Andropauza to termin nazywający czas przekwitania u mężczyzny. Nazwę wywodzi się z greki, gdzie andros oznacza mężczyznę, a pauza to przerwa. To swoista menopauza u mężczyzn, okres w życiu mężczyzny charakterystyczny po przekroczeniu 50. roku życia. Męskie klimakterium zapowiada rychłą starość i wiąże się z postępowaniem wielu nowych dolegliwości obecnych w różnych sferach życia: psychicznej, somatycznej oraz seksualnej. Podobnie jak u kobiety tak menopauza u faceta wiąże się ze zmianami w funkcjonowaniu całego organizmu i systemu hormonalnego.
Menopauza u mężczyzn
Klimakterium u mężczyzny to proces, który może wyglądać bardzo różnie w zależności od indywidualnych cech fizycznych i psychicznych organizmu. Przekwitanie u mężczyzny z zasady następuje po 50.roku życia, ale tak naprawdę może wystąpić w różnym wieku i posiadać różne cechy nasilenia. Typowe objawy mogą dać o sobie znać nawet tuż po czterdziestce. Bezpośrednią przyczyną menopauzy u mężczyzny jest postępująca dysfunkcja czynności hormonalnych i rozrodczych jąder. W wyniku owej dysfunkcji następuje obniżenie stężenia męskich hormonów płciowych, przede wszystkim testosteronu. Towarzyszy im spadek produkcji androgenów DHEA i obniżenie poziomu hormonu wzrostu. Uznaje się, że męskie klimakterium zależy w dużej mierze od stanu zdrowia mężczyzny. Przyspieszenie procesu może wynikać z obecności wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak:
- nadciśnienie tętnicze,
- otyłość,
- cukrzyca,
- miażdżyca,
- naużywanie używek,
- niska aktywność fizyczna.
Andropauza – objawy fizyczne
Objawy fizyczne andropauzy oraz objawy fizykalno-somatyczne dotykają przede wszystkim wyglądu fizycznego mężczyzny i jego samopoczucia. Należą do nich:
- zmniejszenie masy mięśniowej nawet o 25%,
- zwiększenie zasobów tłuszczu trzewnego, bardzo często nawet o 10–15 kg,
- obniżenie gęstości mineralnej kości – osteopenii,
- ryzyko insulinooporności i stany przedcukrzycowe,
- ryzyko nadciśnienia tętniczego i miażdżycy,
- zmiany zachodzące w warstwach skóry – grubsza skóra i przerzedzenie się włosów,
- różnego rodzaju dolegliwości bólowe,
- osłabienie fizyczne całego organizmu,
- zaburzenia zasypiania i snu,
- zaburzenia apetytu, jego brak lub nadmiar,
- nadmierna potliwość organizmu,
- uderzenia gorąca,
- palpitacje mięśnia sercowego.
Andropauza – objawy fizyczne i somatyczne wydają się być dla wielu mężczyzn mniej kłopotliwe niż postępujące objawy w sferze psychicznej i seksualnej.
Andropauza – objawy psychiczne
Objawy psychiczne andropauzy oraz objawy seksualne powodują znaczące obniżenie komfortu życia, wpływają na funkcjonowanie zawodowe i prywatne. Te najbardziej dotkliwe, to:
- kłopoty z pamięcią,
- problemy z utrzymaniem koncentracji i uwagi,
- zwiększona pobudliwość emocjonalna,
- permanentne odczucie niepokoju oraz irracjonalnego lęku,
- obniżenie poziomu nastroju i zadowolenia z życia, a nawet depresja,
- kłopoty z pełnym wzwodem w ślad za obniżeniem poziomu hormonów i zmianami naczyniowymi,
- możliwość impotencji,
- coraz rzadziej występujące uczucie podniecenia seksualnego,
- spadek pożądania seksualnego,
- obniżenie jakości i zadowolenia z pożycia seksualnego.
Andropauza i jej objawy psychiczne postępują powoli i na początku są trudne do uchwycenia. Menopauza u faceta zaczyna się jednocześnie na kilku poziomach.

Andropauza – zachowanie
Zachowanie podczas andropauzy jest widoczne przede wszystkim dla najbliższego grona. Nadwrażliwość, obniżenie zadowolenia z życia, zaburzenia snu przypisuje się zwykle stresowi związanemu z wykonywaną pracą. Przekwitanie u mężczyzny najtrudniej zaakceptować w sferze seksualnej, gdy pojawia się spadek libido i problemy z erekcją.
Uderzenia gorąca u mężczyzn – przyczyny
Większości osób wydaje się, że uderzenia gorąca przypisane są jedynie menopauzie u kobiety. Tymczasem przyczyny uderzenia gorąca u mężczyzn, wynikają w tym samym stopniu z wahania poziomu hormonów. U mężczyzn następuje stopniowe ograniczenie wydzielania hormonów płciowych, które powodują uderzenia gorąca i osłabienie czy zaburzenie erekcji. Obniżenie poziomu testosteronu to częsty powód uderzeń gorąca nawet u młodych mężczyzn.
Jednak uderzenia gorąca u mężczyzn przyczyny mogą wynikać też z innych powodów, dlatego gdy objawy te ulegają nasilaniu zawsze trzeba skontaktować się ze swoim lekarzem.
Jak długo trwa andropauza u mężczyzn?
Jak długo trwa andropauza u mężczyzn? Niektórzy mężczyźni nie doświadczają jej nigdy, jednak przeważnie menopauza u mężczyzn trwa do końca jego życia. Menopauza u faceta nie kończy się spektakularnym zanikiem objawów i przejściem do nowej fazy życia jak w przypadku kobiety. Męskie klimakterium cechuje obniżeniem poziomu testosteronu, jednak proces ten nie wyklucza jego zdolności rozrodczych.
Menopauza u mężczyzn leczenie
Menopauza u mężczyzny podobnie jak kobiece klimakterium leczy się za pomocą terapii hormonalnej zastępczej HTZ. Aby przystąpić do programu leczenia najpierw należy wykonać cały szereg badań wykluczających choroby, które mogłyby przeszkodzić w zastosowaniu terapii. Klimakterium u mężczyzny leczy się poprzez wyrównywanie poziomu wydzielania hormonów. Przeciwwskazaniami do terapii może być nadciśnienie tętnicze, rak czy problemy hematologiczne. Zarówno klimakterium u kobiety jak i menopauza u mężczyzny posiada długą historię leczenia i dużą dozę zaufania publicznego.
Źródło:
- ISSAM – Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Starzejącymi się Mężczyznami
Artykuł powstał we współpracy z portalem https://kosapopatelni.pl/ .