Loading...
ChorobyDom i rodzinaSport

Ból łydek – czym może być spowodowany i jak skutecznie sobie z nim poradzić?

Osoba uprawiająca sport borykająca się z bólem łydek

Bolące łydki to objaw wielu różnych schorzeń, który może uporczywie dawać się we znaki zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Dlaczego bolące łydki mogą być tak uciążliwe? Jak zniwelować bóle w łydkach? Jakie objawy mogą mieć bóle mięśni łydek? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Bóle łydek – skąd się biorą?

W przypadku osób młodych, ból łydek często nie jest powodem do większego niepokoju, jednak – jak każdy sygnał naszego organizmu – nie powinien być ignorowany. Ból łydek przyjmuje różne postaci: od kłucia w mięśniu, poprzez uczucie obrzmienia, lub wrażenie „rwania”. Może także pojawiać się warunkowo, na przykład ból w łydce przy chodzeniu, lub w pozycji stojącej.

W celu dotarcia do przyczyny takiego stanu rzeczy należy przyjrzeć się kilku zagadnieniom:

 • objawom towarzyszącym bólowi łydek,
 • przyczyny bólu,
 • możliwościom leczenia.

Warto zaznaczyć, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy przede wszystkim kontaktować się z lekarzem, który jest odpowiednio wykwalifikowaną osobą do stawiania trafnej diagnozy i opracowywania leczenia. 

Ból łydek: objawy współistniejące

Często występujące razem z bólem mięśni łydek inne dolegliwości, zawsze pomogą rzucić więcej światła na genezę schorzenia.

Współistniejące objawy bólu łydek:

 • bóle innych partii mięśni – bóle te również mogą występować cały czas lub na przykład tylko podczas używania danych mięśni,
 • osłabienie,
 • katar, kaszel, bóle głowy,
 • poszerzenia żył powierzchownych tzw. „żylaki”,
 • obrzęki,
 • ból występuje tylko w jednej łydce,
 • skurcze mięśni, 
 • kołatanie serca, jego ból lub zaburzenia rytmu,
 • zaburzenia oddawania moczu.

Istotne przy bólu łydek może być również dawne wystąpienie urazów nóg, takich jak złamania.

Ból łydek – przyczyny

Przyczyny bólu w łydkach mogą być stosunkowo prozaiczne, lub też bardziej skomplikowane.

Ból łydki przyczyny: Zakwasy

Zwłaszcza u sportowców, osób trenujących lub też rozpoczynających swoją przygodę z intensywnym wysiłkiem fizycznym, ból łydki z tyłu może być kwestią tzw. „zakwasów”. Dawniej stan ten uważany był za spowodowany nagromadzeniem się w mięśniach kwasu mlekowego, obecnie jednak wiadomo, że najprawdopodobniej za owe bóle odpowiedzialne są mikrouszkodzenia mięśni powstające w trakcie ich przeciążenia. Jeśli brak podstaw do wyciągania innych wniosków, a osoba skarżąca się na ból w łydce wykonywała ciężką pracę fizyczną (także w postaci treningu), to jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna bólu łydek.

Ból łydki przyczyny: Niedobory elektrolitowe

Jeśli w naszym organizmie zacznie brakować pewnych pierwiastków, również może objawić się to bolącymi łydkami. Mowa przede wszystkim o niedoborze potasu lub magnezu. Jony potasu są elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych, będąc obok jonów sodowych odpowiedzialne za mechanizm polaryzacji i depolaryzacji neuronów. Magnez z kolei jest konieczny do aktywacji ATP (substancji będącej podstawowym nośnikiem energii w organizmie – także w mięśniach) oraz niektórych enzymów mających znaczenie w szlaku metabolicznym.

Ból łydki przyczyny: Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

Schorzenie raczej przydarzające się osobom po sześćdziesiątce, spowodowane nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu krzepnięcia, zastawek w żyłach, lub spadkiem elastyczności ich ścian bądź obniżeniem ciśnienia w krwioobiegu. Krew zalega w naczyniach co powoduje powstawanie skrzepów, stanu nazwanego jako zakrzepica żył głębokich. Może dojść do sytuacji w której powstający skrzep utrudnia przepływ krwi przez naczynie lub całkowicie je czopuje. Takie zjawisko spowoduje ból, którego umiejscowienie zależy od lokalizacji zaczopowanego naczynia i który jak najbardziej może objawić się jako ból łydki. Podobnie stanie się w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej.

Należy wspomnieć tutaj o chromaniu przestankowym – w wyniku zwężeń żył lub tętnic obwodowych następuje niedokrwienie kończyn dolnych, co spowoduje na przykład bolące łydki przy chodzeniu. Charakterystyczne będą także objawy takie jak owrzodzenia w obrębie nóg, widoczne krwiaki, niebieskosine, poszerzone żyły. Powstawanie tego typu zakrzepów w obrębie układu krwionośnego jest niebezpieczne, potencjalnie może prowadzić do zawału lub udaru mózgu, stąd nie należy lekceważyć nietypowego bólu łydki.

Ból łydki przyczyny: Zakażenia wirusowe

W przebiegu chorób spowodowanych zakażeniem wirusami, np. grypy, częstym objawem mogą być bóle mięśniowe, także łydek. W tym przypadku będą one związane z zapaleniem mięśni łydek. Powstanie stanu zapalnego będzie skutkiem reakcji na obecność wirusów w organizmie. Przy zakażeniu wirusowym powinny wystąpić także inne objawy, takie jak gorączka, katar, kaszel, przemęczenie i osłabienie.

Jak radzić sobie z bolącymi łydkami?

Ból łydek i pomocna fizjoterapia
Źródło: Freepik.com

Jeśli można wykluczyć zakwasy, a ból jest uporczywy i silny oraz nie ustępuje, właściwą decyzją będzie skonsultowanie się z lekarzem. Po zebraniu wywiadu zleci on zapewne wykonanie badania USG oraz dodatkowych czynności, na przykład ultrasonograficzny test uciskowy lub wykonanie oznaczenia dimeru D. W zależności od postawionej diagnozy zostanie podjęte leczenie – w przypadku problemów z układem krwionośnym będą to najprawdopodobniej antykoagulanty, leki modulujące ciśnienie, a także preparaty wpływające na elastyczność naczyń krwionośnych.
W przypadku gdy bóle łydek związane są z niedoborami elektrolitów konieczne będzie wprowadzenie odpowiedniej diety, wzbogaconej o brakujący pierwiastek, natomiast jeśli ich powodem jest grypa, lekarz z pewnością przepisze odpowiedni lek przeciwwirusowy.

Autor artykułu:
Tymoteusz Dziedzic –  studiuje farmację, na IV roku.

Źródła:

 • Patofizjologia człowieka w zarysie  J. Guzek, Warszawa, Wydawnictwo PZWL, 2015,
 • Choroby wewnętrzne: kompendium medycyny praktycznej. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2009.
 • Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I. A. Szczeklik (red.), J. Alkiewicz, Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005,
 •  Romani, Andrea, M.P. (2013). „Chapter 3. Magnesium in Health and Disease”. In Astrid Sigel; Helmut Sigel; Roland K. O. Sigel (eds.). Interrelations between Essential Metal Ions and Human Diseases. Metal Ions in Life Sciences. 13. Springer. pp. 49–79. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.