Loading...
Choroby

Bakteria E. coli – jak można się zarazić? Jakie są objawy wywołane bakterią Escherichia coli?

bakterie coli w kale

Na co dzień mamy styczność z różnymi przedmiotami, które mogą stanowić dla nas potencjalne zagrożenie. Mimo tego, że nasz organizm wyposażony jest w silny układ odpornościowy i wcale nie łatwo jest go zainfekować, nie jest on w stanie ochronić nas przed wszystkim bakteriami i wirusami pochodzącymi z zewnątrz. Jedną z bardziej niebezpiecznych bakterii, która dosłownie codziennie może nam zagrażać, jest bakteria E.coli. Najczęściej prowadzi ona do zatrucia pokarmowego, ale może być także przyczyną wielu poważniejszych infekcji, które w niektórych przypadkach, mogą skończyć się nawet śmiercią. Jak można się zarazić bakterią E.coli? Jakie są objawy zarażenia entamoeba coli, a także jak przebiega leczenie bakterii E.coli? O tym już dziś!

Jak można zarazić się bakterią E.coli?

Jak już zostało wspomniane, bakteria E.coli, może dostać się do naszego organizmu w bardzo prosty sposób. Jak zatem można zarazić się bakterią E.coli? Otóż, najczęstszym źródłem zakażenia są nieumyte ręce, a także zakażony pokarm. Bakteria ta, najczęściej jednak znajduje się w jedzeniu, a jej głównym nośnikiem jest:

 • surowe mięso, a przede wszystkim wołowina,
 • mleko,
 • nabiał,
 • warzywa,
 • owoce,
 • woda,
 • lód.

Oznacza to, że jeśli nie zostały przyjęte standardy higieniczne, np. w lokalach serwujących jedzenie, może dojść do zakażenia. Dodatkowo bakteria E.coli w moczu jest równie częstym zjawiskiem. Wówczas jest ona wynikiem niewłaściwej higieny okolic intymnych. Szczególnie w przypadku kobiet, ma to ogromne znaczenie. Bakteria E.coli w moczu, może prowadzić do poważniejszych infekcji układu moczowego.

Warto także wiedzieć, że bakteria E.coli w kale, może być w ten sposób wydalana. Wówczas, w przypadku kobiet, ze względu na bliskie położenie odbytu i cewki moczowej, jest szczególnie niebezpieczna, gdyż łatwo doprowadzi do nadkażenia dróg moczowych. Bakteria E.coli w kale jest także niebezpieczna, gdyż nieświadomie możemy wprowadzić ją do cewki moczowej, podczas higieny przy czynnościach fizjologicznych.

Łatwo może dojść do zakażenia nią także w szpitalu, a w szczególności podczas cewnikowania. Podsumowując, jak można zarazić się bakterią E.coli- doprowadzić może do tego nieodpowiednia higiena i spożywanie pokarmów niespełniających standardów sanitarnych.

Jakie są objawy zarażenia bakterią E.coli?

Jak widać, zarazić bakterią E.coli można się bardzo łatwo. Jednak bardzo prosto również dany patogen wyeliminować, gdyż ginie w temperaturze około 60 stopni Celsjusza.

Skupmy się teraz na entamoeba coli objawy, czyli tym jakie objawy daje entamobea coli?

Otóż najczęściej przy entamoeba coli objawy występuje zakażenie przewodu pokarmowego, a do najbardziej typowych objawów entamobea coli zaliczamy:

 • biegunka – wodnista lub krwista,
 • bóle brzucha – które mają charakter ostry i skurczowy,
 • nudności,
 • wymioty,
 • zawroty głowy,
 • bóle głowy,
 • osłabienie organizmu,
 • odwodnienie organizmu.

Jednak nie każde objawy entamobea coli będą towarzyszyć wszystkim przypadkom infekcji dróg pokarmowych. Jeśli jednak utrzymują się one co najmniej dwa dni, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Z pozoru błahe dolegliwości, które wydają nam się dość popularne, mogą się znacznie nasilić i spowodować wiele powikłań, jak np. anemia czy uszkodzenie nerek. Należy także wiedzieć, że pierwsze symptomy mogą pojawić się około 3 dni po kontakcie z bakterią. Najbardziej narażone na zakażenie są dzieci i osoby starsze. U osób zdrowych bakterie E.coli w moczu nie występują, a mocz jest jałowy. Jeśli jednak infekcja przedostanie się do dolnych dróg moczowych, może spowodować bakteriomocz, a także zapalenie pęcherza moczowego.

Wśród typowych objawów E.coli w moczu są:

 • ciągle i nieustanne parcie na cewkę moczową,
 • częste oddawanie moczu,
 • ból i szczypanie podczas oddawania moczu,
 • ból podbrzusza,
 • zmieniona barwa i zapach moczu,
 • czasami obecność krwi w moczu.

Jak przebiega leczenie E.coli?

Bakteria E.coli w gardle, moczu czy kale, jest oczywiście możliwa do wyeliminowania przez zastosowanie odpowiedniego leczenia. Jak więc wygląda leczenie bakterii E.coli?

Konieczna jest przede wszystkim wizyta u lekarza i nie bagatelizowanie żadnych z występujących objawów. Specjalista jest w stanie postawić diagnozę, wykonując badanie z kału, moczu lub pobierając próbkę z gardła. Bakteria E,coli w gardle jest możliwa do zdiagnozowania dzięki pobraniu wymazu.

 jak pozbyć się bakterii coli w moczu i czy bakteria coli leczenie jest skuteczne? 

Otóż w wielu przypadkach pomaga antybiotykoterapia. By pozbyć się bakterii coli z moczu i nie tylko, najczęściej wykorzystuje się:

 • penicylinę,
 • cafalosporynę,
 • tetracyklinę.

W wielu przypadkach, istotne jest także nawadnianie organizmu i dostarczanie płynów z elektrolitami. Pomocna jest także dieta białkowa, z dużą ilością witaminy C.

Czy bakteria E.coli jest zaraźliwa?

bakteria e coli w moczu
Źródło: Pixabay.com

Często po zdiagnozowaniu bakterii E.coli, pojawia się pytanie czy bakteria E.coli jest zaraźliwa? Otóż, największe ryzyko zakażenia występuje przy nieodpowiedniej higienie i kontakcie z zakażonym pokarmem. Jednak to nie wszystko, bakteria E.coli może dostać się do naszego organizmu, w przypadku kontaktu z zakażonym człowiekiem, jednak w tym wypadku ryzyko jest znacznie mniejsze, co nie znaczy, że w ogóle nie istnieje.

Czy zatem bakteria E.coli jest zaraźliwa?

Odpowiedź brzmi tak. Zatem bakteria e coli jak można się zarazić?

Bakteria może przenosić się z człowieka na człowieka. Wspominaliśmy już o odpowiedniej higienie. Jeśli więc mamy zdiagnozowaną bakterię E.coli, a po wyjściu z toalety, np. nie umyjemy rąk, istnieje prawdopodobieństwo przekazania jej dalej. Dodatkowo, jeśli zakażony jest nasz układ moczowy, a nie powstrzymamy się od stosunków seksualnych, również możemy spowodować u partnera zakażenie.

Bacetria E.coli potrafi bardzo szybko się przenosić pomiędzy ludźmi. Już zwykły uścisk dłoni osoby zakażonej, a następnie spożywanie posiłku, może spowodować infekcje.

Czy zatem bakteria E.coli jest zaraźliwa? Oczywiście, że jest, jednak wszystko zależy od naszej higieny i odpowiedzialności. Nie wolną więc zapominać o częstym myciu rąk, a także o spożywanie pokarmów, które spełniają odpowiednie standardy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.