Loading...
Choroby

Badanie USG jamy brzusznej – jak się do niego przygotować?

badanie usg

Badanie USG jest bardzo skuteczną metodą diagnostyczną. Każdy z nas powinien poddawać się USG regularnie, w celach profilaktycznych. Badanie to, należy do jednych z najbardziej popularnych metod, ze względu na wysokie bezpieczeństwo stosowania. Żeby badanie USG mogło wskazać przyczyny dolegliwości, nieprawidłowości w obrazie, należy się do niego specjalnie przygotować. Co należy zrobić przed badaniem USG? Jak się do niego przygotować?

Na czym polega badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne jest niezmiennie od lat regularnie przeprowadzane, ponieważ stanowi bardzo skuteczną metodę oceny stanu zdrowia – pomaga stawiać trafne diagnozy. Badanie ze względu na pełne bezpieczeństwo, może być stosowane także podczas ciąży oraz już u najmłodszych dzieci. Badanie USG pozwala zobaczyć – określić kształt, położenie oraz wielkość badanych narządów. To wszystko dzięki wykorzystaniu zjawiska takiego jak rozpraszanie, rozchodzenie się fal oraz odbicie fal. Obraz, jaki się dzięki temu uzyskuje, pozwala ocenić stan badanych narządów – zapalny, zwyrodnieniowy, zanikowy, a nawet nowotworowy. W zależności od wysokości częstotliwości można dokonać badania struktur położonych płytko, jak np. badanie USG tarczycy. Możliwe jest także dokonanie oceny narządów położonych głęboko, jednak najczęściej obraz, jaki się dzięki temu uzyskuje, jest niższej jakości. Badanie to jest wykorzystywane oraz ulepszane już od lat 60. XX wieku.

Czy badanie USG jamy brzusznej wymaga specjalnego  przygotowania?

Skuteczność oceny narządów wewnętrznych podczas badania USG, wymaga specjalnego przygotowania. Badanie to powinno wykonywać się na czczo – jeżeli jednak termin, jaki otrzymaliśmy, wypada wieczorem, nie ma potrzeby odmawiania jedzenia przez cały dzień. Przyjmuje się, że na czczo oznacza 6 godzin bez jedzenia, możliwe jest jednak w tym czasie picie niegazowanej wody mineralnej, jednak w ograniczonej ilości.

Postępowanie przed badaniem USG – dodatkowe środki zwiększające skuteczność

Przed badaniem USG niewskazane jest także palenie papierosów oraz żucie gumy. Jeżeli pacjent, który ma zostać poddany badaniu, choruje przewlekle i przyjmuje w związku z tym leki, może zażyć je tak jak zwykle, popić niewielką ilością wody. Należy jednak pamiętać, że  zażycie leku nie może mieć miejsca później niż godzinę przed badaniem. Głównym celem takiego postępowania jest usunięcie jak największej ilości zaburzających obraz gazów. Warto więc pamiętać o tym, żeby nawet pijąc dozwoloną, niewielką ilość wody, unikać nadmiernego połykania powietrza. Przygotowania zaczynamy już w dniu poprzedzającym badanie USG. W dniu przed badaniem warto unikać dań wzdymających, a także napojów gazowanych – dobrze jest wprowadzić lekkostrawną dietę.

Przed badaniem dzień, lub dwa przed warto wprowadzić leki wspomagające usuwanie gazów. Różne środki tego typu dostępne są w aptekach bez recepty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.