Loading...
Kręgosłup

Ból pleców a gra w piłkę nożną

Pytanie:

Mój 13-letni syn wyczynowo uprawiał piłkę nożną. Od dwóch lat ma bóle w okolicy lędżwiowej. Ostatnio został poddany badaniu TK. którego wynik był następujący:
Widoczne są objawy szczeliny łuku kręgu L5, obustronnie objaw „pseudoartrozy” – scan 15.
Przesunięcie ku przodowi trzonu kręgu L4 o ok. 0,5 cm – I stopień. Ucisków na worek oponowy ani przewężeń kanału kręgosłupowego nie stwierdzono. Wniosek: Spondylolisthesis L5/S1.
Mam pytanie: czy jest to uleczalne? Jeśli tak, to jak? Czy po zaprzestaniu ćwiczeń może to ulec samoistnej korekcji? Wreszcie – czy ta przypadłość na zawsze uniemożliwi mu grę w piłkę?

Odpowiedź:

Przerwanie węziny łuku kręgowego prowadzi do upośledzenia stabilności kręgosłupa i ześlizgu trzonu kręgowego położonego powyżej z trzonu niższego. Deformacja ta może postępować, prowadzić do narastania bólów i zaburzeń neurologicznych. Istotne znaczenie co do przewidzenia dalszego przebiegu choroby ma ocena wykonanych tak zwanych czynnościowych radiogramów lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. Do korekcji operacyjnej kwalifikują się osoby z  z szybko postępującym zniekształceniem oraz zaawansowanymi formami kręgozmyku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.