Loading...
Dom i rodzinaJedzenie

Babka lancetowata – właściwości zdrowotne, zastosowanie, możliwe przeciwwskazania

Babka lancetowata i jej właściwości

Babka lancetowata to szeroko rozpowszechnona roślina, spotykana m.in. w północnej i środkowej Azji i niemal całej Europie, także w Polsce. Przez Indian nazywana była niegdyś śladem białych twarzy. Szczególnie łatwo dostrzec ją na łąkach, pastwiskach czy przydrożnych rowach, przez co często jest przez nas ignorowana czy też traktowana jak pospolity chwast. Tymczasem babka lekarska już w starożytności wykorzystywana była na wszelkiego rodzaju dolegliwości i schorzenia. Gdzie ją odnaleźć, jak wygląda, do czego wykorzystywać, kiedy szczególnie uważać stosując tę roślinę? Odpowiedzi za wszelkie nurtujące pytania i wątpliwości uzyskać można w dalszej części artykułu, zachęcamy do lektury.

Jak rozpoznać i zbierać babkę lancetowatą?

Rodzina skupiająca wokół siebie „babki” jest całkiem duża – zaliczamy do niej odmianę jajowatą, piaskową, zwyczajną czy też lancetowatą. Każda z nich należy do bylin i różni się między sobą (często bardzo nieznacznie) kształtem liści oraz wyglądem kwiatostanu, który kwitnie przez kilka miesięcy w roku i dochodzi nawet do wysokości 40cm. Bliskie pokrewieństwo roślin nie oznacza jednak, iż mają one identyczne właściwości. Wręcz przeciwnie.
Doświadczeni zielarze najbardziej cenią babkę lancetowatą, zwaną również babką wąskolistną, długą oraz języczkiem polnym.
Posiada ona długie, zwężone u nasady i wąskie liście o równoległym unerwieniu, gorzkawym smaku i żywym, zielonym kolorze. Owoce babki są błyszczące i gładkie, natomiast kwiatki gęste i drobne.
W przypadku samodzielnych zbiorów najlepiej wybrać okres kwitnienia rośliny – od maja do września. Należy jednak pamiętać by wybierać miejsca możliwie naturalne i czyste, oddalone od często uczęszczanych dróg, pól w okresie oprysków i zakładów przemysłowych czy fabryk. Pozyskiwane liście należy ucinać tuż przy ziemi i jak najszybciej zasuszyć lub wykorzystać. W innym przypadku bardzo szybko mogą stracić swoje pozytywne właściwości, a to przecież na nich zależy nam najbardziej.

Babka lancetowata – właściwości

Babka lekarska ma mnóstwo korzystnych dla naszego organizmu właściwości. Jest świetnym źródłem witamin (C, K), minerałów (sole potasu, magnezu) i innych substancji mających pozytywny wpływ na zdrowie człowieka (garbniki, pektyny, substancje śluzowe).

Do najczęściej wspominanych w literaturze należą właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz ściągające, co może m.in. przyśpieszać gojenie ran i regenerację uszkodzonego naskórka i błon śluzowych. Do niezwykle ciekawych i wciąż kontrowersyjnych oraz badanych przez uczonych właściwości babki lancetowatej zalicza się również działanie przeciwnowotworowe. Wszystko dzięki stymulowaniu organizmu do produkcji przeciwciał oraz specjalnego białka – interferonu za sprawą substancji czynnych zawartych w liściach babki lekarskiej. Babka lancetowata wspiera więc organizm w walce z niebezpieczną chorobą nowotworową i doskonale sprawdza się jako wspomaganie podczas podstawowej terapii.

Rosnąca na łące babka lacentowata o wspaniałych właściwościach
Źródło: Pixabay.com

Babka zwyczajna – zastosowanie

Z uwagi na bogactwo zawartych w lisicach babki substancji, babka lecznicza ma szerokie wykorzystanie w lecznictwie. Do przykładowych zastosowań babki lancetowatek, w których udowodniono korzystny wpływ na organizm, zaliczamy:

  • suchy kaszel – działanie łagodzące,
  • nieżyt górnych dróg oddechowych – rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usunięcie,
  • stany zapalne układu pokarmowego,
  • obrzęki – okłady z babki przyśpieszają ich zanikanie,
  • rany, owrzodzenia i oparzenia,
  • zapalenie spojówek,
  • biegunka – szczególnie łagodne przypadki,
  • wszelkie stany zapalne i podrażnienia,
  • ukąszenia owadów – preparaty zmniejszają swędzenie oraz ból,
  • wysypki i wypryski na skórze twarzy – maseczki z dodatkem babki korzystnie wpływają na kondycję i stan skóry,

Gotowe preparaty z dodatkiem babki można zakupić w aptece bądź każdym sklepie zielarskim bez recepty. Jeśli jednak mamy dostęp do łąk lub pastwisk w swojej okolicy, zalecamy również przyrządzanie ich samodzielnie, z roślin z własnych zbiorów. Mamy wtedy gwarancję wykorzystania samych naturalnych składników, a także pełną kontrolę nad składem i rodzajem przygotowanego preparatu. Najpopularniejszymi metodami wykorzystania produktu są – sałatki, wywary, syropy, maseczki, smoothies oraz nalewki.

Babka lancetowata – nalewka na kaszel

Potrzebne składniki:

  • 10 dag świeżych liści babki lancetowatej,
  • 10 dag cukru,
  • 50 ml wódki,
  • 100 ml zimnej wody.

Sposób przygotowania:

  • Na początku należy dokładnie posiekać liście i zalać je uprzednio przygotowaną wodą. Całość dokładnie zblendować i odcedzić, oddzielając papkę.
  • Do uzyskanego w ten sposób soku dodać cukier i dokładnie wymieszać. Całość zagotować na małym ogniu, często ostrożnie mieszając.
  • Po lekkim ostudzeniu dolać wódkę i ciecz umieścić w butelkach.
  • Nalewkę przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu by możliwie wydłużyć jej przydatność do spożycia.

Babka lekarska – przeciwwskazania i działania niepożądane

Działania niepożądane i możliwe przeciwwskazania w przypadku stosowana babki lekarskiej są niezwykle rzadko notowane i nie są groźne, jednak, jako, że jest to roślina lecznicza, zalecamy szczególną ostrożność w trakcie przyjmowania preparatów. Jak w przypadku wszystkich roślin i substancji o działaniu leczniczym – babka lancetowata nie może być stosowana przez każdego.

A więc jakie przeciwwskazania ma babka lekarska? Otóż, unikać jej powinny kobiety w ciąży, w okresie laktacji oraz dzieci do dwunastego roku życia gdyż w przypadku zastosowania będą one szczególnie podatne na działania niepożądane. Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą – nudności, wymioty, biegunka a także stany zapalne i nadwrażliwość skóry.

Babka lancetowata jest jedną z wielu roślin leczniczych, które zostały już nieco przez nas zapomniane. Z pewnością nie jest ona w stanie zastąpić współczesnych leków w poważnych schorzeniach lecz może skutecznie i z korzyścią wspierać nasz układ odpornościowy w trakcie terapii lub pomagać przy niewielkich urazach oraz złym samopoczuciu. Warto zatem czerpać wiedzę o medycynie tradycyjnej i przyjmować od natury wszelkie skarby jakie nam oferuje, co wydaje się być szczególnie ważne we współczesnych czasach.

Źródła:

  • Parus A., Grys A., Babka lancetowata ( Plantago lanceolata L.) – właściwości lecznicze, Postępy Fitoterapii 3/2010, s. 162-165
  • Ogonowski J, Kołkowska A., Preparaty kosmetyczne na bazie ekstraktu z babki lancetowatej.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.