Loading...
Dom i rodzinaSeks

Błona dziewicza – poznaj schemat budowy i umiejscowienie błony dziewiczej

Młoda kobieta z nieuszkodzoną błoną dziewiczą

Błona dziewicza, inaczej hymen, znajduje się w organizmie kobiety. Przed pierwszym stosunkiem seksualnym w głowach kobiet zapewne pojawia się wiele pytań odnośnie błony dziewiczej. Jak wygląda błona dziewicza? Jaki błona dziewicza schemat posiada? Gdzie znajduje się błona dziewicza? Jak daleko od wejścia jest ona umiejscowiona? Co się z nią staje w trakcie pierwszej penetracji waginalnej? Ten artykuł rozjaśni parę kwestii dotyczących hymenu.

Z czego składa się i jak wygląda błona dziewicza? Budowa błony dziewiczej

Jak wygląda błona dziewicza? Otóż, błona dziewicza jest charakterystycznym, cienkim fałdem błony śluzowej. Na samym początku szczelnie odgradza ona pochwę od świata zewnętrznego. Z biegiem czasu i rozwojem organizmu w dzieciństwie i we wczesnym dojrzewaniu powstaje w niej otwór. Rzadziej jest ich kilka. Niekiedy otwór jest na tyle duży, że nie da się wyczuć błony dziewiczej w badaniu ginekologicznym. W przypadku niewielkiego otworu możliwe jest wykrycie jej za pomocą palca. Z czasem błona dziewicza nie tylko „się otwiera”, ale także staje się coraz wątlejsza i coraz bardziej elastyczna.

Błona dziewicza schemat zależy ściśle od właściwości indywidualnych osoby ją posiadającej. Grubość, elastyczność, kształt i ukrwienie błony dziewiczej jest zróżnicowane osobniczo i zależy od specyficznych uwarunkowań fizjologicznych kobiety.

Położenie błony dziewiczej: Gdzie jest błona dziewicza? Błona dziewicza ile cm od wejścia?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie błona dziewicza ile cm od wejścia jest umiejscowiona? Gdzie jest błona dziewicza? Błona dziewicza położona jest w odległości 1-2 cm od wejścia pochwy w zależności od organizmu. Znajduje się na granicy przedsionka i pochwy właściwej. Jest przyczepiona do ścianek pochwy.

Czy każda błona dziewicza wygląda tak samo? Rodzaje błony dziewiczych

Rodzaje błon dziewiczych zostały wyznaczone na podstawie kształtów, jakie mogą one przyjmować.

Wymienia się następujące rodzaje błon dziewiczych:

  • błonę półksiężycowatą,
  • błonę pierścieniowatą/brzeżną,
  • błonę strzępiastą,
  • błonę z przegrodą,
  • błonę zrośniętą,
  • błonę perforowaną/sitkową.

Charakterystyka poszczególnych rodzai błon dziewiczych:

Błona półksiężycowa, jak sama nazwa wskazuje, jest nieregularnym półokręgiem lub okręgiem. W takim przypadku otwór jest dość duży, a większość tkanki koncertuje się po jednej stronie pochwy.

Błona pierścieniowata czy brzeżna ma kształt nieregularnego pierścienia i zamyka pochwę w niewielkim stopniu. W tych dwóch kształtach błona dziewicza występuje najczęściej i zmiany w niej zachodzące są niezauważalne.

Błona strzępiasta składa się z postrzępionych fragmentów tkanki przyczepionych do ścianki pochwy.

Błonka z przegrodą cechuje się fragmentem tkanki łączącym przeciwległe ścianki pochwy, przecinającym otwór błony dziewiczej.

Błona perforowana, inaczej sitkowa, ma wiele otworów. Dość szczelnie zamyka ona pochwę, ale przy tym umożliwia odpływ płynów menstruacyjnych.

Zrośnięta błona dziewicza nie ma w sobie żadnego otworu. Wymaga drobnego zabiegu, aby umożliwić miesiączkowanie. Występuje ona u kobiet bardzo rzadko.

Po co kobietom błona dziewicza? Błona dziewicza funkcja

Błona dziewicza budowa
Źródło: Pexels.com

Jaka jest błona dziewicza funkcja? To, że w błonie dziewiczej wraz z upływem czasu powiększa się otwór zdaje się przeczyć tezie, że ma ona chronić przed drobnoustrojami i urazami mechanicznymi. Coraz częściej pojawiają się głosy, że błona może być jedynie pozostałością po życiu płodowym i w istocie nie spełnia żadnej funkcji. Może być tez niefunkcyjnym szczątkiem po tkance, która pełniła nieokreśloną role we wcześniejszych stadiach ewolucji. Współcześnie wiec postuluje się, że hymen nie posiada funkcji w organizmach ludzkich.

Błona dziewicza głębokość. Czy boli przebicie błony dziewiczej?

Przerwanie błony, tudzież przebicie błony dziewiczej naukowo określane jest mianem defloracji. Sama nazwa „przerwanie błony” czy „przebicie błony” może być bardzo myląca, gdyż dzięki obecności otworu błona nie zostaje przerwana, może zostać ewentualnie uszkodzona. Może też do takiego procesu w ogóle nie dojść. Osoba, która nigdy nie współżyła, nie musi mieć błony dziewiczej. Błona w nielicznych przypadkach może się nie wykształcić w życiu płodowym, ale może też zostać uszkodzona w wyniku szeregu sytuacji niebędących stosunkiem seksualnym. Może ona ulec defloracji w trakcie masturbacji, nieumiejętnego zakładania tamponu czy nawet uprawiania sportu wymagającego rozstawienia nóg. Błona może też wciąż być obecna nawet po wielokrotnych stosunkach, kiedy przykładowo penetracja nie sięga wystarczająco głęboko. „Przebicie” czy „przerwanie” błony dziewiczej w trakcie „utraty dziewictwa” może tak naprawdę nie nastąpi.

Błona dziewicza głębokość

Jeśli błona jest już niewyczuwalna, nawet w badaniu ginekologicznym, prawdopodobnie podczas inicjacji seksualnej kobieta nie odczuje bólu czy dyskomfortu. I tak jest w przypadku wielu kobiet. Jeśli otwór jest duży, a błonka elastyczna i cienka wprowadzenie penisa jest niewyczuwalne. Dolegliwości bólowe związane są zazwyczaj z grubością, sztywnością i małym otworem błony dziewiczej. Jeśli jest ona gruba czy sztywna, penetracja może okazać się bolesna i utrudniona. Dotyczy to jednak zdecydowanej mniejszości kobiet.

Również kwestia krwawienia jest dyskusyjna. W rzeczywistości krwawienie podczas defloracji błony jest co najwyżej niewielkie, a przypadki intensywnego krwawienia dotyczą mniejszości. Zależy to podobnie, jak w przypadku bólu od rodzaju błony. Błona dziewicza jest zwykle mało ukrwiona, wiec utrata krwi jest mało prawdopodobna.

Uraz błony dziewiczej zazwyczaj zostaje zagojony bez oznak, a wszelkie objawy związane z defloracją ustępują samoistnie. Sama bolesność nie musi też być wynikiem defloracji. Może być, przykładowo, konsekwencją nieumiejętnego postępowania partnerów seksualnych, wybranej pozycji czy stresu związanego z pierwszą penetracją.

Przebicie błony a krwawienie

Mit krwawienia i dolegliwości bólowych ma raczej korzenie kulturowe niż medyczne i miało na celu straszenie dziewcząt przed stosunkiem seksualnym. To, jak postrzegamy deflorację zależy od środowiska, w jakim się wychowujemy. Dobrym przykładem na występowanie tych różnic jest trend wśród kobiet wyznających islam na tzw. zabiegi rekonstrukcji pochwy, mające uchronić je przed ostracyzmem społecznym.

Podsumowując, wokół błony dziewiczej narosło wiele mitów. Sama jej nazwa jest myląca, gdyż tak naprawdę jej defloracja wcale nie musi wiązać się ze stosunkiem seksualnym. Wygląd hymenu zależy od budowy indywidualnego organizmu i zazwyczaj nie wymagają interwencji lekarza. Jeśli jednak coś Cie martwi czy boli, zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem.

Autor:
Anita Chołody – absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Bibliografia:

  • Janina Sokołowska-Pituchowa: Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny. Warszawa 2005, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  • Piotr Brzózka, Błona dziewicza – gdzie jest, jak wygląda, głębokość | Dimedic.eu, 21.03.2019.
  • Sally AndrewsAstrid HegerAbbey BerensonAppearance of the Hymen in Newborns, „Pediatrics”, 87 (4), 1991, s. 458–465, PMID: 2011421.
  • Alan H. DeCherneyLauren NathanCurrent Obstetric & Gynecological Diagnosis & Treatment, McGraw-Hill, 15 października 2002, s. 602, ISBN 978-0-8385-1401-6.
  • Deborah J RogersMargaret StarkThe hymen is not necessarily torn after sexual intercourse, „BMJ: British Medical Journal”, 317 (7155), 1998, s. 414,DOI: 10.1136/bmj.317.7155.41.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.