Loading...
Uroda

Astygmatyzm – jak leczyć?

Soczewki toryczne jako sposób leczenia astygmatyzmu

Astygmatyzm to poważna przypadłość, która nieleczona może prowadzić do znacznego pogorszenia się wzroku. Jest to jedna z trzech najczęściej spotykanych wad wzroku, z którą zmagają się miliony naszych rodaków. Jakie są objawy astygmatyzmu? Jak radzić sobie z astygmatyzmem? Czy są sposoby na zniwelowanie tej choroby, lub jej całkowite wyleczenie? Na te i inne pytania, odpowiadamy poniżej! Zapraszamy do przeczytania!

Astygmatyzm – co to takiego i czym się charakteryzuje?

Astygmatyzm to choroba, która jest określana również mianem tzw. „niezborności”. To wada wzroku, która powoduje znaczny dyskomfort, m.in poprzez rozmycie widzianego przed nami obrazu. Dolegliwość ta dotyka ludzi w różnym wieku – zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Dopada bez względu na płeć lub uwarunkowania genetyczne. Zaburzenia te spowodowane są dysfunkcją rogówki, a ściślej ujmując – brakiem jej kulistości.

Na całym świecie wyróżniany trzy rodzaje astygmatyzmu. Są to:

  • Astygmatyzm rogówkowy –  to najpowszechniejsza odmiana tej dolegliwości, którą zdiagnozowano u około 98% pacjentów, cierpiących na to schorzenie. O astygmatyzmie rogówkowym mówimy wtedy, gdy rogówka nie przypomina swoim kształtem fragmentu kuli.
  • Astygmatyzm soczewkowy – ta wada wzroku wynika z nieprawidłowego kształtu soczewki oka, a nie jak w przypadku poprzednim – z deformacji jego rogówki. Astygmatyzm soczewkowy występuje dużo rzadziej niż astygmatyzm rogówkowy.
  • Astygmatyzm mieszany – w tym przypadku ma miejsce nieprawidłowa budowa oka, która idzie w parze z deformacją i zniekształceniem jego rogówki.

Wszystkie z tych trzech nieprawidłowości skutkują tym, że światło wpadające do oka nie skupia się tam gdzie powinno. U osób zdrowych, bez wady wzroku, dochodzi do tego na siatkówce oka. U osób cierpiących na astygmatyzm, tak rogówkowy, mieszany, jak i astygmatyzm soczewkowy, światło skupia się na dwóch, różnych punktach, co z kolei powoduje powstanie problemu widoczności pozbawionej ostrości. Czasem zdarza się, że schorzenie to jest konsekwencją innych chorób, w tym niezaleczonej zaćmy. Zbagatelizowanie problemu może prowadzić do powstawania kolejnych wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność lub nadwzroczność. W przypadku, kiedy osoba chora na astygmatyzm ma do czynienia z niewielkimi zaburzeniami wzroku, mogą one powodować zapewnienie prawidłowej widoczności (np.na skutek zezowaniu lub akomodacji. Takie zachowania kompensacyjne oka mogą wpłynąć na poprawę wzroku, poprzez zniwelowanie objaw choroby.

Objawy astygmatyzmu – jak je rozpoznać?

Głównym symptomem opisywanego schorzenia są zaburzenia wzrokowe, które powodują poczucie dyskomfortu. Objawy astygmatyzmu wynikają m.in. z trudności ogniskowania widzenia na obiektach, na które patrzymy. Objawia się to brakiem ostrości widzenia, zarówno z bliska jak i na większe dystanse. Do tego dochodzi również problem dotyczący np.: widzenia i sposobu postrzegania linii prostych, które przez osoby z tą wadą, widziane są jako linie krzywe.

Dodatkowo mogą pojawić się również zaburzenia dotyczące utrzymywania jednakowej ostrości widzenia linii pionowych i poziomych, które są położone koło siebie. Wiele z osób cierpiących na tą wadę wzroku, narzeka także na trudności z widzeniem ostrych konturów. To z kolei może powodować poczucie zaburzenia przestrzeni oraz zachowanie równowagi ciała. Dolegliwości wynikające z astygmatyzmu mogą mieć różne nasilenie, w zależności od stadium rozwoju tej choroby. Jest to uzależnione w znacznej mierze od natężenia wady wzroku. Osoby cierpiące na to schorzenie, bardzo często skarżą się również na:

  • Bóle głowy zlokalizowane w części czołowej czaszki,
  • Pieczenie i łzawienie oczu,
  • Częste mruganie,
  • Widzenie rozmyte, w tym postrzeganie linii prostych jako krzywe,
  • Szybkie zmęczenie podczas wykonywania czynności wymuszających skupienie wzroku np. podczas pracy na komputerze,
  • Nawracające zapalenie spojówek,
  • W przypadku dzieci niechęć do nauki.

Leczenie astygmatyzmu – na czym polega?

Astygmatyzm – jak leczyć? To pytanie zadaje sobie wiele osób, borykających się z tym schorzeniem. Astygmatyzm jest wadą, którą nie tylko można, ale trzeba leczyć. To niezwykle ważne, gdyż nieprawidłowa korekcja opisywanej dolegliwości może skutkować wystąpieniem poważnych schorzeń w obrębie narządu wzroku, dolegliwości bólowych oraz znacznym obniżeniem komfortu codziennego funkcjonowania.

Leczenie astygmatyzmu
Źródło: Pexels.com

Odpowiadając zatem na pytanie – astygmatyzm jak leczyć? – warto wyróżnić trzy sposoby leczenia i korekcji astygmatyzmu:

  • Okulary tradycyjnie – noszone na co dzień mają na celu skorygowanie niezborności. Wyposażone są one w specjalne szkła cylindryczne, dzięki którym osoba chora na astygmatyzm odzyskuje swobodę widzenia.
  • Soczewki kontaktowe – dla osób zmagających się z tą chorobą przeznaczone są wyłącznie soczewki toryczne. Dzięki takim szkłom kontaktowych można skorygować wadę wzroku nawet w 99% przypadkach wszystkich chorób. Bardzo często jest to również jedyna z możliwych form korekcji opisywanego schorzenia.
  • Zabieg laserowy – to zabieg, który odbywa się pod opieką wykwalifikowanych chirurgów Operacja jest możliwa do przeprowadzania jedynie u osób po 20 roku życia. Wiąże się z dużymi kosztami, jednak przynosi zadowalające i długotrwałe efekty.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.