Loading...
ChorobyDom i rodzina

Badanie pH moczu – normy, wskazania, interpretacja wyników. Jak obniżyć pH moczu?

Mocz w pojemniku do badania pH

Badanie moczu jest jednym z najczęściej zlecanym przez lekarzy, badaniem laboratoryjnym. Jest proste, tanie i szybkie – wyniki z badania ogólnego moczu możemy dostać już po kilku godzinach, dzięki czemu już tego samego dnia wiemy czy wszystko z nami w porządku czy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W przypadku podejrzenia chociażby infekcji układu moczowego, badanie ogólne moczu jest nam w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy do infekcji faktycznie doszło. Badanie moczu pozwala na szybkie i skuteczne (najczęściej po dłużej trwającym posiewie) zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia. Dziś skupimy się na pH moczu, tym co robić w przypadku podwyższone pH moczu oraz zastanowimy się, jak obniżyć pH moczu.

pH moczu – badanie

W badaniu moczu oznacza się kilka podstawowych parametrów świadczących o stanie naszego zdrowia. Rozpoczynając od głównych parametrów, należą do nich: kolor badanego moczu, jego ciężar właściwy, pH moczu, obecność glukozy, ale także białka, bilirubiny i ciał ketonowych. Dodatkowo badanie ogólne to także ocena osadu, a w nim obecności bakterii, nabłonków płaskich, krwinek czerwonych i leukocytów. O samym badaniu moczu i interpretacji każdego z poszczególnych parametrów, można by za pewne rozpisać się na kilka stron. W tym nieprzesadnie długim artykule zajmiemy się jednak tylko jednym z nich, a mianowicie odczynem pH moczu. Tym jaki powinien być wskaźnik pH moczu, kiedy może ulec zmianie, w którym momencie powinniśmy się niepokoić i o czym w ogóle świadczy ten wskaźnik. Spróbujemy odpowiedzieć także na pytanie czy i w jaki sposób należy zakwasić mocz czyli jak obniżyć pH moczu.

Normy pH moczu

Jak w przypadku każdego badania, także badanie moczu ma swoje normy. Samo opisywane w tym artykule badanie określa odczyn pH moczu.

Jak wiadomo pH może określać, że coś jest kwaśne – pH waha się miedzy wartością 0, a pH moczu 7; neutralne – wartość przyjmuje wartość pH moczu 7, lub zasadowe – wtedy wartości zaczynają się na pH moczu 7, a kończą na pH moczu 14.

W przypadku pH moczu także mówimy o jego odczynie kwaśnym, neutralnym bądź obojętnym. W tym badaniu wartości jakie nie powinny nas zaniepokoić są nieco okrojone, nie mają takiej rozpiętości jak cały zakres pH, a wahają się jedynie w granicach pH moczu 4,5 – pH moczu 8. Przedziały odczynu oparte o skalę kwasowości – zasadowości (pH) są jednak zachowane.

Po co jednak w ogóle bada się pH moczu i co można na jego podstawie wywnioskować?

Badania moczu, a w szczególności pH moczu mogą przynieść sporo informacji mówiących między innymi o:

  • potencjalnych zaburzeniach metabolicznych,
  • zaburzeniach hormonalnych (w szczególności u kobiet),
  • infekcjach,
  • niedoborze lub nadmiarze potasu najczęściej związanym z obecną dietą, ale nieraz także z poważnymi schorzeniami.

Prawidłowe pH moczu

Jakie jest prawidłowe pH moczu? Wydawać by się mogło, że skoro pH moczu 7 świadczy o neutralnym odczynie pH moczu, to właśnie  wartość pH 7 moczu jest najbardziej pożądaną i jest uznawana za idealny wynik badania. W rzeczywistości za najbardziej prawidłowe pH moczu uznaje się pH równe 6,5. Osoby zdrowe, bez stwierdzonych zaburzeń metabolicznych, będące na zrównoważonej diecie powinny mieć odczyn moczu właśnie lekko kwaśny. Wartość poniżej poziomu neutralnego wynika niejako z bezpieczeństwa. Kwaśne środowisko jest mniej sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów. Zarówno bakterie jak i grzyby w większości nie czują się w takim środowisku dobrze, dlatego też jeżeli nasz mocz jest lekko kwaśny możemy czuć się bezpieczniejsi wiedząc, że organizm będzie w stanie poradzić sobie samodzielnie z niektórymi patogenami, typowo odpowiedzialnymi za rozwój infekcji układu moczowego.

Nieznacznie za niskie, lub lekko podwyższone pH moczu

pH mocz i wykonywanie badania w laboratorium
Źródło: freepik.com

Niekiedy podczas badania pH moczu, w badaniu ogólnym okazuje się jednak, że pH jest podwyższone lub nasz mocz ma niskie pH. Z reguły niewielkie zmiany, jak np. pH 7 moczu lub pH 6 moczu są standardem i nie świadczą w większości przypadków, o jakimkolwiek zagrożeniu dla naszego zdrowia. Tak nieduże zmiany mogą wynikać z niedostatecznego lub nadmiernego nawodnienia organizmu. Innym wytłumaczeniem jest także codzienna dieta.

Osoby zjadające więcej produktów odzwierzęcych na ogół charakteryzują się kwaśnym pH moczu. U wegetarian, wegan czy po prostu tych, którzy produktów pochodzenia zwierzęcego jedzą mniej, a w ich diecie przeważają nasiona, ziarna, owoce i warzywa będą mieli zasadowe pH moczu. Ani w jednym ani w drugim przypadku nie jest to jakieś szczególnie groźne i nietypowe zjawisko, należy jednak pamiętać, że najlepiej jeśli dieta jest urozmaicona i nie powoduje odchyleń w żadnym z parametrów naszego organizmu.

Niskie pH moczu

Co robić, gdy mamy niskie pH moczu? Otóż problem może zacząć się jeśli normy pH moczu znacznie odbiegają od wyznaczonych norm. Przy silniej kwasowym moczu, którego odczyn pH oscyluje w granicach 4,5 – 5, możemy stwierdzić, że wartości te nie są prawidłowe i wymagają konsultacji lekarskiej. Bardzo niski poziom pH moczu może sugerować chorobę nerek, z niewydolnością włącznie. Także nieprawidłowo uregulowana cukrzyca jest łatwa w rozpoznaniu powodując właśnie kwaśny odczyn moczu. Innym powodem nadmiernej kwasowości moczu mogą być także choroby płuc. Rozedma także charakteryzuje się niskim pH moczu osoby chorej.

Zasadowy odczyn moczu

Problem może występować także jeśli nasz mocz ma pH powyżej 7. pH 8 moczu to oczywiście wciąż wartość w granicach normy i tak jak było wcześniej wspomniane, taka wartość również nie musi oznaczać niczego poważnego. Wpływ diety wegetariańskiej może skutkować także taką wartością w badaniu ogólnym. Zazwyczaj jednak znaczna zasadowość moczu, a więc pH między pH7 moczu, a pH 8 moczu będzie sugerowała, lub po prostu potwierdzała (przy dodatkowych parametrach chociażby badania osadu moczu) o zakażeniu i rozwijającej się infekcji układu moczowego, ale także dróg rodnych. pH zasadowe to prócz infekcji w obrębie układu moczowego, chorobach nerek czy diety bogatej w potas (hiperkaliemii) także wskazanie do badań w kierunku pracy przytarczyc i ponownie układu oddechowego. O ile podwyższona kwasowość moczu może być wywołana rozedmą, o tyle nadmierne podwyższenie pH, czyli wzrost zasadowości moczu bywa objawem astmy.

Jak widać jeden parametr, a wiele różnych interpretacji, będących pomocnymi w diagnozowaniu i leczeniu chorób nie związanych tylko i wyłącznie z układem wydalniczym. Badanie moczu to nie tylko badanie wykonywane w przypadku podejrzeń chorób czy infekcji układu moczowego. Daje ono szeroki pogląd na całościowy stan naszego zdrowia, a już sama zmiana pH może pomóc w ustaleniu w czym leży problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.