Loading...
Choroby

Aparat CPAP

Mężczyzna ma na twarzy aparet CPAP do leczenie bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny (OSA) jest zaburzeniem charakteryzującym się powtarzającymi się epizodami częściowej lub całkowitej obturacji górnych dróg oddechowych, które powodują wybudzenia ze snu oraz zmiany w poziomie tlenu podczas snu. OSA jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi spotykam się jako specjalista medycyny snu. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że szacuje się, iż OSA dotyka około 20% populacji ogólnej, a jeszcze częściej występuje u pacjentów otyłych lub cierpiących na choroby serca lub zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca.

CPAP do leczenia bezdechu sennego

Nieleczony OSA może negatywnie wpływać na stan serca i metabolizm, jakość życia, a także powodować nadmierną senność w ciągu dnia, bezsenność, problemy z myśleniem oraz depresję lub stany lękowe. OSA dotyka ludzi w każdym wieku, z różnych środowisk, o różnych kształtach i rozmiarach, i chociaż w ostatnich latach zarówno pacjenci, jak i lekarze są coraz bardziej świadomi istnienia OSA i jego skutków, około 80% pacjentów z OSA nadal pozostaje niezdiagnozowanych.

Jak diagnozuje się OSA?

Ciężkość OSA określa się na podstawie liczby zaburzeń oddychania podczas snu w ciągu godziny snu podczas badania snu, zwanej również wskaźnikiem bezdechów i bezdechów (AHI). Zasadniczo, im wyższy wskaźnik AHI, tym poważniejszy bezdech senny. Większość badań populacyjnych wskazuje, że około 60% osób z OSA zalicza się do kategorii łagodnej. Ogólnie rzecz biorąc, w wielu badaniach wykazano liniową zależność między wskaźnikiem AHI a niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi, co stanowi silne wsparcie dla leczenia umiarkowanego i ciężkiego OSA, natomiast mniej jednoznacznie przemawia za korzyściami klinicznymi i/lub opłacalnością leczenia łagodnego OSA.

Obturacyjny bezdech senny nie zawsze koreluje z objawami

Niezależnie od kryteriów klasyfikacji OSA jako łagodnego, umiarkowanego lub ciężkiego, stopień zaawansowania choroby nie zawsze koreluje z nasileniem objawów. Innymi słowy, u niektórych osób z bardzo łagodną postacią choroby (na podstawie wskaźnika AHI) mogą występować bardzo nasilone objawy w postaci nadmiernej senności lub ciężkiej bezsenności, podczas gdy u innych osób z ciężką postacią choroby jakość snu jest subiektywnie dobra i nie występuje u nich znaczne upośledzenie funkcjonowania w ciągu dnia.

Zaburzenia snu również mają tendencję do nakładania się na siebie, a pacjenci z OSA mogą cierpieć na współwystępującą bezsenność, zaburzenia rytmu okołodobowego (wewnętrznego zegara organizmu), zaburzenia ruchów podczas snu (takie jak zespół niespokojnych nóg) i/lub stany hipersomnii (takie jak narkolepsja). Aby rzeczywiście poprawić jakość snu i funkcjonowania pacjenta w ciągu dnia, konieczne jest zebranie szczegółowego wywiadu dotyczącego snu, a kwestie związane ze snem muszą być rozwiązywane w ramach kompleksowego, wielowymiarowego i zindywidualizowanego podejścia.

Ciśnienie w drogach oddechowych

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie obturacyjny bezdech senny – stan, w którym rozluźnienie mięśni wokół języka i gardła powoduje, że tkanki te blokują przepływ powietrza do płuc podczas snu – istnieje wiele opcji leczenia, które należy omówić z lekarzem. Dwie z nich, najczęściej stosowane i najskuteczniejsze, to stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) oraz aparaty dentystyczne, czyli ochraniacze na zęby.

CPAP (ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych)

CPAP to najskuteczniejsza metoda leczenia obturacyjnego bezdechu sennego, polegająca na wdmuchiwaniu w nocy do gardła powietrza pod stałym ciśnieniem w celu utrzymania drożności dróg oddechowych podczas snu. Leczenie odbywa się za pomocą aparatu CPAP, który składa się z trzech głównych części:

  • maski, która pasuje na nos – lub nos i usta – i jest utrzymywana w miejscu za pomocą pasków podczas snu,
  • silnik, który wydmuchuje powietrze,
  • dużej rurki zwanej kaniulą, która łączy silnik z maską,
  • aparaty CPAP są małe, lekkie i dość ciche. Jeśli podróżujesz, powinieneś zabrać ze sobą aparat CPAP.

Korzyści z CPAP obejmują utrzymywanie dróg oddechowych otwartych podczas snu, łagodzenie chrapania, poprawę jakości snu, łagodzenie senności w ciągu dnia i obniżenie ciśnienia krwi.

Chociaż po rozpoczęciu stosowania aparatu CPAP prawdopodobnie poczujesz się lepiej wypoczęty i czujny, przyzwyczajenie się do urządzenia może zająć trochę czasu. Niektórzy ludzie mają trudności z zasypianiem przez kilka pierwszych nocy leczenia.

Efekty uboczne stosowania CPAP są zazwyczaj niewielkie i mogą obejmować:

  • uczucie skrępowania spowodowane maską twarzową,
  • ból lub suchość w ustach,
  • przekrwienie nosa, katar, zapalenie zatok lub krwawienia z nosa,
  • podrażnienia i owrzodzenia na mostku nosa,
  • wzdęcie brzucha i dyskomfort,
  • dyskomfort w mięśniach klatki piersiowej.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych lub innych problemów należy skontaktować się z lekarzem. Dostosowanie aparatu CPAP może sprawić, że będzie on bardziej komfortowy. Niektóre aparaty CPAP mają specjalne funkcje, takie jak podgrzewane nawilżacze, aby zmniejszyć problemy, takie jak suszenie dróg oddechowych. Inne możliwe rozwiązania obejmują stosowanie maski twarzowej z poduszką, pasków pod brodę i sprayów z solą fizjologiczną do nosa. Lekarz może mieć dodatkowe sugestie.

Urządzenia doustne poprawiają komfort życia pacjentów

Jeśli cierpisz na łagodny lub umiarkowany obturacyjny bezdech senny i nie tolerujesz lub nie pomaga Ci aparat CPAP, aparaty doustne mogą być skuteczną opcją leczenia.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oraz sklep medyczny sklepvitalaire.pl oferuje szereg maszyn poprawiających oddech oraz poprawiające rozrzedzenie krwi.

Czy podróżna maszyna CPAP jest tego warta?

Jeśli często podróżujesz, przenośny aparat CPAP jest na wagę złota. (Lub więcej, ponieważ ważą tak mało!) Maszyny te są zaprojektowane tak, aby były łatwe w użyciu w podróży, więc jest bardziej prawdopodobne, że będziesz trzymać się swojej terapii CPAP.

To bardzo ważna sprawa, ponieważ badania wykazały, że nawet jedna noc bez aparatu CPAP może przywrócić pełne objawy bezdechu sennego.

Oto niektóre z korzyści, jakie można znaleźć w podróżnym aparacie CPAP:

Mały rozmiar i lekkość – większość podróżnych aparatów CPAP jest na tyle mała, że mieści się w dłoni i waży mniej niż 2 funty. Niektóre są tak lekkie jak 10 uncji! Spakowanie ich jest tak proste, jak wrzucenie do torby podróżnej lub bagażu podręcznego.

Automatyczna regulacja wysokości – Czy podróżujesz na większą wysokość? Czy planujesz używać aparatu CPAP podczas lotu? Różnica wysokości może faktycznie wpłynąć na ciśnienie z CPAP.

Wiele podróżnych aparatów CPAP automatycznie kompensuje tę różnicę, więc nie musisz się martwić o zmianę ustawień ciśnienia.

Automatyczna regulacja ustawień ciśnienia – Wiele podróżnych aparatów CPAP może działać jako automatyczny aparat CPAP lub APAP. Oznacza to, że mogą one wyczuć Twój sposób oddychania i odpowiednio dostosować ciśnienie. (Nadal jednak konieczne będzie ustalenie zakresu ciśnienia przez lekarza lub specjalistę od snu).

Elastyczne opcje zasilania – Niektóre podróżne aparaty PAP mogą być zasilane prądem stałym bez konieczności stosowania adaptera. Niektóre mają nawet wbudowane porty USB. Inne mogą automatycznie przełączać się między napięciem 100 V i 240 V.

Te cechy mogą uwolnić cię od przywiązania do gniazdka, otwierając ci szereg alternatywnych źródeł zasilania – takich jak zestawy akumulatorów, panele słoneczne, gniazda zapalniczki, ładowarki samochodowe, ładowarki do telefonów, a nawet akumulatory głębokiego cyklu!

Jest to ogromny bonus dla użytkowników CPAP, którzy znajdują się na kempingu lub poza siecią.

Przenośny nawilżacz / nawilżanie bez wody – Postępy w technologii nawilżania pozwalają wielu podróży CPAPs używać mniej wody, lub nie ma wody w ogóle!

To jest wielkie dla międzynarodowych podróżników, ponieważ oznacza to, że nie będziesz już musiał się martwić o pakowanie wody butelkowanej, lub konieczności znalezienia czystej wody w miejscu docelowym.

CPAP zmniejsza poziom napięcia psychicznego

Do tych urządzeń, które muszą być dopasowane przez dentystę lub ortodontę i noszone w ustach w nocy, należą:

Urządzenie do wysuwania żuchwy (MAD). Aparaty MAD, najczęściej stosowane w leczeniu bezdechu sennego, wyglądają podobnie do ochraniaczy na zęby stosowanych w sporcie. Urządzenia te zatrzaskują się na górnym i dolnym łuku zębowym i mają metalowe zawiasy, które umożliwiają wysunięcie dolnej szczęki do przodu. Niektóre z nich, takie jak TAP (Thornton Adjustable Positioner), pozwalają kontrolować stopień wysunięcia do przodu.

Urządzenie utrzymujące język. Urządzenie to, stosowane rzadziej niż MAD, jest szyną, która utrzymuje język na miejscu, aby utrzymać drożność dróg oddechowych.

W przypadku osób z łagodnym lub umiarkowanym bezdechem sennym, szczególnie tych, które śpią na plecach lub na brzuchu, urządzenia stomatologiczne mogą poprawić jakość snu oraz zmniejszyć częstotliwość i głośność chrapania. Ponadto istnieje większe prawdopodobieństwo, że pacjenci będą regularnie korzystać z urządzeń stomatologicznych niż z aparatu CPAP.

Wykazano również, że urządzenia stomatologiczne pozwalają kontrolować bezdech senny w dłuższej perspektywie czasowej w porównaniu z uvulopalatopharyngoplastyką (UPPP), standardową procedurą chirurgiczną w przypadku bezdechu, w której chirurg usuwa tkankę miękką z tylnej części gardła. Aparaty stomatologiczne mają jednak pewne potencjalne wady, do których należą: zmieniony zgryz, przemieszczanie się zębów, ból, zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego (SSŻ), suchość w ustach i nadmierne ślinienie się. Na https://sklepvitalaire.pl/blog/ciekawostki/czy-terapia-cpap-naprawde-poprawia-wyglad-twarzy dowiesz się również, że korzystanie z CPAP może poprawić wygląd twarzy.

System poduszek nosowych dostosowany do potrzeb pacjenta

Osoby, u których zastosowano aparat stomatologiczny, powinny jak najwcześniej zgłosić się na kontrolę, aby sprawdzić, czy aparat działa, a także na okresowe kontrole w celu ewentualnego dopasowania lub wymiany. Jeśli odczuwasz ból lub zmiany w zgryzie, dentysta lub ortodonta, który założył Ci aparat, może być w stanie wprowadzić modyfikacje w celu skorygowania problemu.

Najlepszy sposób leczenia obturacyjnego bezdechu sennego zależy od wielu czynników, w tym nasilenia problemu, fizycznej budowy górnych dróg oddechowych, innych problemów medycznych, z którymi możesz mieć do czynienia, a także od Twoich osobistych preferencji. Aby wybrać najlepszą dla siebie opcję leczenia, należy współpracować z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie leczenia zaburzeń snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.