Szybkie tempo życia, a także obecna trudna sytuacja pandemiczna, sprzyjają rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Do tego typu chorób, czy schorzeń jest także zaliczany stres. Nie mówimy tutaj o jednorazowym incydencie, czy znalezieniu się w sytuacji, która może sprzyjać jego powstawaniu. Mowa tutaj raczej o przewlekłym i długotrwałym stanie napięcia, który ma negatywny, a wręcz destrukcyjny wpływ na nasz organizm.
Beta bloker na stres – czy to dobre rozwiązanie?
Stresu w obecnych czasach nie da się uniknąć, a jego skutki i sposób w jaki na nas oddziałuje, mogą być odczuwalne przez długi okres czasu. Jednak takiej sytuacji nie musimy akceptować. Wydawać by się mogło, że łatwo powiedzieć, a trudniej wykonać. Okazuje się, że istnieją pewne sposoby, dzięki którym możemy sobie znacząco pomóc. Możemy wówczas sięgnąć po beta blokery na stres. Jednak czym jest beta bloker na stres? Czy dostaniemy beta blokery bez recepty, a także jakie mogą być skutki uboczne beta blokerów?
Czym w zasadzie są beta blokery?
Zanim przejdziemy do omawiania konkretnie beta blokerów na stres, należy w pierwszej kolejności uświadomić sobie, czym są beta blokery. Okazuje się, że należą one do grupy leków, które są szczególnie dobrze znane w grupie osób, cierpiących na chorobę wieńcową czy nawet nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo leki te wykorzystywane są również przy wielu schorzeniach serca, a także w schorzeniach układu krwionośnego.
Warto wspomnieć, że beta blokery stosuje się już od lat 60 XX wieku, a od tego czasu ich popularność znacznie wzrosła i nadal są sukcesywnie wykorzystywane. Cechą, która wyróżnia beta blokery jest ich ogromna skuteczność w porównaniu z dość niską ceną. Można śmiało uznać je za jedne z tańszych, dostępnych leków.
Działanie beta blokerów jest wielokierunkowe, a także złożone. Nie jest więc łatwo opisać ich sposób działania, jak w przypadku innych lekarstw. Nie mniej jednak, jeśli cofniemy się do wiedzy, którą powinniśmy wynieść jeszcze ze szkoły podstawowej, uświadomimy sobie, że oprócz części mózgu, nazywanej świadomą, dzięki której rozwiązujemy rozmaite problemy, mamy możliwość wykonania ruchu w danej chwili, i ta część mózgu jest połączona z naszą świadomością, mamy także drugą część mózgu, która nie działa w oparciu o naszą świadomość. Jest ona odpowiedzialna, np. za niezależne od nas odruchy.
Przechodząc płynnie do wiedzy lekarskiej, możemy powiedzieć, że druga część mózgu, fachowo nazywana AUN, to całkowicie autonomiczny układ nerwowy. Co to oznacza w praktyce?
Otóż, kontroli tego układu podlegają niezbędne życiowe czynności, jak np. oddychanie, a także praca serca. Posiadając wiedzę, na temat możliwości wpływu na autonomiczny układ nerwowy, można osiągnąć wiele sukcesów, np. w zakresie kontroli pracy serca, czy nawet wysokiego ciśnienia krwi.
Jak działają beta blokery?

Beta bloker na stres, działa podobnie do tradycyjnych lekarstw tego typu. By to wyjaśnić, należy wiedzieć, że nasz autonomiczny układ nerwowy, czyli AUN, dzieli się na kolejne dwie części, a ich działanie oparte jest na przeciwstawności. Jedna część oddziałuje na drugą. Jak łatwo można się domyśleć, beta blokery, mają za zadanie zablokować jedną z części AUN- zwykle tą, która odpowiada za pobudzanie. Jest to swoisty układ adrenergiczny, który szeroko znany jest jako układ współczulny.
Cząsteczki beta blokerów, przyłączają się do receptorów układu pobudzającego, co skutkuje zahamowaniem ich działania. Dzięki powstrzymaniu działania układu współczulnego, beta blokery pomagają zapanować nad wieloma rzeczami i pomagają poradzić sobie z wieloma schorzeniami. Właśnie dlatego, tak ogromną popularność, zyskały sobie beta blokery na stres.
Układ współczulny nie bez powodu często nazywany jest układem walki i ucieczki, ma on bowiem powiązania z pierwotną częścią człowieka. Dawniej, to właśnie ten układa pomagał poradzić sobie z zagrożeniami, a sygnały wysyłane przez układ współczulny informowały nas o niebezpieczeństwie i pobudzały do ucieczki. Obecnie największym zagrożeniem jest stres, nie da się ukryć, że sytuacje stresowe towarzyszą nam na co dzień a często nawet przez cały dzień. Nic więc dziwnego, że układ współczulny, potrafi na to odpowiednio zareagować, co więcej zareaguje on także na coś, co pozornie nie powinno go dotyczyć. Wówczas mamy do czynienia z:
- przyspieszoną akcją serca,
- potliwością,
- podniesionym ciśnieniem,
- skurczem naczyń krwionośnych.
O ile pojedyncze incydenty nie są dla organizmu dużym obciążeniem, o tyle ich długotrwałe działanie jest niezmiernie szkodliwe dla całego organizmu. Wówczas ich wyhamowanie, za pomocą beta blokera na stres jest niezwykle pożądane.
Beta blokery na stres
Beta bloker na stres jest wstanie skutecznie wyeliminować negatywne skutki stresu, które wpływają na nasz organizm. Gdy stres oddziałuje na nas, czujemy charakterystyczne napięcie, nasze serce znacznie przyspiesza, czujemy uderzenia gorąca, ucisk w gardle, a także możemy mieć problem z nabraniem głębszego oddechu. Okazuje się, że silny, przewlekły stres może być zabójczy, dla osoby, która ma obniżoną tolerancję tego czynnika, a także osoby, która dotknięta jest innymi schorzeniami, w tym schorzeniami kardiologicznymi. Jednak stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, towarzyszy nam w pracy, w domu czy nawet w szkole. Często nie potrafimy się odprężyć i zrelaksować, wszystko co mamy zaplanowane musimy zrobić szybko, a i tak towarzyszy nam uczucie, że coś może pójść nie po naszej myśli. Wolne chwile spędzamy na myśleniu o ewentualnych przyszłych problemach i sytuacjach, które mogą nas spotkać, zapominając o chwili na odpoczynek. Okazuje się, że długotrwały stres może prowadzić do różnych zaburzeń lękowych i nerwic, a także depresji i uzależnień. Warto więc wytoczyć przeciw niemu wszystkie dostępne działa. Okazuje się, że możemy możemy pokusić się o beta blokery, a także naturalne beta blokery. Pamiętajmy jednak iż leki te pomogą poradzić sobie ze stresem, jednak nie zlikwidują one jego głównego źródła. Jest to niezwykle istotne, ponieważ większość z nas myśli, iż leki te mogą stanowić stałe rozwiązanie problemu. Wpłyną one na somatyczne objawy lęku, nie likwidując go w 100%.
Beta blokery bez recepty
Mnóstwo osób, dowiedziawszy się o istnieniu beta blokerórw, błędnie myśli, że dostanie beta blokery bez recepty. Fakt faktem beta bloker bez recepty możemy znaleźć na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Jednak wówczas nie mamy pewności czy dany beta bloker bez recepty jest tym, który opisany jest na opakowaniu, nie mamy także pewności co do źródła jego pochodzenia.
Kolejnym faktem, który przemawia za tym, że osoby szukają beta blokerów bez recepty jest to iż są one po prostu tanie. Jednak należy pamiętać, iż tego typu leki zawsze powinien przepisać lekarz specjalista. Ich działanie jest skuteczne, ale także niezwykle silne. Dodatkowo lekarstwa te mogą kolidować z innymi lekami, które przyjmują pacjenci nawet na stałe. Poszukiwanie więc beta blokerów bez recepty jest nie tylko nie legalne, ale także, zamiast pozytywnych skutków, może przynieść te negatywne. Dodatkowo każdy organizm, może zareagować na nie inaczej. Ważne jest, by podczas ich zażywania stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza, gdyż przedawkowanie może skutkować nawet zatruciem organizmu.
Beta blokery nowej generacji
Skoro wiemy już jak działają beta blokery na stres, a także że nie dostaniemy beta blokerów bez recepty, warto także przyjrzeć się swoistemu podziałowi tych leków. Z reguły dzieli się je na:
- beta blokery III generacji,
- beta blokery III generacji,
- beta blokery I generacji.
Skupmy się więc na beta blokerach I generacji, które nazywane są beta blokerami nowej generacji. Zyskały one niepodważalny autorytet i uznanie w ostatnich latach na rynku medycznym, a także farmaceutycznym. Beta blokery nowej generacji charakteryzują się przede wszystkim wydłużonym czasem działania, a także neutralnością metaboliczną. Niektóre z beta blokerów nowej generacji mogą mieć także działanie antyoksydacyjne i rozszerzają one naczynia krwionośne, bez wpływu na opór obwodowy.
Naturalne beta blokery

Okazuje się, że beta blokery na stress to nie tylko tabletki w czystej postaci. Wówczas można powiedzieć, że w tym wypadku mamy do czynienia z beta blokerami bez recepty. Związki, które są wstanie zahamować nasz układ współczulny występują także w:
- żeń szeniu,
- jemiole,
- miłorzębie japońskim.
Składniki te nazywane są naturalnymi beta blokerami ponieważ obniżają one ciśnienie krwi, a także rozszerzają naczynia krwionośne. Naturalnym beta blokerem okazuje się także być suplementacja potasu, który również obniży ciśnienie. Nie musimy więc przyjmować tabletek, wystarczy wzbogacić swoją dietę o powyższe składniki, a na pewno odczujemy sporą różnicę.
Beta blokery – skutki uboczne
Beta blokery, mimo że są powszechnie wykorzystywane i stosowane, mogą powodować skutki uboczne. Oznacza to nic innego, jak to że nasz organizm ich nie toleruje. Do skutków ubocznych beta blokerów możemy zaliczyć:
- zaburzenia układu pokarmowego,
- zaburzenia centralnego układu nerwowego,
- zaburzenia układu krwiotwórczego,
- odczyny alergiczne,
- uszkodzenia wątroby.
Jako skutki uboczne beta blokerów, mogą wystąpić także podwyższenie cholesterolu czy obniżenie frakcji HDL, a zarazem podwyższenie frakcji VLDL.
Jednym z niepożądanych efektów, może być także zjawisko odbicia, które następuje po nagłym odstawieniu beta blokerów. Niestety, mimo wykorzystywania leków nowej generacji, nie udało się wyeliminować tego efektu. Może się on objawiać przyspieszonym biciem serca, a nawet poważnymi zaburzeniami mięśnia sercowego, narastającym niepokojem, a nawet drżeniem. Jeśli istnieje możliwość, nigdy nie powinniśmy odstawiać tego typu leków od razu. Powinno być to przeprowadzone krok po kroku. Bezpieczne jest zmniejszanie dawek lekarstwa o około 50% jednorazowo, jednak istotne jest, by pacjent przez ten okres przebywał pod opieką lekarza kardiologa. Wówczas będzie on wstanie monitorować nie tylko postępy w terapii, ale także zadba o bezpieczeństwo pacjenta.