Loading...
Bez kategorii

Black Friday kontra wyprzedaże po świętach? Kiedy bardziej opłaca się robić zakupy?

Kobieta korzystająca z wyprzedaży po świętach

Okres jesienno-zimowy to coś, na co wiele osób czeka z prawdziwym utęsknieniem. Wcale jednak nie chodzi o sezon na grube swetry, ciepłe napoje i zbliżające się święta. Dla wielu osób jest to przede wszystkim okazja do wielkich zakupów, za znacznie niższe ceny. Do najpopularniejszych obecnie wydarzeń związanych z wielkimi przecenami należą Black Friday oraz wyprzedaże po świętach. Sprawdź, czy rzeczywiście można zaoszczędzić na nich pieniądze oraz kiedy robienie zakupów opłaca się bardziej.

Czym jest Black Friday?

Black Friday, czyli Czarny Piątek, należy do jednego z bardziej charakterystycznych wydarzeń związanych z kulturą Stanów Zjednoczonych. Jest to początek sezonu zakupowego, który ma miejsce w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia. Nie wiadomo dokładnie od kiedy Czarny Piątek jest celebrowany w taki sposób, jak w dzisiejszych czasach. Często przyjmuje się, że wyrażenie zostało zastosowane pierwotnie przez policję filadelfijską w latach 60. XX wieku na określenie ogromnego ruchu pieszego i samochodowego, który następował po Święcie Dziękczynienia na ulicach. Wraz z rozpowszechnieniem określenia, popularne zrobiło się również inne wyjaśnienie: odnosić się ono miało do osiągania przez sprzedawców znacznych profitów – w języku angielskim określenie na interes, który jest „in the black” oznacza przynoszenie przez niego zysków. Black Friday charakteryzują przede wszystkim wyjątkowo duże obniżki i okazje cenowe.

Co najmniej od 2005 roku, sklepy są najbardziej oblegane przez konsumentów właśnie w Czarny Piątek – to zdecydowanie jeden z najbardziej ekscytujących (i niezwykle pracowitych dla sprzedawców) dni w ciągu całego roku. Szacuje się, że zakupów dokonuje wówczas około 100 mln obywateli Stanów Zjednoczonych. 

Od pewnego czasu idea Black Friday jest rozpowszechniana także w innych częściach świata. W Polsce na skalę krajową rozpoczęła się w roku 2015.

Obniżki na Black Friday

Ogromna popularność Black Friday w USA nie powinna nikogo dziwić – przeceny, które prezentują sklepy wydawać się mogą wręcz absurdalnie niskie. Obniżki zaczynają się średnio od -50%, a często wynoszą znacznie więcej. Dla wielu osób, szczególnie niezbyt zamożnych, Black Friday to jedyna okazja do zakupienia zupełnie nowego laptopa lub wymarzonego telewizora. Nic dziwnego zatem w tym, że już w nocy z czwartku na piątek, pod dyskontami ustawiają się kolejki klientów, ciągnące się przez wiele metrów.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Jak wskazują badania przeprowadzone w tym roku na przykładzie biznesów oferujących przeceny z okazji Black Friday, wynoszą one zaledwie średnio 3,4% w porównaniu z piątkiem 20 listopada. Nie jest to zatem szczególnie dobry wynik. Największe okazje dotyczyły produktów mierzących czynności życiowe (np. smartwatche, których obniżki sięgały 24-26%) i laptopów. Eksperci wskazuję, że na razie w Polsce obniżki cen z okazji Black Friday mają raczej symboliczny charakter.

Wyprzedaże po świętach

Wyprzedaże grudniowe rozpoczynają się tuż po świętach, czyli od 27 grudnia. Jak da się zaobserwować, sklepy często pozbywają się w ten sposób nadmiaru towarów, którego nie udało się sprzedać przed świętami. Wyprzedaże po świętach to okazje dotyczące głównie:

  • ubrań;
  • obuwia;
  • elektroniki;
  • akcesoriów do dekorowania wnętrz.

Największych przecen należy jednakże szukać w Internecie, bowiem w tym roku sprzedaż w większości sklepów odbywa się własnie za pośrednictwem stron internetowych.

Większość sklepów odzieżowych oferują przeceny do -50%, a niektóre salony obuwnicze oferują okazje nawet do -70%. Niezwykle atrakcyjne obniżki przedstawiają się również w sklepach elektronicznych. Niektóre akcesoria, np. konsole, są obecnie dostępne w znacznie niższej cenie, niż jeszcze jakiś czas temu na Black Friday. W niezwykle korzystnej cenie można także otrzymać telewizory, słuchawki oraz głośniki.

Wyprzedaże poświąteczne potrwają do końca pierwszego tygodnia stycznia.

Co się bardziej opłaca? Wyprzedaże po świętach czy Black Friday?

Nawet pobieżne analizy wskazują wyraźnie, że dużo korzystniejsze są poświąteczne wyprzedaże. Robiąc zakupy w tym okresie rzeczywiście można natrafić na atrakcyjne oferty cenowe i sporo na nich zaoszczędzić. Eksperci wskazują, że chociaż obniżki na Black Friday w tym roku mogły być mniej korzystne, ze względu na panującą w kraju sytuację, to porównując dane z uprzednich lat, nie odstają one znacząco od tegorocznych. Kultura wielkich obniżek z amerykańskich sklepów na razie obca jest polskim przedsiębiorcom.

Jednocześnie warto pamiętać, że zarówno przy okazji Black Friday, jak i wyprzedaży po świętach, można natknąć się na triki sprzedawców, którzy często sztucznie zawyżają ceny towarów, aby następnie wrócić do oryginalnej ceny i zaprezentować ją jako wielką promocję. To niezwykle częsta technika manipulacyjna i niezależnie od tego, kiedy zamierzamy robić zakupy, warto zwracać na nią uwagę.

Artykuł napisała:
Joanna Kot – doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego

Źródło:

  • Saura, Reyes-Menendez, i Palos-Sanchez, Are Black Friday Deals Worth It? Mining Twitter Users’ Sentiment and Behavior Response”. Journal of Open Innovation: Technology, Market, and Complexity 5, nr 3 (20 sierpnia 2019).
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.