Loading...
Choroby

Badania rentgenowskie – kiedy są niezbędne?

lekarz trzyma wynik badanie rentgenowskiego.

Badanie rentgenowskie jest techniką obrazową, umożliwiającą wykrycie dysfunkcji w obrębie układu kostnego, oddechowego i pokarmowego. Metodę naświetlania wybranego fragmentu ciała stosuje się od dawna. Z czasem stała się ona jednym z podstawowych i najczęściej zalecanych badań diagnostycznych. Podpowiadamy, kiedy badanie RTG jest niezbędne, a kiedy można je zastąpić bardziej nowoczesnym badaniem obrazowym.

Od kiedy istnieją badania rentgenowskie?

Badania RTG funkcjonują w medycynie od dawna. Możliwość diagnostyki za pomocą wiązki promieniowania X odkryto w 1895 roku. Przełomu dokonał niemiecki naukowiec – Wilhelm Roentgen. Obecnie badania rentgenowskie są traktowane jako podstawowe, jeśli chodzi o rozpoznawanie dysfunkcji kończyn, narządów, a w szczególności patologię płuc i kości. Przydają się one także stomatologom, chirurgom oraz gastrologom. Można stwierdzić, że jest to jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych.

Badanie RTG opiera się na emitowaniu wiązki promieni skierowanych na wybrany obszar ciała człowieka. Obraz jest utrwalany na kliszy lub przekazywany wprost do komputera za pośrednictwem aparatu. Ilość promieniowania nie jest duża, ale badań RTG nie powinno się wykonywać za często, ponieważ skumulowane dawki mogą być szkodliwe dla zdrowia. Z tego powodu zakazuje się ich kobietom w ciąży, ponieważ promieniowanie jest niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

Kiedy rentgen jest niezbędny?

Ciężko odpowiedzieć na pytanie, kiedy rentgen jest niezbędny. To przecież jedno z podstawowych i najczęściej zalecanych badań diagnostycznych, choć obecnie wypierane przez nowocześniejsze techniki obrazowe. Rentgen jest jednak niezbędny na pewno przy urazach mechanicznych, zwłaszcza przy podejrzeniu złamań, zwichnięć i stłuczeń. Diagnozuje się z jego pomocą także choroby reumatyczne, zwyrodnieniowe i inne anomalie układu kostnego. Na rentgenie słabo widać tkanki miękkie, dlatego do ich obrazowania lepiej użyć rezonansu magnetycznego.

Rentgen jest też niezbędny w stomatologii. Bez tego badania ciężko zdecydować o leczeniu kanałowym zębów czy zabiegu chirurgicznym. Prześwietlenie przydaje się także w chirurgii szczękowo-twarzowej, szczególnie u pacjentów po wypadkach. Badanie przydaje się przy rozpoznawaniu bólu brzucha lub patologii jamy brzusznej. Można go też użyć do obrazowania innych narządów wewnętrznych.

Rentgen prywatnie czy na NFZ?

Wielu pacjentów decyduje się wykonać rentgen prywatnie. Powodem ich decyzji jest wydłużony czas oczekiwania na badanie nieodpłatne, które jest objęte refundacją. Warto pamiętać, że jakość tego badania nie zmienia się. Ceny RTG są zróżnicowane. Koszt zależy od fragmentu ciała, liczby projekcji, a także placówki, która oferuje tego typu badania diagnostyczne. Trzeba liczyć się z wydatkiem minimum 100 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.