Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Bierne palenie szkodliwe dla dziąseł

Dr Samuel J. Arbes, Jr i współpracownicy z University of North Carolina School of Dentistry w Chapel Hill opublikowali w lutowym numerze „American Journal of Public Health” wyniki badań, które wskazują na szkodliwy wpływ biernego palenia na stan dziąseł.

Osoby narażone na wdychanie dymu papierosowego w domu czy pracy mają 1,5-krotnie zwiększone ryzyko wystąpienia paradontozy. Badacze przeanalizowali wyniki badania „Third National Health and Nutrition Examination Survey” przeprowadzonego w latach 1988-1994. Stwierdzili, że wśród 6611 badanych niepalących, około 1/3 była co najmniej przez godzinę dziennie eksponowana w domu lub pracy na dym tytoniowy. Jest to pierwsze badanie, które sygnalizuje szkodliwy wpływ palenia biernego na stan przyzębia. Badacze nie twierdzą, że wyniki udowadniają taką zależność. Wywiad w kierunku chorób przyzębia i biernego palenia był przeprowadzony w jednym czasie, nie ma więc pewności, co do kolejności zdarzeń – biernego palenia i wystąpienia objawów parodontozy.

Jednak, jak twierdzą autorzy, zalecenia unikania palenia, zarówno czynnego, jak i biernego, jest jednym z kardynalnych elementów profilaktyki chorób dziąseł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.