Loading...
Zdrowie

Badania krwi – dlaczego warto regularnie je wykonywać?

Mężczyzna trzyma w dłoni pobrana krew pacjenta

Artykuł partnera.

Właściwa diagnostyka to coś, co może uratować nie tylko nasze zdrowie, ale również życie. Jednym z najważniejszych badań jest badanie krwi, które jest w stanie pomóc w wykryciu wielu różnorodnych schorzeń.

Kompleksowe badanie krwi wykonasz w https://przychodnialekarzy.pl/. Dlaczego tego typu badania są czymś, o czym warto pamiętać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Badania krwi – dlaczego warto regularnie je wykonywać?

Dbanie o własne zdrowie to jedna z najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać każdego dnia. W przypadku niektórych schorzeń objawy jednak nie są widoczne. Czasami zdarza się, że jesteśmy chorzy, nawet o tym nie wiedząc. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto wykonywać regularne badania. Podstawą profilaktyki są badania krwi, które polegają na pobraniu próbki krwi od pacjenta, która to następnie badana jest w laboratorium. Wyniki dostępne są bardzo szybko – zwykle nie musimy czekać dłużej niż kilka dni. W ten sposób możemy nie tylko dokonać diagnozy, ale również sprawdzić efekty leczenia i kontrolować postęp choroby. Na takie badanie każdy z nas powinien wybierać się przynajmniej raz w roku. Oprócz tego na badanie krwi może skierować nas lekarz, jeśli uzna, że w danym przypadku może okazać się ono pomocne.

Co sprawia, że badania krwi są tak istotne?

Wiele osób obawia się badania krwi. Często nie chodzi już nawet o samą konieczność pobrania krwi za pomocą igły, lecz o to, co mogą nam pokazać wyniki badania. Zdarza się, że stres wywołany podejrzeniami co do negatywnego stanu naszego zdrowia powoduje, że zwyczajnie boimy się sprawdzić, co nam dolega. Jest to oczywiście dużym błędem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji. Regularne badanie krwi pozwala bowiem wyeliminować istnienie w organizmie wielu chorób. W razie wykrycia schorzenia możemy natomiast szybko podjąć leczenie, nawet jeśli objawy danej choroby nie są jeszcze widoczne lub odczuwalne. Samo badanie nie jest drogie, a dostarcza szerokiej wiedzy na temat naszego stanu zdrowia.

Jakie badania krwi warto wykonać co jakiś czas?

Podstawowym badaniem krwi jest morfologia. Z jej pomocą możemy określić ilość czerwonych oraz białych krwinek, czy także płytek krwi. Wykryte nieprawidłowości mogą nam sugerować m.in. wystąpienie różnego rodzaju stanów zapalnych czy zakażeń, chorób hematologicznych, a także niedobory określonych substancji, np. żelaza czy kwasu foliowego. Ważnym badaniem jest także glikemia, która pozwala ustalić stężenie glukozy we krwi. Glukoza jest bowiem substancją niezbędną do pracy znacznej części narządów znajdujących się w organizmie.

Osoby chcące dbać o swoje zdrowie w kompleksowy sposób powinny pamiętać o lipidogramie, dzięki któremu jesteśmy w stanie wykryć niewłaściwą gospodarkę tłuszczową. To właśnie takie badanie krwi umożliwia stwierdzenie poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL czy triglicerydów, a więc diagnozę w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego. Do ważnych badań krwi należą również próby wątrobowe, koagulogram czy badanie poziomu TSH. Wszystkie z nich wykonasz w Przychodni Lekarzy, która oferuje kompleksową diagnostykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.