Loading...
Zdrowie

Bliska osoba traci słuch – co robić?

Dwie uśmiechnięte kobiety słuchają muzyki na słuchawkach

Choć większość wad słuchu powstaje w wyniku naturalnego starzenia się organizmu, coraz częściej dotykają one także dorosłych, a nawet dzieci. Objawy ubytku słuchu potrafią być bardzo uciążliwe i mogą w dużym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ważne, aby w porę zareagować. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Alarmujące powinno być dla nas, gdy bliska osoba ma trudności ze słyszeniem wszystkich dźwięków lub zmaga się z bólami i zawrotami głowy. Obserwowanie tego może być trudne. Jest to też kłopotliwe – nie tylko dla osoby zmagającej się z problemami ze słuchem, ale także jej otoczenia, które po pewnym czasie może poczuć się znużone koniecznością powtarzania niektórych komunikatów i głośniejszego mówienia. Czy można coś zrobić, gdy zauważymy, że bliska nam osoba może cierpieć na ubytek słuchu?

Jak wygląda badanie i leczenie słuchu?

Naturalnym odruchem w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów ubytku słuchu powinno być wybranie się do specjalisty. Oczywiście można samodzielnie spekulować o naturze problemu, jednak dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po profesjonalną pomoc. Dlatego jeśli słyszymy, że ktoś z naszego otoczenia skarży się na pogorszenie słuchu, warto zachęcić go do odwiedzenia gabinetu protetyka słuchu – czyli osoby specjalizującej się w diagnozowaniu i leczeniu ubytków słuchu.

Protetyk może wykonać bezpłatne badanie słuchu, które pozwoli mu na określenie charakteru posiadanej przez pacjenta wady. Można je wykonać w najbliższym Centrum Słuchu lub wybrać test słuchu online. Umożliwia on wstępne sprawdzenie słuchu bez wychodzenia z domu. Jeśli jednak taki test słuchu online wykaże niedosłuch, wybranie się do protetyka stacjonarnie staje się kolejnym krokiem. Wykonuje się wówczas trwające około 15 minut badanie i indywidualny wywiad z pacjentem. Wyniki przeprowadzonych testów pozwolą na określenie stopnia ubytku słuchu, a także jego rodzaju i przyczyny. Na tej podstawie protetyk określa dalszy plan działania i proponuje leczenie.

Wybór najlepszego aparatu słuchowego

W większości przypadków poważnych uszkodzeń słuchu najlepszym rozwiązaniem jest zakup aparatu słuchowego. Najlepsze aparaty słuchowe pozwalają na całkowite odzyskanie dotychczasowego komfortu życia. Są to urządzenia bardzo zaawansowane technologicznie, oferujące swoim użytkownikom spektrum możliwości. Dobrze dopasowany aparat słuchowy to nie tylko pełnia słyszenia, ale także dyskrecja i estetyka. Wiele osób może też skorzystać z dofinansowania do aparatów słuchowych, dzięki czemu dowolny model aparatów słuchowych staje się dużo bardziej przystępny dla każdego portfela.

Jak duże znaczenie ma wsparcie bliskich?

Przyczyn ubytku słuchu jest wiele, przez co może on spotkać każdego. Niezależnie od tego, co przyczyniło się do powstania niedosłuchu u pacjenta, należy podjąć leczenie. Pierwszy krok może jednak wykonać nie tylko sam pacjent, ale i jego rodzina. Najważniejsze, co można zrobić dla bliskiej osoby zmagającej się z problemami ze słuchem, to okazanie bezwarunkowego wsparcia. Czemu jest to aż tak istotne?

Dla niektórych wizja posiadania ubytku słuchu może być czymś naprawdę przytłaczającym. Za komfort psychiczny osoby z ubytkiem słuchu odpowiada w dużej mierze jej otoczenie – rodzina, przyjaciele, znajomi z pracy. Pacjent musi mieć poczucie, że utrata słuchu to nie koniec świata i istnieją rozwiązania, które pozwolą mu odzyskać utraconą jakość słyszenia. Rodzina powinna towarzyszyć pacjentowi już od momentu zapisywania się na badanie słuchu, aż do chwili kupna aparatu i zakończenia okresu adaptacji. Przez cały czas powinno się także stosować dobre nawyki komunikacyjne, które usprawniają kontakt z osobą niedosłyszącą – i o których więcej opowie protetyk słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.