Loading...
Uroda

Aparat ortodontyczny – ile kosztuje i w jakich przypadkach się go stosuje

Aparat ortodontyczny na zębach

Odpowiednio przeprowadzone leczenie ortodontyczne pozwala na skorygowanie nawet bardzo poważnych wad zgryzu.

Leczenie tego rodzaju oraz dobór aparatu ortodontycznego zawsze odbywają się pod okiem odpowiednio wykształconego specjalisty. Po dobraniu aparatu jest on nakładany na zęby. Następnie pacjent musi się pojawiać regularnie na wyznaczonych wizytach kontrolnych. Ile dokładnie kosztuje aparat ortodontyczny? W jakich przypadkach można go stosować przy leczeniu wad zgryzu? Co jeszcze warto wiedzieć na temat wizyty u ortodonty?

W jakim celu stosuje się aparaty ortodontyczne?

Jak to zostało wyżej wspomniane, aparat ortodontyczny służy do leczenia wad zgryzu. Tutaj trzeba zaznaczyć, że wady te mogą mieć różne nasilenie oraz podłoże. Najczęściej wskazuje się na wady wrodzone. Jednak wady zgryzu mogą być spowodowane także w czasie porodu kleszczowego, wywołane zgrzytaniem zębów, czy nawykiem trzymania różnego rodzaju przedmiotów w ustach. Do najczęściej występujących wad zgryzu zalicza się między innymi: tyłozgryz, zgryz głęboki, zgryz otwarty, przodozgryz, stłoczenia, odseparowanie. To, czy w danym przypadku będzie już konieczne leczenie aparatem ortodontycznym, zawsze określa lekarz w czasie wizyty kontrolnej. Konsultacji takich udziela m.in. ortodonta z Warszawy NieboDent. W klinice tej można też przeprowadzić profesjonalne leczenie ortodontyczne. Wszystkie szczegóły są dokładnie opisane na stronie internetowej.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne? Jakie są ceny aparatów ortodontycznych?

Leczenie ortodontyczne może okazać się znacznym kosztem. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że ostateczna wysokość leczenia zależy od kilku czynników. Tutaj wskazuje się, że cena aparatu ortodontycznego zależy od jego rodzaju. Wskazuje się, że do tańszych aparatów należą aparaty stałe i ruchome metalowe. W przypadku aparatu stałego cena to ok. 1700 zł. Warto tutaj podkreślić, że dla dzieci do 12 roku życia aparaty ruchome są refundowane, dzięki czemu można zmniejszyć koszt całkowitego leczenia ortodontycznego.

W przypadku innych rodzajów aparatów ceny wyglądają następująco: aparaty stałe z zamkami samoryglującymi to koszt ok. 2800 do 3600 zł; aparat z zamkami kryształowymi ok. 2600 zł. Do najdroższych aparatów ortodontycznych zaliczane są modele lingwalne. Koszt ich zakupu to ok. 12 000 – 15 000 zł. Warto przy tym pamiętać, że do kosztu leczenia ortodontycznego należy doliczyć także cenę wizyt kontrolnych oraz regulowania łuków aparatów. Wszystko zależy od tego, jaki dokładnie plan leczenia został ustalony wraz z ortodontą.

Co jeszcze warto wiedzieć o leczeniu ortodontycznym?

Do wizyty u ortodonty, podobnie, jak do wizyty u innego lekarza specjalisty, warto się odpowiednio przygotować. Lekarz na początku zawsze przeprowadza rozmowę, która ma na celu ustalenie przyczyn choroby, wykonuje także badanie, które pozwala mu na określenie stanu uzębienia oraz przygotowanie planu leczenia. Zawsze przed udaniem się na wizytę, warto przygotować sobie listę pytań do lekarza, by niczego nie zapomnieć. Ortodonta zawsze dokładnie wyjaśni wszystko, a także przedstawi plan działań związanych z leczeniem zgryzu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj do artykułu: Czym zajmuje się ortodonta i czego spodziewać się podczas pierwszej wizyty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.