Loading...
Zdrowie

Apteczka taktyczna – co powinno się w niej znaleźć?

Dwie apteczki taktyczne stoją obok siebie

Jesteś miłośnikiem survivalu? Uwielbiasz piesze wędrówki w trudnym terenie? Góry i puszcze Ci niestraszne? W takim razie z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważny jest dobrze skompletowany ekwipunek. Od niego zależy Twoje bezpieczeństwo. Jednym z jego elementów jest apteczka taktyczna. Co powinno się w niej znaleźć? To zależy! W tym artykule dowiesz się, co powinna zawierać i w jakich okolicznościach.

Apteczka taktyczna – kto powinien mieć ją ze sobą i kiedy?

Sportowiec, żołnierz, survivalowiec, biwakowicz i pieszy turysta – co ich łączy? Każdej z tych osób przydałaby się apteczka taktyczna. Stopień przydatności jest oczywiście różny dla każdej z tych osób. Żołnierze po prostu muszą mieć ze sobą apteczki wojskowe, bo od  tego może zależeć ich zdrowie i życie. Pieszy turysta nie musi mieć takiej apteczki, ale nigdy nie straci na tym, że się w nią zaopatrzy. Koleje losu mogą być różne nawet w bardzo bezpiecznych przestrzeniach.

Można więc z dużą dozą pewności stwierdzić, że apteczka wojskowa (bo i tak się ją określa) przyda się każdemu, kto podróżuje poza strefą swojego zamieszkania. Bez względu na to, czy jest survivalowcem śpiącym w lesie, biwakowiczem spędzającym czas przy ognisku, biegaczem długodystansowym, żołnierzem w strefie działań wojennych czy osobą przemierzającą obszary niebezpieczne lub oddaloną od domu/miejsca zamieszkania.

Apteczka taktyczna – rodzaje i ich budowa

Apteczki taktyczne

Tego typu przedmiot niejedno ma imię. Co to znaczy? Że apteczka taktyczna może przybierać różne formy. Niemal każda tego typu apteczka to apteczka modułowa, czyli przedmiot skonstruowany w taki sposób, aby jego wnętrze (i zewnętrze) było podzielone na odpowiednie sekcje.

Podział na komory, kieszenie, sekcje czy, jak wskazuje nazwa, moduły ma głęboki sens praktyczny. Podnosi poziom funkcjonalności apteczki, bo w podzielonej na moduły łatwiej znaleźć potrzebny przedmiot – lek, bandaż, plaster i inne przedmioty. Apteczka survivalowa będzie przystosowana do trudnych warunków terenowych. Te, które służą głównie sportowcom, mogą być mniejsze i zawierać miejsce na potrzebne w razie kontuzji (nie silnych obrażeń ciała) przedmioty.

Ze względu na sposób mocowania wydzielić kilka typów apteczek taktycznych: apteczka taktyczna na pas i apteczka udowa. Apteczka na pas jest zazwyczaj większa, udowa nieco mniejsza, każdą warto rozważyć i dostosować jej wybór do swoich upodobań, preferencji, ale przede wszystkim wymagań środowiskowych.

Apteczka taktyczna i jej zawartość – jak ją skompletować?

Zawartość apteczki taktycznej powinna być dostosowana do warunków środowiskowych, a więc przestrzeni, którą będziesz pokonywał. Zastanów się nad tym, jakie czynności będziesz wykonywał podczas podróżowania, jaki rodzaj terenu przemierzysz, gdzie będziesz spał, co może spotkać Cię na drodze.

Podstawowymi rzeczami, które powinny znaleźć się w Twojej apteczce, są:

  • plastry różnych wielkości,
  • chusty opatrunkowe,
  • bandaże w wielu rozmiarach,
  • chusta trójkątna na temblak,
  • opaski elastyczne,
  • kompresy gazowe,
  • opatrunki hydrożelowe na oparzenia,
  • sól fizjologiczna i chusteczki z alkoholem (do oczyszczania ran),
  • nożyczki metalowe,
  • koc termiczny,
  • rękawiczki jednokrotnego użytku,
  • woda utleniona.

Lista jest długa, a to tylko podstawowe wyposażenie. Warto skompletować najważniejsze elementy apteczki taktycznej i w miarę możliwości rozszerzyć jej zawartość o dodatkowe medykamenty i opatrunki. Wtedy będziesz miał większą pewność, że wyjdziesz z opresji obronną ręką, opatrzysz rany i zdołasz opuścić strefę niebezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.