Loading...
Kręgosłup

Blizna po operacji kręgosłupa lędźwiowego – czy może powodować ucisk na nerwy?

Kobieta z blizna po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Kto choć raz w życiu doznał dolegliwości dotyczących obszaru kręgosłupa, doskonale wie, jak istotne jest szybkie i prawidłowe działanie – kręgosłup bowiem stanowi najważniejszy filar ludzkiego ciała. Szkielet podtrzymujący postawę, utrzymujący masę ciała, a dodatkowo chroniący takie elementy jak rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe… Bez kręgosłupa funkcjonowanie jest całkowicie niemożliwe i nie podlega to żadnej wątpliwości. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie i późniejsza rehabilitacja. Zdarza się, że zabiegom kręgosłupa towarzyszą rzadkie, ale widoczne powikłania. Jak wygląda sytuacja, gdy blizna po operacji kręgosłupa lędźwiowego jest uciążliwa? Czy może powodować ona ucisk na nerwy? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu kręgosłupa lędźwiowego!

Najważniejszy w organizmie, czyli za co odpowiada kręgosłup?

Z pewnością ten temat niejednokrotnie pojawia się w podręcznikach od biologii, niezależnie od etapu szkolnictwa. Anatomia człowieka wciąż jest przecież w pełni nieodkryta, ale podział ludzkiego ciała na narządy i układy oraz ich zadania każdy powinien przynajmniej kojarzyć. Kręgosłup zdecydowanie należy do tych najważniejszych elementów, bez których cała układanka nie miałaby sensu. Na nim opiera się całe ciało człowieka, a jego konstrukcja, złożona z ponad trzydziestu różnych kręgów potrafi być skomplikowana.

Funkcje kręgosłupa

Kręgosłup ma przede wszystkim na celu:

  • zapewniać równowagę ciała,
  • utrzymywać ciężar i prawidłową postawę ciała,
  • pełnić funkcję zaczepu dla układu kostnego,
  • amortyzować wstrząsy,
  • chroni unerwienie i element odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie – rdzeń kręgowy.

Operacje kręgosłupa lędźwiowego – rodzaje

Nauka budowy kręgosłupa może okazać się nie lada wyzwaniem – konstrukcja szkieletu składa się z dokładnie 33-34 kręgów, a każdy z nich znajduje się w innej części ciała i odpowiada za zupełnie co innego. Nie sposób więc posiadać doskonałą wiedzę na temat każdego z nich i rozróżniać rodzaje zabiegów, które często posiadają skomplikowane, medyczne nazwy.

Jakie wyróżniamy rodzaje operacji kręgosłupa lędźwiowego?

  • Discektomia – zabieg odpowiedzialny za usunięcie przepukliny tzw. krążka międzykręgowego, znajdującego się w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Ze względu na uciskanie rdzenia kręgowego lub unerwienia w jego okolicy, potrafi on powodować spore dolegliwości zdrowotne.
  • Laminektomia – również obejmuje obszar krążka międzykręgowego, jednak w tym przypadku usuwa się wyrostki kolczyste i łuki kręgów, aby zapobiegać uciskowi na korzenie rdzeniowe.
  • Stabilizacja kręgosłupa – jak sama nazwa wskazuje, polega na wzmocnieniu i stabilizacji szkieletu za pomocą różnego rodzaju implantów (głównie śrub), które unieruchamiają odpowiednie odcinki kręgów, by kości zrosły się bez komplikacji.

Powikłania po operacji kręgosłupa lędźwiowego. Czy blizna po operacji kręgosłupa lędźwiowego może powodować ucisk na nerwy?

Ucusk na nerwy poprzez bliznę po operacji kręgosłopua
Źródło: Freepik.com

Każdy zabieg, nawet najmniej skomplikowany, niestety niesie za sobą ryzyko drobnych powikłań. Co prawda, w przypadku zabiegów kręgosłupa lędźwiowego nie występują one zbyt często, jednak są one obecne i warto cokolwiek o nich wiedzieć. Przykładowo, po poddaniu się zabiegowi discektomii, pacjent może doznać krwawienie podtwardówkowego lub doświadczyć powikłań związanych ze znieczuleniem ogólnym – jak jednak zapewnia fizjoterapeutka i autorka bloga FizjoMind, Ewelina Prekiel, „takie sytuacje zdarzają się bardzo, naprawdę bardzo rzadko, a obecnie stosowane procedury są bezpieczne.”.

Dokładniej należy się jednak przyjrzeć temu., jak wygląda blizna po operacji kręgosłupa lędźwiowego – czy może ona powodować uciski na nerwy? Ze względu na swoją lokalizację, może mieć ona powiązanie z unerwieniem rdzeniowym oraz samym rdzeniem kręgowym.

Blizna po operacji kręgosłupa, a unerwienie rdzeniowe

Po operacji kręgosłupa lędźwiowego ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak uszkodzenie naczyń krwionośnych po discektomii jest naprawdę niskie i wynika głównie z jakości wykonanego zabiegu. Istnieje natomiast jedna rzecz, która jest nieodłączną częścią każdego zabiegu i w żaden sposób nie da się jej uniknąć – blizna po operacji kręgosłupa lędźwiowego.

Czy tego typu blizna może powodować uciski na nerwy w okolicach rdzenia kręgowego?

Doświadczenia pacjentów oraz liczne badania udowodniły, że istnieje możliwość wystąpienia tego typu powikłań. Jak zapewniają lekarze – wpływ blizny na nerwy nie powinien być jednak długotrwały. Zazwyczaj tego typu dolegliwość utrzymuje się do trzech miesięcy po operacji kręgosłupa lędźwiowego.

Ból w okolicach lędźwi po zabiegu pod żadnym pozorem nie jest spowodowany błędnie wykonaną operacją – nawet w przypadku, gdy wszystkie procedury zostały zachowane, a leczenie przebiegło bez zarzutu, ucisk blizny na unerwienie może się pojawić. Jeśli chodzi o zauważalny ból, jest on następstwem kładzionego nacisku na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy – zaburzone stosunki anatomiczne są wówczas odczuwalne w okolicach operowanego miejsca.

Źródła:

  • https://www.wbc.poznan.pl/Content/220063/PDF/index.pdf,
  • https://fizjomind.pl/2020/06/07/powiklania-po-operacji-kregoslupa/

Pytanie do Specjalisty o bliznę po operacji kręgosłupa lędźwiowego, powodującą uciski na nerwy:

Proszę o odpowiedź: jestem po operacji kręgosłupa w miejscu lędźwiowym. Po wypadnięciu dysku okazało się, że nie zabliźnia mi się ciało i w kręgosłupie zrobiła się blizna, która powoduje nadal ucisk na nerwy. W skutek tego nie ma poprawy i coraz bardziej mam kłopoty z chodzeniem, bo mnie bardzo bolą nogi. Kogo mam się poradzić, bo lekarz powiedział, że nie można nic zrobić, dlatego bo jest ta blizna. Nawet druga operacjia nie pomoże.
Pozdrawiam

Odpowiedź Eksperta:

Pomyślny odległy wynik leczenia operacyjnego wypukliny dyskowej zależy od wielu czynników, takich jak:

  1. stopień utrwalenia zmian przed zabiegiem chirurgicznym – jeżeli w wyniku długiego trwania choroby doszło do nieodwracalnych zmian degeneracyjnych w korzeniach nerwowych lub zwłóknienia w obrębie pochewek tych korzeni, to nawet najlepiej przeprowadzony zabieg uwolnienia tych nerwów z ucisku nie spowoduje pełnej poprawy neurologicznej;
  2. wybór techniki chirurgicznej;
  3. indywidualna budowa kanału kręgowego i tendencja do pojawiania się blizny w miejscu przeprowadzonej operacji, co jest zmienne osobniczo;
  4. właściwie prowadzone leczenie usprawniające w okresie pooperacyjnym.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.