Loading...
Choroby

Bezsenność u seniorów – jak sobie z nią radzić?

Bezsenność - leżąca w łóżku starsza kobieta, która nie może zasnąć.

Bezsenność to często spotykany problem, także u seniorów. Nie wolno go lekceważyć – powtarzające się, przewlekłe zaburzenia snu mogą w bardzo negatywny sposób odbijać się na zdrowiu i samopoczuciu. Dlatego warto poznać sprawdzone sposoby na bezsenność i wcielić je w życie!

Według niektórych statystyk bezsenność to problem nawet 50% światowej populacji, w tym osób starszych. Należy ją rozumieć jako różnego rodzaju jakościowe i/lub ilościowe zaburzenia snu, z powodu których pojawiają się uczucia zmęczenia i niewyspania oraz dyskomfort w normalnym funkcjonowaniu.

Bezsenność – przyczyny

Przyczyny bezsenności bardzo często mają związek z nieprawidłową higieną snu. Budzenie się w nocy czy kłopoty z zaśnięciem mogą być efektem zbyt wysokiej temperatury powietrza w sypialni, zbyt twardego lub miękkiego materaca i poduszki, a nawet niezbyt wygodnej piżamy, wykonanej z syntetycznych tkanin, które nie przepuszczają powietrza i sprawiają, że ciało się poci. Budzenie w nocy może być także spowodowane zjedzeniem bardzo obfitego wieczornego posiłku, który obciąża układ pokarmowy, albo zbyt długim oglądaniem telewizji, które rozbudza i wywołuje emocje. Efektywnemu wypoczynkowi w nocy nie sprzyjają także stres i zdenerwowanie w ciągu dnia.

Budzenie się w nocy a choroby

Bezsenność u seniorów może wynikać również z typowych dla wieku podeszłego chorób przewlekłych, takich jak:

  • choroba wrzodowa żołądka,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • choroba zatorowa płuc,
  • dychawica oskrzelowa,
  • zespoły otępienne,
  • choroba Parkinsona.

Zaburzenia snu bywają też efektem przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza stosowanych w leczeniu chorób układu nerwowego, takich jak lewodopa, kortykosterydy, amantadyna czy fenytoina.

Domowe sposoby na bezsenność

Częste budzenie się w nocy bywa kłopotliwe i męczące, a także źle wpływa na zdrowie i samopoczucie. Zanim jednak udamy się do lekarza, warto wypróbować domowe sposoby na bezsenność – przestrzeganie kilku prostych zasad na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc:

  • W sypialni nie może być za ciepło – najlepsza temperatura do snu to około 20 stopni. Wieczorem warto więc przykręcić kaloryfery i przewietrzyć pomieszczenie.
  • Dobrym pomysłem może się okazać inwestycja w wygodny materac i porządną poduszkę. Nie tylko poprawią one jakość snu, ale również mogą zminimalizować np. bóle stawów.
  • Sprawdzony sposób na bezsenność to niewielka kolacja, składająca się z lekkostrawnych produktów nieobciążających układu pokarmowego. Tłuste, kaloryczne posiłki jedzone wieczorem mogą pogłębiać zaburzenia snu.
  • Przed snem warto znaleźć kilka chwil na relaks. Ciepła kąpiel, chwila z książką – istnieje wiele metod, by wieczorem się wyciszyć i zapomnieć o stresie. To z pewnością pomoże porządnie się wyspać!

Leczenie zaburzeń snu – metody farmakologiczne

Leczenie bezsenności u osób starszych niekiedy obejmuje również przyjmowanie środków farmakologicznych. Uwaga! Nawet dostępne bez recepty ziołowe tabletki na sen dla osób starszych, zawierające np. ekstrakty z szyszek chmielu czy melisy, mogą uzależniać lub wchodzić w interakcje z innymi stosowanymi lekami. Dlatego ich przyjmowanie należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Tylko lekarz może również przepisać silniejsze leki, np. o działaniu nasennym czy przeciwdepresyjnym.

Jeżeli bezsenność ma podłoże psychologiczne i jest związana ze stresem czy silnymi emocjami, pomocne mogą się okazać psychoterapia, arteterapia i różnego rodzaju terapie zajęciowe. Choć w tym przypadku efekty nie będą widoczne od razu, to długofalowo mogą się okazać naprawdę spektakularne.

Źródła:

https://www.termedia.pl/Zaburzenia-snu-8211-aktualne-zasady-postepowania,8,1852,1,1.html

https://www.termedia.pl/Gen-bezsennosci-Rozmowa-z-prof-Waldemarem-Szelenbergerem,8,2878,1,0.html

https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2019/04/Farmacja_4_2018_02.pdf

https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70349,bezsennosc

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.