Loading...
ChorobyDom i rodzina

Biała gorączka (delirium alkoholowe) – czym jest, z czego wynika, jak się objawia?

Mężczyzna borykający się z problemem delirium alkoholowego

Biała gorączka, zwana również delirium alkoholowym bądź majaczeniem drżennym, to najczęściej spotykana psychoza wywołana uzależnieniem od alkoholu. Warto wiedzieć jakie są objawy delirium, ponieważ nawet, jeżeli my sami nie mamy problemu z nadmiernym spożywaniem etanolu, to bardzo możliwe, że ktoś w naszym środowisku może być narażony na wystąpienie takowego zaburzenia. Skąd te przypuszczenia?

Biała gorączka – co to znaczy? O problemie nadużywania alkoholu w dzisiejszym świecie i tym jak biała gorączka choroba wpływa na człowieka

Alkoholizm jest dużym problemem z globalnego punktu widzenia i nie ogranicza się do środowisk patologicznych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczy prawie 5% dorosłej populacji. Ponadto, Polska jest jednym z krajów o najwyższej średniej konsumpcji czystego alkoholu na jednego dorosłego mieszkańca (ok. 12,5l rocznie). Co więcej, rocznie z powodu nadmiernego spożywania alkoholu umiera około 320 000 ludzi w wieku 15-29 lat. W przypadku osób starszych, alkoholizm sprzyja rozwojowi chorób układu pokarmowego, schorzeń sercowo-naczyniowych oraz marskości wątroby i w konsekwencji wpływa na przedwczesne zgony.

Co w związku z powyższymi faktami powinien wiedzieć każdy człowiek? Biała gorączka choroba – czym jest?

Przede wszystkim należy pamiętać, że biała gorączka to choroba, która może zagrażać życiu. W żadnym wypadku nie należy traktować jej jako „wyjątkowo okrutnego kaca” i w razie podejrzeń wystąpienia delirium alkoholowego należy niezwłocznie szukać pomocy medycznej. Wiadomo jednak, że schorzenie to nie zagraża wszystkim, którym zdarza się wypić lampkę wina, kilka piw czy nawet spędzić letni festiwal suto zakrapiany wódką.

Delirium alkoholowe – kiedy może wystąpić?

Gorączka po alkoholu to przede wszystkim schorzenie, które dotyczy osób przewlekle uzależnionych od alkoholu. Są dwie główne grupy ludzi u których możliwe jest wystąpienie opisywanej psychozy.

Gorączka po alkoholu występuje u:

  • osoby, które wpadły w tzw. „ciąg” i spożywały alkohol bez przerwy przez wiele dni, tygodni bądź miesięcy ale w pewnym momencie z różnych powodów zmniejszyły dotychczas przyjmowaną dawkę etanolu; 
  • osoby, które miały w zwyczaju przyjmowanie ponadprzeciętnych dawek alkoholu i nagle odstawiły picie całkowicie, np. z powodu niespodziewanej hospitalizacji;

W obu przypadkach objawy mogą być podobne i występują z reguły zanim poziom alkoholu we krwi spadnie do zera, a więc w ciągu pierwszej doby od zmniejszenia przyjmowanej dawki bądź całkowitego odstawienia alkoholu. Dodatkowo, czynnikami niespecyficznymi zwiększającymi ryzyko wystąpienia białej gorączki są wszelkie choroby psychiczne, związane z nimi próby samobójcze, urazy głowy, podeszły wiek oraz równoległe bądź wcześniejsze przyjmowanie substancji psychoaktywnych innych niż alkohol (np. leki psychotropowe, narkotyki, dopalacze). Biała gorączka zespół to poważne schorzenie, z którym trudno sobie poradzić.

Delirium objawy

Delirium alkoholowe – najczęściej występujące objawy

  • halucynacje, zazwyczaj jednocześnie wzrokowe i słuchowe,
  • stany lękowe,
  • silne wahania nastroju,
  • agresja,
  • zaburzenia orientacji czaso-przestrzennej,
  • niekontrolowane skurcze mięśni w postaci drżenia bądź ataków padaczkowych,
  • wysoka potliwość,
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
  • częstoskurcz serca,
  • gorączka,
  • przyspieszony oddech,
  • silne nudności,
  • bezsenność.
Mężczyzna z białą gorączką
Źródło: Pexels.com

Delirium alkoholowe co robić

Delirium alkoholowe co robić? Niestety, wszystkie wymienione objawy delirium nie są swoiste. Oznacza to, że bez szczegółowego wywiadu z pacjentem bądź jego najbliższą rodziną bardzo łatwo jest postawić niepoprawną diagnozę i leczyć w kierunku innych schorzeń, które wykazują podobną reakcję organizmu i właściwie takie same objawy delirium. W przypadku białej gorączki jest to szczególnie często spotykany problem, ponieważ pacjenci cierpiący na tą chorobę trafiając do szpitala zazwyczaj nie są w stanie porozumieć się z personelem medycznym. Ponadto, alkoholizm, a w konsekwencji – delirium alkoholowe dotyka wiele samotnych osób a więc i przeprowadzenie wywiadu z bliskimi często okazuje się niemożliwe.

Na szczęście, jeżeli osoba cierpiąca na białą gorączkę alkoholową zostanie szybko przetransportowana do szpitala i odpowiednio hospitalizowana, ryzyko zgonu jest niewielkie i dotyczy mniej niż 5% pacjentów. Całodobowa obserwacja jest niezbędna ze względu na duże ryzyko wystąpienia szeregu powikłań związanych z silnym odwodnieniem organizmu, uszkodzeniem wątroby, układu sercowo-naczyniowego bądź oddechowego oddechowego.

Źródła:

  • Czynniki ryzyka majaczenia alkoholowego u osób leczonych stacjonarnie w Polsce z powodu uzależnienia od alkoholu (The risk factors for delirium tremens in alcohol-dependent inpatients in Poland), Aneta Michalska, Maciej Kopera, Bartłomiej Gmaj, Agata Łoczewska, Natalia Szejko, Dorota Wołyńczyk-Gmaj, Eliza Kisielińska, Sylwia Fudalej, Marcin Wojnar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.