Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Białka SNARE nie są niezbędne do łączenia się błon komórkowych

Białka SNARE są potrzebne, ale niekonieczne dla procesu łączenia się błon komórkowych i przekazywania sygnałów do komórek nerwowych – donosi najnowszy numer „Science”.

Białka SNARE są kompleksami odpowiedzialnymi za łączenie się błon komórkowych. Tworzą one mostki pomiędzy składnikami błony, ułatwiając ich fuzję. Zjawisko łączenia błon komórkowych ma ogromne znaczenie w przypadku przekazywania sygnałów do komórek nerwowych w strukturach nazywanych synapsami. Jedna komórka produkuje substancje sygnałowe, zwane neurotransmiterami, i wysyła je na zewnątrz w pęcherzykach zbudowanych z błony komórkowej. Pęcherzyki z neurotransmiterami docierają do drugiej komórki nerwowej i tam dochodzi do połączenia się błony pęcherzyka z błoną zewnętrzną komórki, dzięki czemu substancja sygnałowa może wniknąć do środka.

Amerykańscy i niemieccy naukowcy pod kierunkiem Suzanne Schoch wykazali, że białka SNARE, choć bardzo ważne w tworzeniu połączeń między błonami komórek nerwowych, nie są niezbędne. Badania prowadzone były na myszach, które nie posiadały genu kodującego białko VAMP-2, jedno z białek SNARE w komórkach nerwowych. Częstość połączeń między pęcherzykami z neurotransmiterem a błoną komórkową neuronu stymulowana dodatkowo obecnością jonów wapnia, obniżyła się ponad stukrotnie.

Okazało się jednak, że spontaniczne łączenie się błon pęcherzyków i komórek nerwowych nie zostało zahamowane. Wynika stąd, że białko VAMP-2 potrzebne jest do fuzji między błonami stymulowanej obecnością wapnia. Działa ono jako stabilizator reakcji, ułatwiając pełne połączenie się błon, nie jest jednak całkowicie niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.