Loading...
ChorobyUroda

Bańki chińskie – wskazania, zastosowanie, możliwe efekty uboczne

Kobieta poddająca się masażowi bańką chińską

Bańki chińskie i bańki medyczne mają ze sobą wiele wspólnego – pochodzą z tradycyjnej medycyny chińskiej, ale nie są wykonane ze szkła, ale z gumy lub silikonu. Masaż bańką chińską może zlikwidować bóle pleców, migreny i inne bóle, a także zwalczyć cellulit, umożliwiając wymodelowanie sylwetki. Bańki są również powszechnie stosowane w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy.

Bańki chińskie – charakterystyka

Bańki chińskie (Acupuncture Cup) to urządzenie wykonane ze specjalnych materiałów (silikon, guma), które można stosować w leczeniu chorób i dysfunkcji organizmu. Zestaw składa się zazwyczaj z 4 baniek o różnych rozmiarach i średnicach. Wybór rozmiaru zależy od tego, jak chcemy korzystać z urządzenia oraz z jakiego obszaru ciała: np. największa bańka, którą należy masować z tyłu udo.

Z drugiej strony realizacja terapii opartych na zasadach akupunktury i akupresury będzie wiązała się z różnymi technikami użytkowania i wykorzystaniem mniejszych urządzeń. Istnieje specjalny schemat ustawienia bańki chińskiej oparty na zasadzie blokady energetycznej. W praktyce stosuje się również piankę bąbelkową, bezpłomieniową próżnię lub plastik, a kontrowersyjne przecięte pęcherzyki są rzadko używane.

Na czym polega masaż bańką chińską?

Masaż wykonywany jest przy użyciu chińskiej banki wykonanej z sylikonu bądź gumy. Unikalny kształt bańki i prosty mechanizm podciśnieniowy pozwalają na zassanie skóry. Intensywność tego procesu reguluje poziom nacisku, im silniejszy nacisk na bańki, tym mocniej przylega do skóry.

W zorganizowany sposób należy zacząć od mniejszych baniek i stopniowo przy każdym zabiegu używać większych. Wynika to z faktu, że taki masaż może być bolesny.

Bańka chińska bardzo pozytywnie wpływa na walkę z cellulitem, ponieważ poprawia się krążenie krwi i limfy – przekrwienie poprawia metabolizm. Mechaniczne działanie okrągłej podstawy bańki pomaga usunąć martwy naskórek i wygładzić powierzchnię skóry.

Ekspertyzy wspominają również o efektach odprężenia i relaksu. Bańki chińskie są powszechnie używane na przeziębienia. Siniaki i wysypki krwi po leczeniu są czynnikami wyzwalającymi odpowiedź układu odpornościowego. Zwiększa się produkcja komórek, takich jak makrofagi, co pomaga zwalczać mikroorganizmy i wzmacnia odpowiedź immunologiczną. Po pierwszej serii zabiegów należy się spodziewać efektu. Jednak czas, w którym faktycznie się pojawią, może być bardzo indywidualny.

Jak przygotować masaż bańką chińską?

Skóra powinna być czysta i sucha. Następnie masowany obszar pokrywa się lubrykantem, np. olejkiem do masażu. Bańki masujące podgrzane w gorącej wodzie nakładane są na skórę i dzięki zręcznym ruchom fałdy tkankowe można dokładnie odessać. Następnie chwycić chińską bańkę powolnym i precyzyjnym ruchem i przesunąć je podłużnie i okrężnie w kierunku serca.

Czas trwania tego procesu powinien wynosić około 20 minut. Na koniec  należy chwycić bańkę na dole i podciągnąć ją palcami, aby można ją było łatwo wyjąć. W przypadku dużej wrażliwości lub dyskomfortu można przygotować dany obszar ciała wykonując kilkuminutowy masaż manualny przed terapią bańką.

Ta procedura jest wykonywana co kilka dni. Odstęp czasu można dostosować do stanu pacjenta docelowego po każdej operacji. Pacjenci często chcą poznać skutki uboczne tradycyjnego masażu bańkowego medycyny chińskiej. Należy zachować szczególną ostrożność, a nawet obszary takie jak wewnętrzna strona ud i ramiona powinny być wyłączone z efektu. Jest to związane z niezwykle dużą wrażliwością tych części ciała i możliwością wystąpienia rozległych krwiaków.

Mężczyzna wykonujący masaż antycellulitowy bańką chińską
Źródło: Freepik.com

Banki chińskie – wskazania

Bańki mają wiele zastosowań. Biorąc pod uwagę wskazania i przeciwwskazania, można spodziewać się zadowalających efektów. Wskazania do masażu bańką chińską to:

  • bolesne choroby związane ze zwiększonym napięciem mięśniowym,
  • niektóre zespoły bólu pleców,
  • brak równowagi w ukrwieniu,
  • profilaktyka odżywienia skóry.

W przypadku problemów dermatologicznych zauważono również wpływ baniek chińskich. Ten rodzaj masażu jest bardzo skuteczny w usuwaniu cellulitu, rozstępów i kształtowaniu wymaganej stylizacji. Bańki mogą przywrócić blask i elastyczność skóry. Właściwości te wykorzystuje się również w przypadku zaskórników i nadmiernego wydzielania sebum. W takim przypadku zaleca się użycie bańki o absolutnie najmniejszej średnicy. Z drugiej strony stosowanie baniek chińskich w astmie, przeziębieniach lub chorobach układu oddechowego może przyspieszyć powrót do zdrowia. Ta właściwość wykorzystywana do używania tradycyjnego szkła i baniek była powszechnie stosowana w medycynie ludowej.

Bańki chińskie – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do masażu bańką chińską to:

  • Guz,
  • ciąża,
  • wiek (ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry nie należy wykonywać tego zabiegu u dzieci poniżej 12 roku życia),
  • miesiączka,
  • niektóre choroby skóry,
  • choroby, w których dochodzi do upośledzenia zakrzepów krwi,
  • żylaki,
  • choroba zakaźna,
  • choroba autoagresywna.

Ponieważ elastyczność skóry jest znacznie zmniejszona, nie należy leczyć osób starszych. Masaż może powodować silny ból i rozległy krwiak podczas leczenia.

Bańki chińskie w ciąży i u dzieci

Ze względu na możliwy ból, terapii tej nie należy stosować u kobiet w ciąży i dzieci poniżej 12 roku życia. Bańka chińska może powodować skutki uboczne, takie jak duże siniaki, rozległe, krwawiące wysypki czy stany zapalne. Dodatkowo, ze względu na wzmożone krążenie, masaż bańką chińską może powodować niewielkie ryzyko krwawienia u kobiet w ciąży. Dlatego też przyszłym mamom poleca się delikatniejszy masaż.

Gdzie kupić bańki chińskie?

Pacjenci często pytają: Gdzie mogę kupić bańki chińskie? Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne? Czy są pomocne w przypadku tłuszczu? Cóż, można je kupić w każdej aptece, a cena zaczyna się od kilkunastu złotych. Do każdego zestawu należy dołączyć ulotkę informującą o wskazaniach, skutkach ubocznych masażu bańką chińską oraz mapkę (z informacją, gdzie umieścić gumową miseczkę akupunkturową). Pozwala to uniknąć błędów i nadużyć. Ponadto udzieli również porad dotyczących konserwacji sprzętu. Wyceny apteczne zwykle obejmują dwa rodzaje sprzętu – chińskie bańki silikonowe i chińskie bańki gumowe. Niektórzy terapeuci uważają, że silikon, jako materiał bardziej plastyczny, może lepiej dopasować się do powierzchni ciała, nie powodując bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.