe problemy i wdroży odpowiednie leczenie. Dodatkowo można się do niego zwrócić z problemem niepłodności. Okazuje się, że choroby męskich narządów płciowych, są równie popularne co damskie, wówczas ginekolog dla mężczyzny jest idealnym rozwiązaniem. Pamiętajmy zatem, jak nazywa się męski ginekolog, w razie wystąpienia nieoczekiwanych problemów.

Jak wygląda badanie w gabinecie andrologicznym?
Wielu panów, dotkniętych chorobami męskich narządów płciowych, na samą myśl o badaniu, ma ochotę zapaść się pod ziemię. Jednak jest to całkowicie niepotrzebne. Ginekolog męski, na samym wstępie przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, wypytując o jego zaburzenia, częstotliwość ich występowania, o rodzaj bólu – jeśli takowy ma miejsce, a także o czas trwania dolegliwości. Następnie, wykonuje zestaw standardowych czynności. Lekarz od męskich spraw, sprawdza więc tętno i ciśnienie krwi. Kolejnym krokiem jest jest badanie narządów płciowych, czyli badanie per rectum.
Jakie badania zaleca ginekolog męski?
Męski ginekolog, wcale nie musi zlecać dodatkowych badań. Jeśli jednak stwierdzi on pewne nieprawidłowości, może zalecić dodatkowo, do postawienia jednoznacznej i trafnej diagnozy, badania takie jak:
- morfologia,
- ogólne badanie moczu,
- określenie poziomu stężenia cukru we krwi,
- określenie poziomu cholesterolu,
- stężenie testosteronu,
- stężenie prolaktyny,
- stężenie kreatyniny,
- badanie gruczołu krokowego.
Dodatkowo jeśli do męskiego ginekologa, zgłaszają się panowie z problemem erekcji, konieczne może okazać wykonanie sonografii dopplerowskiej, dzięki której określa się poziom hormonów.
Z jakimi objawami należy udać się do lekarza od spraw męskich?

Wizyta u ginekologa męskiego, podkreślamy to jeszcze raz – nie jest niczym wstydliwym. Do lekarza od spraw męskich możemy więc się udać, w przypadku wystąpienia następnych objawów:
- ból i obrzęk który utrzymuje się w okolicy narządów płciowych,
- problemy występujące przy oddawaniu moczy,
- nieprawidłowe wyniki badania moczu,
- nieprawidłowe wyniki badania krwi,
- dysfunkcje seksualne w tym zaburzenia erekcji, przedwczesny lub opóźniony wytrysk i niskie libido,
- problemy z poczęciem dziecka,
- objawy andropauzy.
Jakie może zostać zastosowane leczenie po wizycie u lekarza do męskich spraw?
Ginekolog dla mężczyzny, jak już powiedzieliśmy, zajmuje się głównie badaniem dysfunkcji i nieprawidłowości w obrębie męskich narządów płciowych. Oznacza to, że lekarz od męskich spraw zajmuje się również ich leczeniem. Ginekolog dla mężczyzn jest po to, by panom przede wszystkim pomagać, więc wizyta w gabinecie nie powinna wiązać się ze stresem, a tym bardziej z poczucie dyskomfortu. Wówczas ginekolog męski może zalecić:
- Jeśli zostaną zdiagnozowane żylaki nasieniowodu, androlog kieruje na operację – ma ona za zadanie udrożnić nasieniowody, poprzez mikrochirurgiczną rekonstrukcję nasieniowodów. Wówczas może zostać zalecona także biopsja jąder i badanie termiki moszny za pomocą termowizyjnej kamery.
- Jeśli zostaną zdiagnozowane objawy andropauzy, ginekolog męski zaleca terapię hormonami – zwykle przynosi ona oczekiwane rezultaty po około 3 do 6 tygodni. Po tym czasie przywrócona zostaje sprawność seksualna, a także załagodzone zostają dolegliwości psychiczne i fizyczne.
- Jeśli zostanie zdiagnozowana słaba jakość spermy, ginekolog dla mężczyzn, zagęszcza nasienie i oddziela zdrowe plemniki, które mogą być wykorzystane do sztucznego zapłodnienia.
- Jeśli ginekolog dla mężczyzn zdiagnozuje chorobę nowotworową, wówczas wdraża on odpowiednie leczenie onkologiczne.
Panowie powinni przede wszystkim pamiętać, że należy również na bieżąco kontrolować stan swojego układu rozrodczego. Mimo iż na sam widok lekarza, a tym bardziej androloga, mężczyźni reagują zwykle jak najszybszą ucieczką, powinno się to zmienić. Dolegliwości narządów płciowych są powszechnym problemem, którego pod żadnym pozorem nie powinniśmy bagatelizować, mowa tutaj zarówno o kobietach jak i mężczyznach. Mogą one doprowadzić nawet do zaburzeń płodności, a nawet całkowitej jej utraty. Warto więc, zdiagnozować wszystkie anomalnie wcześniej i odpowiednio wcześnie im zapobiec i zatrzymać ich postęp. Panowie, androlog jest więc odpowiednikiem ginekologa, który pomoże rozwiązać problemy i wdroży odpowiednie leczenie, by wszystko wróciło do normy, a pacjent znów mógł czuć się komfortowo.