Loading...
Dom i rodzina

Apteczka na obóz młodzieżowy

Obóz młodzieżowy

Wakacje to idealny czas na podróże małe i duże. Uczniowie tłumnie ruszają obozy, kolonie czy letnie szkoły. Choć dla młodego pokolenia takie wyjazdy są nie lada atrakcją, dla ich rodziców mogą być niemałym stresem. Na kwestie takie jak pogoda, towarzystwo czy bezpieczeństwo na drodze nie mamy wpływu. Mamy jednak wpływ na to, co znajdzie się w podróżnej apteczce naszego dziecka. Dobrze spakowany zestaw medykamentów może zaoszczędzić stresu i czasu w sytuacji problemów zdrowotnych pojawiających się w trakcie wypoczynku. Co więc powinno znaleźć się w apteczce?

Coś na przeziębienie

Przebywanie w klimatyzowanym autokarze lub samolocie, nie do końca wysuszone włosy, górska wycieczka w deszczowy dzień. To wszystko prowadzić może do przeziębienia. Aby zacząć działać już przy pierwszych objawach, warto mieć pod ręką spray do nosa Quixx Grip-protect. Dzięki substancji Carragelose®, tworzy powłokę ochronną w jamie nosowej oraz na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła, która stanowi barierę dla wirusów oraz zapobiega ich przyleganiu i wnikaniu do organizmu. W przypadku gorączki i bólu głowy przydatne mogą być leki z paracetamolem lub ibuprofenem.

Zabezpieczenie przed alergią

Objawy alergii mogą pojawić się niespodziewanie. Szczególnie narażone są oczywiście osoby ze skłonnością do częstych reakcji alergicznych. Powinny one mieć przy sobie lek antyhistaminowy. Można kupić go w aptece bez recepty, należy jednak zwrócić uwagę czy jest zarejestrowany dla osób poniżej 18 roku życia i jakie jest zalecane dawkowanie dla poszczególnych grup wiekowych.

A gdy przydarzy się zatrucie…

Próbowanie nowych smaków na krańcach świata grozi zatruciem pokarmowym. Dlatego warto na wakacje zabrać ze sobą podstawowy preparat stosowany podczas wymiotów i biegunek. Mowa tu o doustnym płynie nawadniającym. Specjalny proszek rozpuszcza się w wodzie przegotowanej i gotowy roztwór pije małymi łykami by uzupełnić utraconą wodę i elektrolity.

Opatrunki

Aktywne spędzanie czasu może skutkować drobnymi urazami. Powierzchowne rany należy umyć wodą i mydłem, a następnie zabezpieczyć plastrem, aby dalej nie drażnić uszkodzonego fragmentu skóry. Czasami do założenia opatrunku może przydać się bandaż i gaza. W przypadku pourazowych obrzęków czy stłuczeń sprawdzi się preparat z octanowinianem glinu do użytku zewnętrznego.

Ochrona przed słońcem

Przebywając na dworze w lecie należy stosować ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy to pierwsze rzeczy które powinny znaleźć się w walizce. Skórę należy smarować kremem z filtrem. W przypadku oparzenia słonecznego zastosować można kosmetyk z pantenolem.

Aby nie dać się insektom

Jeżeli wyprawiasz dziecko na łono natury, nie zapominaj o preparatach odstraszających komary i kleszcze. Z roku na rok rośnie liczba osób z diagnozą boreliozy. Warto mieć świadomość tego problemu i zapobiegać kontaktom z kleszczami poprzez odpowiedni ubiór, stosowanie preparatów i oglądanie skóry po powrocie z lasu czy parku.

Leki na choroby przewlekłe

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe nie powinny przerywać terapii na czas wakacji, o ile nie zaleci tego lekarz. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy przed wyjazdem udać się do przychodni i zasięgnąć porady specjalisty. W przypadku chorób przewlekłych warto wraz z lekarzem przygotować informację dla opiekuna kolonijnego z danymi dotyczącymi stanu zdrowia dziecka i stosowanych leków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.