Loading...
Choroby

Astygmatyzm – podstawowe informacje

Okulistka bada wzrok mężczyźnie pod kontem astygmatyzmu

Artykuł partnera.

Astygmatyzm to powszechnie występująca choroba wzroku. Leczenie powinno być poprzedzone dokładną diagnozą, do której wykorzystuje się między innymi testy widzenia przestrzennego. O tym jak diagnozować to schorzenie, jakie są jego objawy oraz sposoby leczenia, dowiesz się z naszego artykułu.

Co to jest astygmatyzm

Astygmatyzm, nazywany niezbornością polega na zaburzeniu obrotowej symetrii gałki ocznej. W efekcie na siatkówce powstaje obraz niepunktowy. Osoby cierpiące na to schorzenie doznają zakrzywienia obrazu, któremu towarzyszy pogorszenie ostrości widzenia oraz spadek czułości na kontrast.

Astygmatyzm – objawy

Typowe objawy tego schorzenia narządu wzroku to zamglone widzenie zarówno z daleka, jak i bliska. Osoba taka postrzega linie poziome wyraźniej, niż pionowe, lub na odwrót, a aby widzieć wyraźniej, często mruży oczy. Dużemu wysiłkowi narządu wzroku może towarzyszyć zmęczenie, łzawienie, pieczenie lub bóle głowy.

Jak zdiagnozować astygmatyzm

Diagnozę schorzenia można uzyskać w specjalistycznym gabinecie okulistycznym. Przebiega ona kilkuetapowo i nie jest łatwa. Pomiary astygmatyzmu uzyskuje się wykorzystując testy widzenia przestrzennego, a także szereg urządzeń oraz technik, dostępnych w ofercie MDT. Wykonuje się badania przesiewowe, topografię rogówki. Bada się przednią i tylną powierzchnię rogówki oraz poszczególne jej przekroje.

W pierwszej kolejności lekarz okulista określa stopień wady refrakcji oka. Jest to niezbędne, ponieważ astygmatyzmowi często towarzyszą inne wady narządu wzroku, które również wymagają korekty. Aby określić wadę, przeprowadza się test widzenia poprzez patrzenie na tablice z odległości kilku metrów. Pacjent korzysta przy tym z soczewek o różnych mocach, które mocowane są w oprawce okularowej.

Następnie okulista przeprowadza badanie wady refrakcji przy użyciu autorefraktometru. Jest to zautomatyzowane, nowoczesne urządzenie, które pozwala uzyskać wartość wady sferycznej i niezborności. W następnej kolejności przeprowadza się dokładne mapowanie topografii rogówki. Wykonuje się je stosując dwie podstawowe metody: koretoskopię oraz oftalmometrię.

Korekcja astygmatyzmu

Zachowawczo można skorygować astygmatyzm przy pomocy soczewek okularowych oraz torycznych. Ponadto wielu pacjentów decyduje się na zabieg laserowy refrakcyjny rogówki, bądź inne metody, takie jak nacięcie relaksacyjne rogówki, lub chirurgię soczewki. Współcześnie wykonuje się wszczepy wewnątrzgałkowe, które zapewniają doskonałe rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.