Loading...
ChorobyDom i rodzinaSport

Ból łydek – czym może być spowodowany i jak skutecznie sobie z nim poradzić?

Osoba uprawiająca sport borykająca się z bólem łydek

Bolące łydki to objaw wielu różnych schorzeń, który może uporczywie dawać się we znaki zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Dlaczego bolące łydki mogą być tak uciążliwe? Jak zniwelować bóle w łydkach? Jakie objawy mogą mieć bóle mięśni łydek? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Bóle łydek – skąd się biorą?

W przypadku osób młodych, ból łydek często nie jest powodem do większego niepokoju, jednak – jak każdy sygnał naszego organizmu – nie powinien być ignorowany. Ból łydek przyjmuje różne postaci: od kłucia w mięśniu, poprzez uczucie obrzmienia, lub wrażenie „rwania”. Może także pojawiać się warunkowo, na przykład ból w łydce przy chodzeniu, lub w pozycji stojącej.

W celu dotarcia do przyczyny takiego stanu rzeczy należy przyjrzeć się kilku zagadnieniom:

 • objawom towarzyszącym bólowi łydek,
 • przyczyny bólu,
 • możliwościom leczenia.

Warto zaznaczyć, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy przede wszystkim kontaktować się z lekarzem, który jest odpowiednio wykwalifikowaną osobą do stawiania trafnej diagnozy i opracowywania leczenia. 

Ból łydek: objawy współistniejące

Często występujące razem z bólem mięśni łydek inne dolegliwości, zawsze pomogą rzucić więcej światła na genezę schorzenia.

Współistniejące objawy bólu łydek:

 • bóle innych partii mięśni – bóle te również mogą występować cały czas lub na przykład tylko podczas używania danych mięśni,
 • osłabienie,
 • katar, kaszel, bóle głowy,
 • poszerzenia żył powierzchownych tzw. „żylaki”,
 • obrzęki,
 • ból występuje tylko w jednej łydce,
 • skurcze mięśni, 
 • kołatanie serca, jego ból lub zaburzenia rytmu,
 • zaburzenia oddawania moczu.

Istotne przy bólu łydek może być również dawne wystąpienie urazów nóg, takich jak złamania.

Ból łydek – przyczyny

Przyczyny bólu w łydkach mogą być stosunkowo prozaiczne, lub też bardziej skomplikowane.

Ból łydki przyczyny: Zakwasy

Zwłaszcza u sportowców, osób trenujących lub też rozpoczynających swoją przygodę z intensywnym wysiłkiem fizycznym, ból łydki z tyłu może być kwestią tzw. „zakwasów”. Dawniej stan ten uważany był za spowodowany nagromadzeniem się w mięśniach kwasu mlekowego, obecnie jednak wiadomo, że najprawdopodobniej za owe bóle odpowiedzialne są mikrouszkodzenia mięśni powstające w trakcie ich przeciążenia. Jeśli brak podstaw do wyciągania innych wniosków, a osoba skarżąca się na ból w łydce wykonywała ciężką pracę fizyczną (także w postaci treningu), to jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna bólu łydek.

Ból łydki przyczyny: Niedobory elektrolitowe

Jeśli w naszym organizmie zacznie brakować pewnych pierwiastków, również może objawić się to bolącymi łydkami. Mowa przede wszystkim o niedoborze potasu lub magnezu. Jony potasu są elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych, będąc obok jonów sodowych odpowiedzialne za mechanizm polaryzacji i depolaryzacji neuronów. Magnez z kolei jest konieczny do aktywacji ATP (substancji będącej podstawowym nośnikiem energii w organizmie – także w mięśniach) oraz niektórych enzymów mających znaczenie w szlaku metabolicznym.

Ból łydki przyczyny: Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

Schorzenie raczej przydarzające się osobom po sześćdziesiątce, spowodowane nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu krzepnięcia, zastawek w żyłach, lub spadkiem elastyczności ich ścian bądź obniżeniem ciśnienia w krwioobiegu. Krew zalega w naczyniach co powoduje powstawanie skrzepów, stanu nazwanego jako zakrzepica żył głębokich. Może dojść do sytuacji w której powstający skrzep utrudnia przepływ krwi przez naczynie lub całkowicie je czopuje. Takie zjawisko spowoduje ból, którego umiejscowienie zależy od lokalizacji zaczopowanego naczynia i który jak najbardziej może objawić się jako ból łydki. Podobnie stanie się w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej.

Należy wspomnieć tutaj o chromaniu przestankowym – w wyniku zwężeń żył lub tętnic obwodowych następuje niedokrwienie kończyn dolnych, co spowoduje na przykład bolące łydki przy chodzeniu. Charakterystyczne będą także objawy takie jak owrzodzenia w obrębie nóg, widoczne krwiaki, niebieskosine, poszerzone żyły. Powstawanie tego typu zakrzepów w obrębie układu krwionośnego jest niebezpieczne, potencjalnie może prowadzić do zawału lub udaru mózgu, stąd nie należy lekceważyć nietypowego bólu łydki.

Ból łydki przyczyny: Zakażenia wirusowe

W przebiegu chorób spowodowanych zakażeniem wirusami, np. grypy, częstym objawem mogą być bóle mięśniowe, także łydek. W tym przypadku będą one związane z zapaleniem mięśni łydek. Powstanie stanu zapalnego będzie skutkiem reakcji na obecność wirusów w organizmie. Przy zakażeniu wirusowym powinny wystąpić także inne objawy, takie jak gorączka, katar, kaszel, przemęczenie i osłabienie.

Jak radzić sobie z bolącymi łydkami?

Ból łydek i pomocna fizjoterapia
Źródło: Freepik.com

Jeśli można wykluczyć zakwasy, a ból jest uporczywy i silny oraz nie ustępuje, właściwą decyzją będzie skonsultowanie się z lekarzem. Po zebraniu wywiadu zleci on zapewne wykonanie badania USG oraz dodatkowych czynności, na przykład ultrasonograficzny test uciskowy lub wykonanie oznaczenia dimeru D. W zależności od postawionej diagnozy zostanie podjęte leczenie – w przypadku problemów z układem krwionośnym będą to najprawdopodobniej antykoagulanty, leki modulujące ciśnienie, a także preparaty wpływające na elastyczność naczyń krwionośnych.
W przypadku gdy bóle łydek związane są z niedoborami elektrolitów konieczne będzie wprowadzenie odpowiedniej diety, wzbogaconej o brakujący pierwiastek, natomiast jeśli ich powodem jest grypa, lekarz z pewnością przepisze odpowiedni lek przeciwwirusowy.

Autor artykułu:
Tymoteusz Dziedzic –  studiuje farmację, na IV roku.

Źródła:

 • Patofizjologia człowieka w zarysie  J. Guzek, Warszawa, Wydawnictwo PZWL, 2015,
 • Choroby wewnętrzne: kompendium medycyny praktycznej. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2009.
 • Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I. A. Szczeklik (red.), J. Alkiewicz, Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005,
 •  Romani, Andrea, M.P. (2013). „Chapter 3. Magnesium in Health and Disease”. In Astrid Sigel; Helmut Sigel; Roland K. O. Sigel (eds.). Interrelations between Essential Metal Ions and Human Diseases. Metal Ions in Life Sciences. 13. Springer. pp. 49–79. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.