Loading...
Dom i rodzinaJedzenie

Arbuz – kalorie, witaminy i wartości odżywcze

Kobieta w niebeiskiej sukience i białej bluzce, trzymająca w rękach arbuz i cennych wartościach odżywczych

Arbuz jest bardzo wdzięczną rośliną, nazywaną także kawonem, która swoim wyglądem przypomina dynię. Stanowi reprezentacyjny gatunek tej dość sporawej rodziny, wywodzącej się z domeny eukariontów. Eukarionty to ogólnie rzecz ujmując, rośliny owocujące pestkowcami, ktore przez znawców określane są mianem jagód. Kawon, to także nazwa miasta w stanie Adamawa w Nigerii, położonego w Afryce, miejscu z którego wywodzą się arbuzy. Inne ich gatunki można spotkać też w Azji, gdzie ze względu na kuchnię, cieszą się ogromną popularnością. W poniższym artykule zostaną poruszone zagadnienia dotyczące kalorii arbuza oraz jego wartości odżywczych.

Arbuz kcal – zdrowy owoc o drogocennych właściwościach odżywczych

Arbuz jest rośliną jednoroczną o kulistych i soczystych owocach. Najczęściej uprawianą jego odmianą, jest arbuz zwyczajny (Citrullus lanatus), którego spotykamy również w polskich ogrodach i na działkach hodowlanych.

Ten dyniowaty, słodki owoc, nie wiedzieć czemu jest bardzo lubiany przez polskich ogrodników i hodowców. Być może dzieje się tak dlatego, że jego uprawa jest, równie trudna, co przynosząca wiele satysfakcji. Największą przeszkodą, z którą mierzą się zwykle amatorzy przydomowych upraw, jest zazwyczaj temperatura. Arbuzy, uwielbiają wygrzewać się w promieniach słońca i pogodzie jaką mamy w Polsce, tylko gdy temperatura na dworze, wynosi około 30 stopni Celsjusza. Stąd to utrudnienie, sprawiające wiele trosk ogrodnikom oraz wszystkim tym osobom, które preferują zdrowe kalorie, pochodzące z samodzielnych upraw. Zaleca się uprawianie arbuzów w tunelach foliowych i szklarniach.  

Owoce zbiera się, po osiągnięciu przez nie pełnej dojrzałości, którą można sprawdzić, stukając w arbuza czymś twardym. Jeśli z kawona, wydobędzie się suchy pogłos, możemy mieć pewność, że owoc będzie słodki, a jego zjedzenie, sprawi nam nieporównywalną z niczym innym, przyjemność.

Osoba pokazująca cały arbuz o niewielkiej ilości kcal i wielu witaminach
Źródło: Pexels.com

Woda i witaminy zawarte w arbuzie. Czy arbuz jest kaloryczny?

Rośliny te lubią piasek, wodę i słońce. Dobrze się czują jako atrakcyjne dla ludzi i zwierząt “magazyny witamin” oraz wypełniacze, brakujących nam, składników mineralnych. Sprawdzalne na terenach, gdzie zapasów wody jest dużo mniej niż np. u nas w kraju, produkują ją aż w 90 % swojej, własnej objętości! 

W Afryce północnej i południowej, do dziś dnia, spotkamy wiele gospodarstw domowych, w których kran z wodą, jest pojęciem nie uwzględnianym przez styl życia, przyjęty przez ich mieszkańców. Czarny kontynent, nigdy nie poddał się do końca wpływom zachodnich cywilizacji,  próbujących na siłę, upodobnić go do właściwej sobie egzystencji i wyciągnąć z poziomu tzw. patologicznej biedy.  Czy przywiązanie do historii, posiadanych nawyków i tradycji możemy nazwać zboczeniem? Owszem, ponieważ przyjęta przez mieszkańców Afryki linia postępowania, znacznie odbiega od kierunku wytycznych wybranych dla niej przez Europę i inne państwa, mające dostęp do kontynentalnego kapitału. Czy jednak matka, zwana kolebką cywilizacji, którą jest Afryka, nie ma prawa się buntować i pilnować przyjętych przez samą siebie obyczajów? Prawo do obrony, dane jest każdemu, a prawo do obrony własnego terytorium, nie powinno chyba już obecnie, budzić niczyich wątpliwości.  

Właściwości odżywcze arbuza – zdrowa dawka pożywnych kalorii

Zgodnie z definicją, dostępną w Wikipedii, wartością odżywczą, nazywamy stopień w jakim dana żywność czy też jej odmierzona porcja, pokrywa potrzeby organizmu, niezbędne do zachodzenia przemian i procesów metabolicznych.

Jakie wartości odżywcze posiadają owoce arbuza?

Wartość energetyczna arbuza (arbuz kcal) na 100 g wynosi 30 kalorii. Zawartość białka w takiej samej porcji to 0,6 g, węglowodanów 8,4 g, tłuszczów 0,1 g, wody 90,6 g. Wynika z tego, że owoc ten nie jest zbyt kaloryczny i nie musimy obawiać się, że przytyjemy jedząc go w dużych ilościach. Oczywiście pod warunkiem, że nie wybieramy się akurat, na konkurs bicia rekordów żywieniowych. 

Dlaczego arbuzy warto uwzględnić w swojej codziennej diecie i często je jeść?

Istnienie wiele, przemawiających za tym argumentów, że arbuzy są cenne i wartościowe jako element menu. Kilka z nich, znajdziecie państwo poniżej: 

  1. Wartości odżywcze zawarte w arbuzach sprawiają, że mają one działanie moczopędne. Dlatego zaleca się je osobom mającym problemy z nerkami.  Jeśli testy twojego moczu, wypadły ostatnio gorzej i lekarz stwierdził obecność zanieczyszczeń w urynie, koniecznie zacznij jeść arbuzy! Sprawią one, że szybko pozbędziesz się problemu piasku w moczu, grożących ci infekcji i zakażeń bakteryjnych.  
  2. Naukowcy zgodnie dowodzą, że arbuzy są wskazane dla osób cierpiących na choroby nowotworowe. Owoce te zawierają likopen. Jest to organiczny związek chemiczny, posiadający właściwości przeciwutleniające oraz chroniące układ krwionośny także przed innymi, groźnymi chorobami. Likopen znajdziemy również w pomidorach i w grejpfrutach. Jednak zdecydowanie, większą jego ilość, otrzymamy po zjedzeniu dużej porcji, soczystego, rozpływającego się w ustach, arbuza. 
  3. Owoce arbuza, dzięki swoim właściwościom, poprawiają przemianę materii i korzystnie wpływają na układ pokarmowy. Zawierają błonnik, czyli włókno pokarmowe pochodzenia roślinnego, które w idealny sposób usuwa, wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i poprawia prelaktykę jelit. 
  4. Arbuzy znajdują swoje zastosowanie również w kosmetyce, dermatologii i farmakologii. Ich miąższu, można używać jako naturalnego rodzaju maseczki i nałożyć go, na kilka minut na twarz lub zostawić na dłuży czas na dłoniach. 

Jakie witaminy ma arbuz? ile arbuz ma kalorii?

Młoda dziewczyna zajadająca się zdrowym i niskokalorycznym arbuzem
Źródło: Pexels.com

Witaminy to grupa organicznych związków chemicznych, które są niezbędne do tego, by nasz organizm, mógł przez długi okres czasu, prawidłowo funkcjonować. Cechą charakterystyczną witamin jest egzogenność, co oznacza, że ludzki organizm, nie posiada wystarczających możliwości do samodzielnego ich wytwarzania. Ten proces określa się w nauce mianem syntezy. Fakt ten powoduje, że zmuszeni jesteśmy samodzielnie dostarczać sobie potrzebną do prawidłowego funkcjonowania, ilość witamin. Czy to dzięki pokarmowi czy np. stosując suplementy diety. 

W arbuzach znajdziemy: witaminę A, E i witaminy z grupy B. Witamina A, jest bardzo ważna dla naszego organizmu ze względu na wzrok. Skutkiem jej niedoboru może być np. ślepota zmierzchowa lub kseroftalmia. Witamina A, jest także odpowiedzialna za właściwy rozwój i wzrost ludzkich kości. Dlatego, warto ją przyjmować w okresie ciąży. Zyskamy wówczas pewność, że nasze dziecko urodzi się bez wady krzywego zgryzu, a jego kości będą prawidłowo i zdrowo wykształcone.

Arbuz witamina E: 

  • to ważny przeciwutleniacz, 
  • bierze udział w syntezie lipidów, 
  • odpowiada za ochronę błon biologicznych, 
  • wpływa na metabolizm mięśni i krzepnięcie krwii, 
  • zapobiega niektórym chorobom układu krążenia.

Niedobór witaminy E możemy rozpoznać, gdy dokucza nam zmęczenie, na skórze pojawiają się przebarwienia lub plamy, czujemy się słabi i pozbawieni energii do działania. Gorsze efekty, będące przejawem braku witaminy E w organizmie, to np. zaburzenia płodności, paraliż mięśniowy czy uszkodzenia nerwów. Dlatego, warto jest dbać o to, by nasze posiłki były kompatybilne i wsparte dodatkową suplementacją. Szczególnie jeśli chodzi o witaminy! Ponieważ jak wspomniałam wcześniej, nie ma na razie żadnych dowodów na to, by ludzki organizm mógł wytwarzać je w sposób naturalny. Witamina A i witamina E, rozpuszczają się w tłuszczach. 

Arbuz witaminy z grupy B, to: 

  • tiamina, 
  • aneuryna, 
  • ryboflawina, 
  • witamina PP, 
  • kwas pantotenowy, 
  • witaminy z grupy B6, 
  • witamina H, 
  • biotyna, 
  • kwas foliowy, 
  • folacyna, 
  • kobalamina i cyjanokobalamina. 

Jak widać, jest to dość spora liczba, różniących się od siebie nawzajem, związków chemicznych jak na jedną grupę. Ich cechą wspólną jest to, że rozpuszczają się w wodzie. Istotnych czynników działania witamin z grupy B na ludzki organizm, jest tyle, że opis związany z ich drogocennym wpływem, zająłby miejsce, potrzebne na kolejny artykuł dotyczący tylko tego tematu. Warto wspomnieć jednak o tym, że witamina B2 stymuluje wzrost, ryboflawina bierze udział w syntezie hemoglobiny, a witamina K, uczestniczy w metabolizmie układu kostnego. 

Indeks glikemiczny arbuza zwyczajnego

Indeks glikemiczny arbuza w skrócie IG, jest to rodzaj klasyfikacji, która została stworzona po to, by w łatwy sposób mierzyć poziom stężenia glukozy we krwi, w niedługim czasie od momentu spożycia przez nas posiłku. Ma ogromne znaczenie w przypadku cukrzycy. Niestety IG arbuza jest bardzo wysokie i wynosi, wg różnych danych, około 72.  Pomimo, że cukry zawarte w kawona to cukry proste, pochodzenia naturalnego, to jednak nie oznacza to, że wpłyną one na podniesienie poziomu cukru w naszej krwii. Rozkład cukrów prostych w organizmie ludzkim, różni się od tego, któremu poddawane są cukry pochodzące np. z czekolady, ale mimo wszystko, należą one do jednej grupy związków chemicznych,  zwanej ogólnie węglowodanami. Osobom zainteresowanym pogłębieniem dokładnie tego zagadnienia, polecam zapoznanie się, z dostępną na polskim rynku wydawniczym, obszerną literaturą na ten temat. Zarówno tą świeżo powstałą jak i tą zalegającą pod kurzem w naszych domach oraz rzadko odwiedzanych przez miejscach tzw. pożytku publicznego, którymi są bliblioteki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.