Loading...
Sport

Bieżnie elektryczne i bieżnie magnetyczne – jakie są różnice i którą bieżnię wybrać?

Ludzie biegnący na bieżniach

Preferujesz zdrowy styl życia? Chcesz kupić bieżnię i zastanawiasz się, jaką wybrać – elektryczną czy magnetyczną? Sprawdź, czym się różni bieżnia magnetyczna od elektrycznej
oraz jakie są zalety każdej z bieżni.

Słów kilka o bieżniach

Bieżnie należą do kategorii stacjonarnych urządzeń treningowych. Służą uzyskaniu, wzmocnieniu i utrzymaniu odpowiedniej kondycji fizycznej i motorycznej. Jako przyrząd do ćwiczeń, bieżnia stanowi zazwyczaj podstawowe wyposażenie zarówno  profesjonalnych siłowni i centrów sportowych, jak i mniejszych klubów fitness. Bieżnie sprawdzą się świetnie także w warunkach domowych – dzięki nim można doposażyć prywatną siłownię i  – bez ponoszenia wysokich kosztów (np. cyklicznych karnetów na zajęcia sportowe) – zadbać o własne zdrowie i sprawność ruchową.

Jeśli należysz do osób aktywnych i preferujesz zdrowy styl życia, a ponadto chcesz kupić bieżnię do celów treningowych, przeczytaj poniższy artykuł. Podpowiadamy w nim, jaki sprzęt sportowy warto wybrać, by ćwiczenia były efektywne i skuteczne. Wyróżnia się kilka rodzajów bieżni, jednak najpopularniejsze warianty to bieżnie magnetyczne i elektryczne. Jeśli zastanawiasz się nad tym, która z bieżni  będzie lepszym rozwiązaniem, sprawdź, czym charakteryzują się oba warianty.  Poniżej wyjaśniamy, czym różnią się te dwa modele, a także wskazujemy ich poszczególne zalety i wady.

Czym się różni bieżnia magnetyczna od elektrycznej

Bieżnie magnetyczne (mechaniczne) – w przeciwieństwie do tych napędzanych mocą silnika – nie są zasilane za pomocą energii elektrycznej. W związku z tym pas bieżny (taśma) nie uruchamia się automatycznie po włączeniu urządzenia. Pracę bieżni bezsilnikowych stymuluje bowiem siła mięśni osoby trenującej.  Oznacza to jednocześnie, że trening na bieżni magnetycznej jest bardziej intensywny i wymaga od nas większego wysiłku fizycznego niż w przypadku użytkowania bieżni elektrycznej. O poziomie trudności ćwiczeń na bieżni magnetycznej decyduje także stały kąt jej nachylenia (do nawet kilkudziesięciu stopni) – właściwość ta zwiększa intensywność treningu, symulując bieg pod górę (zastępując tym samym trening w warunkach zewnętrznych uwzględniających zróżnicowanie terenu – np. bieg górski, przełajowy).

Dodatkowym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób początkujących, jest fakt, że na bieżni magnetycznej trudniej –  niż w przypadku bieżni elektrycznych – jest utrzymać stałą prędkość biegu. Możliwość utrzymania ciągłej prędkości treningu spada odwrotnie proporcjonalnie do intensywności i długości biegu. Im więcej energii tracimy, tym bardziej obniża się nasza prędkość. Jako że jedynie bieżnie elektryczne wymuszają bieg w równym tempie, urządzenia magnetyczne polecamy osobom bardziej zaawansowanym – tj. tym mającym już za sobą treningi na bieżni elektrycznej, biegi  w terenie oraz tym, którym kondycja pozwala na znacznie większy wysiłek fizyczny niż u osób zaczynających swą przygodę z bieganiem.

 

Kobieta na bieżni magnetycznej

Bieżnie magnetyczne często są wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak:

 • wyświetlacz LCD, na którym możemy obserwować, jak długo trwa trening, jaki dystans przebiegliśmy lub ile kalorii spaliliśmy;
 • regulacja oporu, kilkustopniową regulację obciążenia – możemy samodzielnie zdecydować, czy taśma będzie obracać się lekko, czy może potrzeba będzie jeszcze więcej siły, by ją rozruszać,
 • mechanizm ułatwiający łatwe składanie i przechowywanie sprzętu,
 • kółka (rolki) umożliwiające transport bieżni w dowolne miejsce.

Zaletą bieżni mechanicznych jest ich cena – zwykle są one znacznie tańsze od bieżni elektrycznych. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić i interesuje Cię intensywny trening cardio, możesz rozważyć zakup takiego sprzętu.

Czym charakteryzują się bieżnie elektryczne?

Bieżnie elektryczne to innowacyjne, nowoczesne urządzenia treningowe. Jak już wcześniej wspomniano, urządzenie działa dzięki pracy wbudowanych w nie silników i wykorzystaniu energii elektrycznej.  Po włączeniu sprzętu taśma bieżna uruchamia się w sposób automatyczny, a po wybraniu konkretnego programu treningowego, tempo biegu utrzymuje się stale na wskazanym poziomie. Tego typu bieżnie są zazwyczaj droższe od bieżni magnetycznych. Wysoką cenę sprzętu rekompensują jednak ich rozbudowane funkcje. Dzięki zastosowanej w bieżni ach elektrycznych technologii istnieje możliwość spersonalizowania i dopasowania treningu do własnych, indywidualnych potrzeb – niezależnie od stopnia zaawansowania osoby trenującej.

Bieżnie elektryczne – w zależności od klasy urządzenia – są wyposażone w różnorodne elementy dodatkowe, których zadaniem jej poprawienie jakości treningu fizycznego. Wśród dostępnych udogodnień i funkcjonalności wymienić można:

 • wyświetlacz LCD z wbudowanym komputerem dokonującym najistotniejszych pomiarów (wybrany program i etap treningu, ilość spalonych kalorii, czas, puls, prędkość , dystans czy pomiar tętna),
 • mechanizm regulujący nachylenie bieżni według indywidualnych potrzeb użytkownika,
 • co najmniej kilka programów i trybów treningowych (np. interwały),
 • system bezpiecznego składania i amortyzacji,
 • antypoślizgowa powierzchnia taśmy,
 • drobne gadżety, takie jak: uchwyt na bidon czy stojak na książkę lub gazetę,
 • a także (zwłaszcza w modelach klasy S) – wejście słuchawkowe, WiFi, Bluetooth, głośniki oraz port USB.

Choć żaden ze stacjonarnych sprzętów sportowych nie zastąpi tradycyjnego treningu biegowego na świeżym powietrzu, bieżnie magnetyczne oraz elektryczne stanowią dobrą praktykę w życiu codziennym – dzięki nim trening wyzwoli w nas dodatkowe pokłady energii, wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie, a także przyczyni się do poprawienia kondycji fizycznej.

Bieżnie elektryczne są droższe od magnetycznych, ale dają możliwość bardziej precyzyjnego dopasowania treningu, niezależnie od tego, na jakim poziomie zaawansowania jesteśmy.

Mamy nadzieję, że już wiesz czym się różni bieżnia magnetyczna od elektrycznej i dokonasz właściwego wyboru!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.