Loading...
Ciąża i poródKręgosłupZdrowie

Ból pleców po porodzie – jak się go pozbyć

Kobieta w ciąży, której towarzyszy ból pleców

Ból pleców po porodzie i w trakcie ciąży zdarza się niezwykle często. Niestety jest on dość uciążliwy dla młodej mamy, która teraz musi zajmować się nie tylko sobą, ale także maleństwem. Opieka nad nowo narodzonym dzieckiem jest bardzo wymagająca. Ból kręgosłupa może być na tyle niekomfortowy, że ją uniemożliwi. Jak pozbyć się bólu pleców po porodzie? Jakie badania i ćwiczenia wykonać? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Dlaczego plecy po porodzie bolą?

Kobieta w ciąży często zmaga się z bólem kręgosłupa. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ przez 9 miesięcy nosi pod sercem dodatkowy ciężar. Sam poród również jest wyczerpujący dla organizmu. Po przyjściu dziecka na świat kręgosłup musi ponownie się dopasować do zmian, które nie są dla niego łatwe. W trakcie ciąży zmienia się bowiem środek ciężkości ciała i rozluźnienia wiązadeł miednicy. Po to, by dziecko z większą łatwością mogło przejść przez kanał rodny. Po porodzie organizm więc musi powrócić do poprzedniej formy. Jednak na regenerację potrzeba czasu.

Ból kręgosłupa nie zniknie, jeśli matka zaraz po opuszczeniu szpitala rzuca się w wir obowiązków domowych. Wiadomo, że zadbanie i wychowanie dzieci jest wymagające, ale nie można zapominać również o sobie. Należy unikać noszenia ciężkich przedmiotów i nadmiernego wysiłku. Niewskazane jest też wykonywanie intensywnych ćwiczeń po porodzie. Aktywność fizyczna powinna być umiarkowana i dopasowana do stanu kobiety.

Ból kręgosłupa lędźwiowego, bo głównie o ten odcinek chodzi, w dużej mierze może być związany także ze zwiększoną masą ciała. Kobiecie w ciąży nie tylko rośnie brzuch, ale również piersi. Nabiera też kilku kilogramów. Dla kręgosłupa jest to nadmierne i dość niespodziewane obciążenie. Niestety na ten problem narażone są te mamy, które przed porodem nie wykazywały żadnej aktywności fizycznej. Miały nadwagę lub w ciąży przytyły zbyt dużo.

Kolejną przyczyną bólu kręgosłupa lędźwiowego może być zła pozycja podczas karmienia. Wiele matek zwłaszcza przy pierwszym dziecku spina się i nie porusza w trakcie karmienia. Niestety jest to szkodliwe. Zarówno dla samej matki, jak i dziecka. Przy podawaniu piersi wskazane jest zmieniać pozycję i robić to na siedząco w wygodnym fotelu lub na kanapie.

Ból pleców może pojawić się także po cesarskim cięciu. Będzie wówczas ściśle związany z przeprowadzonym zabiegiem. Jest to objaw niepożądany występujący na skutek znieczulenia zewnątrzoponowego. Ból po cesarce minie samoistnie po kilku dniach.

Kobieta w ciąży
Źródło: Pixabay

Ćwiczenia przed porodem, czyli jak się przygotować na dziecko

Ból kręgosłupa lędźwiowego po porodzie może się pojawić. Na pewno będzie mniejszy, jeśli przyszła mama zadba o swoją kondycję już w ciąży. Bardzo istotna jest aktywność fizyczna. Oczywiście nie chodzi o to, aby kobieta wystartowała w maratonie. Jest wiele zajęć sportowych, które może bezpiecznie wykonywać. Są przecież specjalnie przygotowane zestawy ćwiczeń dla matek w ciąży. Niemniej atrakcyjny będzie pilates, joga, czy ćwiczenia w domu. Odciążeniem kręgosłupa w ciąży i zbawieniem dla przyszłej mamy mogą być zajęcia na basenie. Pływanie lub aerobik wodny to nie tylko ćwiczenia, ale też doskonała zabawa.

Kolejnym ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego obuwia. Panie, które w czasie ciąży noszą niewygodne buty znacznie częściej skarżą się na ból kręgosłupa lędźwiowego. Na te kilka miesięcy lepiej zrezygnować z noszenia wysokich obcasów i w tym czasie nosić wygodne, płaskie i stabilne obuwie.

Tak samo ważne jest dobranie stanika. Musi on dobrze podtrzymywać piersi. Dzięki niemu będzie można uniknąć przeciążenia i bólu kręgosłupa w ciąży.

Ćwiczenia i nawyki po porodzie – jak działać, aby kręgosłup się nie przeciążał

Wychowanie małych dzieci wiąże się przede wszystkim ze stałą opieką. Każda mama nie tylko musi liczyć się z nieprzespanymi nocami, ale też tym, że dziecko będzie wymagało jej całkowitej uwagi. Maluchy często płaczą i trzeba je nosić na rękach. Do uspokojenia jest to oczywiście konieczne. Jednak w niektórych sytuacjach mama może sobie pomóc, by zmniejszyć ból kręgosłupa lędźwiowego.

  • Przewijanie to czynność, którą należy wykonywać co najmniej kilka razy dziennie. Dlatego dobrze jest się zaopatrzyć w przewijak. Niestety wiele mam przewija pieluszki w łóżeczku, na łóżku, czy kanapie w pochylonej pozycji. Nic więc dziwnego, że pojawia się ból pleców.
  • Podobnie jest z kąpielą. Mama musi się nachylać do wanienki i tym samym naraża się na nasilenie bólu. Niezaprzeczalnie przyda się stelaż do wanienki.
  • Mniej dźwigania. Już samo noszenie dziecka na rękach jest sporym obciążeniem dla kręgosłupa. Dodatkowe wnoszenie zakupów, czy wciąganie wózka na wyższe piętra nie jest więc dobrym pomysłem. Warto zapomnieć o dumie i chęci pokazania swojej siły i poprosić o pomoc partnera, sąsiada, czy koleżanki.
  • Ćwiczenia po porodzie. Po przyjściu dziecka na świat można bardzo szybko rozpocząć aktywność fizyczną. Chyba że nie pozwala na to stan zdrowia mamy. Jeśli dokucza jej ból kręgosłupa lędźwiowego, to może wykonywać kilka prostych ćwiczeń dziennie. Umożliwią jej rozluźnienie mięśni i złagodzenie bólu.
  • Więcej odpoczynku. Wychowywanie dzieci nie jest prostym zadaniem i ciężko znaleźć chwilę dla siebie. Jednak warto spróbować wygospodarować odrobinę czasu na odpoczynek, kąpiel, czy przeczytanie rozdziału książki. Dobrze jest też tak opiekować się dzieckiem, aby nie było konieczności noszenia go ciągle na rękach. Można je przecież położyć na kanapie, czy włożyć do kołyski nadal pozostając obok.
  • Korzystanie z pływalni. Ćwiczenia po i przed porodem w wodzie doskonale relaksują i odciążają kręgosłup. Można na nie uczęszczać także z dzieckiem.
  • Masaż pleców. Jeśli mama nie chce udać się do profesjonalisty, to może tata zgodzi się pomóc i wymasuje jej plecy? Masaż na pewno przyniesie sporą ulgę.

Kiedy problem nie znika, należy udać się do lekarza po fachową diagnozę.

Noworodek leżący na przewijaku. Przewijak pomaga utrzymać plecy po porodzie w dobrej kondycji
Źródło: Pixabay

Badania obrazowe – jak mogą pomóc?

Ból po porodzie powinien zniknąć po mniej więcej dwóch tygodniach. Jeśli tak się nie dzieje konieczne będzie sprawdzenie, czy rzeczywiście jest on tylko spowodowany przebytą ciążą. Być może jego podłoże znajduje się zupełnie gdzieś indziej. Najlepszym sposobem na diagnozę są badania obrazowe. Podczas ich przeprowadzania lekarz sprawdzi, czy nie pojawiły się jakieś zmiany i w razie potrzeby wprowadzi odpowiednie leczenie lub zabiegi.

Wyróżnia się następujące badania obrazowe:

  • RTG.
  • USG.
  • Rezonans magnetyczny.
  • Tomografia komputerowa.
  • Medycyna nuklearna.

Tylko wykonanie jednego z nich umożliwi zdiagnozowanie przyczyny nieustającego bólu pleców. Badania obrazowe są bardzo dokładne i wiarygodne. Ciąża, poród i wychowywanie dzieci to obowiązki na długie lata. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice o siebie dbali i mogli poświęcić się całkowicie opiece.

Kobiety zwłaszcza zaraz po porodzie często są zmęczone, czasami pojawia się też depresja. W takich momentach niezbędne jest wsparcie bliskich. Jeśli nie może udzielić go partner, to niech to będzie przyjaciółka, siostra lub mama. Samotne rodzicielstwo i wychowanie dzieci jest znacznie trudniejsze, gdy nie ma kogo poprosić o pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.