Loading...
ChorobyUroda

Ból ósemki – co robić, kiedy się pojawia

Mężczyznę boli ząb

Tradycyjnie przyjmuje się, że osoby dorosłe mają w jamie ustnej 32 zęby: kły, siekacze, przedtrzonowce i zęby trzonowe. Nie jest to jednak sytuacja niezmienna, ponieważ cztery z nich, nazywane zębami mądrości, mogą, ale nie muszą się pojawić. Wyrzynanie ósemek ma miejsce z reguły pomiędzy 17, a 25 rokiem życia. Pojawiają się one jako ostatnie zęby, a wydarzeniu temu często towarzyszy ból. Może on mieć różne przyczyny, dlatego tak ważne jest, by je poznać. Głównym jest oczywiście proces wyrzynania się zęba i przebijania dziąsła, jednak czasami to nie jedyne powody. W jaki sposób poradzić sobie z bólem ósemki? Jakie dodatkowe objawy mu towarzyszą? Oto najważniejsze informacje.

Przyczyny bólu ósemki

Przyczyn bólu związanego z zębem mądrości może być naprawdę wiele. Niezwykle częstą jest nieprawidłowe wyrzynanie się zęba, nazywane zatrzymaniem. Tzw. zatrzymana ósemka nie ma możliwości dalszego przebijania dziąsła, wskutek czego pozostaje pod jego powierzchnią. Najczęstszym powodem takiej sytuacji, jest brak miejsca dla kolejnego zęba w jamie ustnej. Co więcej, jeśli dochodzi już do pojawienia się choć jednego zęba mądrości, niebawem dołączają do niego kolejne, a więc miejsca w jamie ustnej potrzeba znacznie więcej. Zatrzymaniu zęba z reguły towarzyszą także inne dolegliwości, a wśród nich zapalenie kieszeni dziąsłowej, do którego dochodzi, kiedy ząb jest już częściowo wyrżnięty. Szukając przyczyn długotrwałego bólu warto pamiętać, że wyrzynanie zęba mądrości może trwać, z przerwami, nawet kilka lat.

Inną przyczyną bólu ósemki może być również próchnica. Tak jak każdy inny ząb, również ten może zostać zaatakowany przez bakterie na skutek niewłaściwej lub niewystarczającej higieny. Długo nieleczona próchnica prowadzi z czasem do zapalenia miazgi, które może mieć szczególnie niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia pacjentów. Ponieważ ósemki wyrzynają się jako ostatnie w łuku zębowym dostęp do nich szczególnie utrudniony. Właśnie dlatego, aby utrzymać je w zdrowiu, warto poza tradycyjną szczoteczką i pastą, stosować również nitkę dentystyczną oraz specjalny płyn do płukania jamy ustnej.

Zdarza się, że pojawienie się nowego zęba i niewystarczająca ilość miejsca w jamie ustnej powoduje również wystąpienie wady zgryzu. Nowy ząb uciska na sąsiadujące i zmienia ich położenie. W ten sposób, ból dziąsła przy ósemce jest dodatkowo wzmacniany bólem twarzy i całej szczęki.

Sposoby uśmierzania bólu

Szukając sposobów na zmniejszenie bólu, warto skorzystać ze sprawdzonych, a co najważniejsze bezpiecznych metod. Jedną z domowych metod, jakie można zastosować, jest wykonywanie płukanki z szałwii lub rumianku. Dobrym rozwiązaniem może się też okazać zabezpieczanie okolic ósemki olejkiem goździkowym, który posiada silne właściwości odkażające i znieczulające. Na sklepowych półkach znaleźć można również środki do płukania ust z dodatkiem chlorheksydyny, która jest typowym antyseptykiem. Jej zastosowanie może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie obrzęku i stanu zapalnego dziąseł. W aptekach dostępne są również środki przeciwbólowe i przeciwzapalne np. ibuprofen, które pomogą uśmierzyć ból głowy czy zęba przynajmniej na jakiś czas. Jeśli mimo wielu prób, ból zęba staje się nie do zniesienia lub nie słabnie, należy jak najszybciej umówić się do stomatologa. W przypadku wystąpienia próchnicy lekarz może oczyścić i opracować ząb lub zalecić leczenie kanałowe. W niektórych przypadkach stomatolog może również zalecić usunięcie zęba. O tym, kiedy warto się na to zdecydować, opowiemy poniżej.

Kiedy dokonać ekstrakcji ósemek?

To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu pacjentów. Jeśli mimo podjętego leczenia ból zęba nie ustaje, stan zapalny jest wyjątkowo zaawansowany, na skutek czego żaden lek przeciwbólowy nie działa, albo pozostawienie zęba mądrości w jamie ustnej grozi wystąpieniem wad zgryzu, stomatolog może zalecić usunięcie ósemek. Podobne rozwiązanie jest stosowane również wtedy, gdy istnieje ryzyko przeniesienia się próchnicy z trzonowca na pozostałą część szczęki. Podczas wizyty w gabinecie, zostaje w takiej sytuacji przeprowadzony specjalistyczny zabieg, polegający na wyrwaniu jednego lub kilku zębów. Pod czujnym okiem dentysty, pacjent jest wówczas znieczulany miejscowo, a następnie lekarz stopniowo usuwa ząb mądrości. Może się również okazać, że zabieg ekstrakcji zostanie przeprowadzony z użyciem narkozy. Ma to miejsce głównie w sytuacjach, gdy stomatolog decyduje się usunąć więcej niż jeden ząb na raz. Kompleksowe i sprawdzone rozwiązania przynoszące ulgę w długotrwałym bólu ósemki ma w swojej ofercie klinika Warsaw Dental Center.

Podsumowanie

Ból zęba mądrości może być związany z jego wyrzynaniem się i wówczas jego natężenie nie wymaga zwykle pomocy lekarskiej czy stosowania środków przeciwbólowych. Jeśli jednak pacjenci zaczynają odczuwać bolesność, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie, to znak, że należy umówić się na konsultację do gabinetu dentystycznego. W takim przypadku istnieje uzasadniona obawa, że proces wyrzynania ósemki przebiega nieprawidłowo lub towarzyszą mu jakieś komplikacje.

Specjaliści zdecydowanie odradzają stosowanie wówczas domowych, niesprawdzonych metod, ponieważ ich wykorzystanie może jedynie pogorszyć stan zdrowia pacjenta.

Fachowa konsultacja i kilkanaście minut spędzonych na fotelu dentystycznym wystarczą, aby lekarz mógł postawić trafną diagnozę i wdrożyć właściwe leczenie. Czasami polega ono na przepisaniu antybiotyku, inny razem konieczne staje się usunięcie nieprawidłowo rosnącego zęba. Każde z tych rozwiązań to szansa na zdrowy i piękny uśmiech, a także na wykonywanie codziennych czynności bez bólu i dyskomfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.