Loading...
ChorobyZdrowie

Ból nogi podczas chodzenia i w spoczynku – przyczyny i sposoby na walkę z problemem

Ból nóg w spoczynku

Chodzenie jest jedną z najbardziej zaawansowanych czynności dnia codziennego, które każdy z nas wykonuje. W aktywność tą zaangażowany jest cały układ ruchu człowieka – od kości i więzadeł, aż do mięśni i ścięgien. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy ból nogi uniemożliwia zwykłą wizytę w sklepie lub krótki spacer. Przyczyn dolegliwości kończyn można upatrywać w nieprawidłowym balansie mięśniowym, chorobach naczyniowych i zwykłych urazach.

O czym świadczy ból nóg w spoczynku? Jak sobie radzić z poszczególnymi schorzeniami? Gdzie szukać pomocy? Oto najczęstsze przyczyny bólu kończyn dolnych, które warto znać!

Choroba zwyrodnieniowa stawów kończyn

Choroba zwyrodnieniowa stawów to najpowszechniejsza dolegliwość kończyn dolnych. Do jej przyczyn zalicza się między innymi czynniki genetyczne, rodzaj wykonywanej pracy, aktywność fizyczną oraz nadwagę.

W wyniku choroby dochodzi do zużycia chrząstki stawowej, pojawienia się stanu zapalnego oraz stopniowego tarcia mechanicznego struktur kostnych. Z tego powodu niezwykle ważną rolę odgrywa prawidłowy stosunek masy ciała do wzrostu chorego. Liczy się też siła mięśniowa struktur otaczających dany staw oraz zapobieganie zmianom przeciążeniowym, wynikającym z długotrwałych i powtarzalnych czynności.

Co może oznaczać ból nogi?

Ból nogi jest najważniejszym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów. Pojawia się on najczęściej w trakcie chodzenia, kiedy to siły działające na staw mają największą wartość. Mechaniczny charakter dolegliwości skutkuje największym ich nasileniem podczas rozpoczynania aktywności fizycznej. Ból nogi w przebiegu zmian zwyrodnieniowych zlokalizowany jest głęboko w stawie kolanowym i biodrowym. Ma on najczęściej punktową lokalizację.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej opiera się na wyeliminowaniu szkodliwych czynników środowiskowych, redukcji masy ciała i wzmacnianiu mięśni kończyn dolnych. Ból nogi może być łagodzony przy zastosowaniu leków przeciwzapalnych. Warto jednak pamiętać o tym, że choroba zwyrodnieniowa ma najczęściej charakter rozsiany. Pojawienie się zmian degeneracyjnych w obrębie jednego stawu wskazuje na fakt, że ogniska stanu zapalnego mogą pojawić się wkrótce również w innych częściach ciała. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej rzadko obserwuje się ból spoczynkowy, jednak obecny może być za to objaw sztywności porannej. 

Rwa kulszowa

Innym rodzajem schorzenia, w rezultacie którego pojawiają się dolegliwości w trakcie chodzenia i ból nóg w spoczynku, jest rwa kulszowa. Schorzenie to ma charakter neurologiczny Jego bezpośrednia przyczyna zlokalizowana jest najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Zamiany zwyrodnieniowe, dyskopatie oraz kręgozmyki mogą skutkować pojawieniem się mechanicznego ucisku na jeden z korzeni nerwowych. W efekcie tego dochodzi do pojawienia się dolegliwości bólowych, których nasilenie jest tak samo intensywne przy ruchu, jak i podczas odpoczynku. Nieprzyjemne doznania promieniują w stronę stopy. Związane jest to z unerwieniem tej okolicy ciała właśnie przez korzenie nerwowe wychodzące z kręgosłupa w dolnej części pleców.

Ból nogi w przebiegu rwy kulszowej jest najczęściej rozlany i towarzyszy mu również uczucie mrowienia i drętwienia. Większość z dolegliwości kończyn dolnych zmniejsza się podczas odpoczynku – inaczej jest jednak w problemie nerwowym. Ból nogi podczas rwy kulszowej nie jest zależny od rodzaju aktywności, lecz od aktualnego nasilenia ucisku struktur korzeniowych.

W stanie przewlekłym pojawia się rozległy stan zapalny, który skutkuje parestezjami pośladka i biodra bez wyraźnej przyczyny. Najlepszym sposobem radzenia sobie z bólami kulszowymi jest znalezienie odpowiedniej pozycji ustawienia kręgosłupa, w której dochodzi do złagodzenia bólu. W zależności od lokalizacji problemu może to być pozycja embrionalna z maksymalnym zgięciem kolan i biodra lub pogłębienie wyprostu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból nogi wówczas najczęściej znika – wskazuje to na konieczność głębszej diagnostyki i specjalistycznej porady, dzięki której możliwe będzie prewencja występowania podobnych incydentów w najbliższej przyszłości.

Naderwanie mięśnia lub ścięgna

Przyczyną bólu nogi, który pojawia się podczas chodzenia i przy odpoczynku, jest naderwanie tkanek miękkich. W obrębie kończyny dolnej znajduje się wiele mięśni, ścięgien oraz więzadeł. Uszkodzenie każdej z tych struktur może spowodować pojawienie się bólu nogi w spoczynku i przy ruchu.

Najczęściej przyczyną jest naderwanie jednej z części mięśnia czworogłowego, trójgłowego łydki lub naciągnięcie więzadła krzyżowego przedniego w kolanie. Jeśli dojdzie do jednej z wyżej wymienionych sytuacji to ból nogi nie będzie jedynym przykrym objawem. Wówczas może pojawić się również znaczny obrzęk, ocieplenie danej okolicy ciała i gorączka. Do naderwań i naciągnięć ścięgien, mięśni oraz więzadeł dochodzi nie tylko podczas upadku lub innego urazu.

Częstym problemem są zmiany przeciążeniowe. Stopniowe nakładanie się obciążeń skutkuje poważnym uszkodzeniem danej struktury. Ból nogi o charakterze kłującym, zmniejszający się przy całkowitym odciążeniu, wskazuje na lekkie naciągnięcie jednego z mięśni. Jeśli dolegliwości nie zmniejszają się w trakcie odpoczynku, a pod skórą pojawi się fioletowy wysięk, to wówczas możemy podejrzewać całkowite zerwanie danej struktury. Leczenie naderwań lub naciągnięć nie zawsze wymaga wizyty u specjalisty. Warto zastosować leki przeciwbólowe, dzięki którym nasilenie przykrych dolegliwości się zmniejszy. Stosowanie maści rozgrzewających oraz delikatnego masażu również przyniesie sporą ulgę.

Urazy

Ból nogi jest bardzo często ściśle związany z chorobą zwyrodnieniową lub rwą kulszową. Zdecydowanie najczęstsza przyczyna dolegliwości tej okolicy ciała ma jednak związek z przebytymi urazami. Każda z czynności dnia codziennego niesie ze sobą ryzyko upadku lub stłuczenia, zwłaszcza w przypadku bioder lub kolan.

Do najczęstszych przyczyn bólu nogi zalicza się skręcenia stawu skokowego, stłuczenia kaletki stawowej oraz zwichnięcia rzepki. Dolegliwości te są związane z silnym bólem kończyny dolnej. Stany urazowe charakteryzują się początkowo lokalizacją miejscową, jednak już w kilka godzin po upadku lub stłuczeniu przechodzą w zmiany ogólne. Stan zapalny pojawiający się w okolicy urazowej jest naturalną reakcją obronną organizmu. W zależności od intensywności takiego urazu, niektóre z kontuzji kończyn dolnych nie wymagają hospitalizacji, natomiast z innymi jest związana konieczność konsultacji z lekarzem ortopedą. Warto zwrócić uwagę na charakter dolegliwości. Sygnałem alarmowym jest duże nasilenie bólu, który nie reaguje na stosowanie leków przeciwbólowych i zmianę pozycji ciała.

Żylaki nóg

Ból nogi związany z żylakami jest najczęściej utożsamiany z dolegliwościami osób w podeszłym wieku. Okazuje się jednak, że na niewydolność żył kończyn dolnych mogą cierpieć również młodsze osoby. Dolegliwości kończyn dolnych, w przebiegu żylaków, mogą przybrać różny charakter – od ostrego kłującego bólu odczuwalnego w trakcie chodzenia, aż do swędzenia i skurczów w nocy.

Niewydolność krążeniowa żył kończyn ma charakter naczyniowy. Wymaga konsultacji z flebologiem. Warto pamiętać o tym, że ból nogi pochodzenia naczyniowego będzie narastał przy zastosowaniu ciepłych kąpieli lub okładów. Należy również powstrzymać się od intensywnych aktywności fizycznych, zwłaszcza tych sportów, które najmocniej obciążają żyły kończyn dolnych.

Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie bólu nóg w przebiegu żylaków jest kompresjoterapia, umiarkowana aktywność fizyczna, noszenie wygodnego obuwia oraz redukcja masy ciała i odpowiednia dieta.

Ból nogi w ruchu i spoczynku – czy jest się czego bać?

ból nóg w spoczynku
Źródło: Pexels.com

Ból nogi jest stanem alarmującym dla każdego człowieka. Przykre dolegliwości nie tylko ograniczają wykonywanie codziennych aktywności, ale też mogą świadczyć o obecności poważniejszego problemu. Ból jest naturalnym sygnałem alarmowym. Jego lokalizacja wskazuje na trwający proces zapalny lub przewlekły problem, tak jak w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. Przed podjęciem konkretnych działań z zakresu diagnostyki, warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj bólu występuje aktualnie. Ten fakt jest obok dokładnej lokalizacji dolegliwości najważniejszą wskazówką, która pozwoli rozpoznać prawdziwe źródło problemu. W większości przypadków ból nogi nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia chorego. Objaw ten jest charakterystyczny dla wielu różnych schorzeń, wśród których możemy znaleźć choroby dotykające różnych układów ciała człowieka.

Mięśnie, stawy, żyły, nerwy – każda z tych struktur może być źródłem bólu nogi. Istotne znaczenie ma również okoliczność pojawienia się dolegliwości oraz ich nasilenie. Warto rozsądnie podchodzić do wszelkich nieprzyjemnych doznań, które pojawiają się w ciele. Niektóre z nich nie wymagają głębszej diagnostyki, natomiast pozostałe należy dokładniej zbadać, aby było możliwe postawienie trafnej diagnozy i zastosowanie odpowiedniego sposobu leczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.