Loading...
Choroby

Autyzm coraz mniej zagadkowy

Holenderscy naukowcy twierdzą, że możliwe jest wykrycie przyczyny autyzmu u ponad 30% pacjentów. Może dla dotkniętych rodzin to niewiele, ale umożliwi lepsze zrozumienie tego zaburzenia i prawdopodobnie opracowanie przynajmniej częściowo skutecznych metod prewencji, a może nawet terapii. Warto sobie uświadomić, że autyzm nie jest chorobą, ale jej objawem.

Przyczyn autyzmu może być wiele, jednak wszystkie prowadzą do uszkodzenia różnych struktur mózgu. Mogą one nakładać się na siebie prowadząc do powstania objawów o różnym nasileniu. Podłoże genetyczne, wpływ środowiska i organizmu matki podczas ciąży, a nawet we wczesnym dzieciństwie – wszystkie te czynniki mogą uszkadzać mózg. Po zbadaniu 25 dorosłych chorych z autyzmem, wszyscy mieszkali w domu opieki, udało się ustalić pewną przyczynę u pięciorga z nich, a prawdopodobną u czworga. Były to między innymi uszkodzenie alkoholowe płodu, zaburzenia we wczesnym dzieciństwie (np. niedotlenienie podczas porodu), zaburzenia metaboliczne, wady genetyczne i wpływ innych substancji uszkadzających płód. W określeniu przyczyny najbardziej przydatne były dokładnie zebrany wywiad o przebiegu ciąży i historii rodziny, a także badania genetyczne.

Różnorodność przyczyn autyzmu powinna zmusić zatem środowisko medyczne do zespołowego leczenia pacjentów nim dotkniętych. W zespole terapeutycznym powinni zatem znaleźć się obok psychologa także neurolog, toksykolog i genetyk, gdyż mimo dużej skuteczności metod psychologicznych,  wielospecjalistyczne podejście może dać jeszcze lepsze wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.